ترامپ بسته تحریمی را علیه ترکیه به امضا رسانده است

در پی بالا گرفتن تنش‌ها میان واشنگتن و آنکارا بر سر خرید سامانه روسی اس-۴۰۰ از سوی ترکیه، خبرگزاری آمریکایی بلومبرگ گزارش داد دونالد ترامپ بسته‌ای تحریمی را علیه ترکیه به امضا رسانده است.

تهران- اقتصادبرتر- ۲۲ آذر ۹۹

به گزارش #اقتصادبرتر به نقل از بلومبرگ: دونالد ترامپ بسته‌ای از اقدامات پیشنهادی از سوی مایک پمپئو را به امضا رسانده است. این منابع البته اعلام نکردند تحریم‌های امضا شده شامل چه مواردی می‌شود.

این تحریم‌ها تحت «قانون مبارزه با دشمنان آمریکا از طریق تحریم ها» موسوم به «کاتسا» (CAATSA) انجام می‌شود. شورای امنیت ملی کاخ سفید به درخواست بلومبرگ برای توضیح این خبر پاسخی نداده است؛ همچنان که مقامات خزانه داری آمریکا و وزارت خارجه نیز به درخواست‌ها برای واکنش به این خبر پاسخی ندادند.

گفتنی است روز گذشته خبرگزاری رویترز به نقل از منابع آگاه از تصمیم آمریکا برای اعمال تحریم علیه ترکیه خبر داده بود. به نوشته رویترز، دلیل این تحریم‌ها خرید «سامانه پدافند موشکی اس-۴۰۰» روسیه از سوی ترکیه عنوان شده است.

رویترز اعلام کرده بود هدف اصلی این تحریم‌ها صنایع دفاعی ترکیه و «اسماعیل دمیر» رئیس این نهاد است.

قیمت لیره ترکیه پس از آنکه رویترز اعلام کرد تحریم‌ها مقامات دفاعی ترکیه را هدف خواهد گرفت، اندکی در برابر دلار کاهش یافت. با کاهش دو دهم درصدی قیمت لیره، هر دلار آمریکا در ساعت ۹:۳۳ صبح به وقت استانبول، معادل ۷.۹۰۱۱ لیره ترکیه معامله شد.

پس از تصمیم آنکارا برای خرید سامانه اس-۴۰۰ روسیه، دولت آمریکا با تهدید این کشور مبنی بر اعمال تحریم هایی، اعلام کرد تصمیم گرفته جنگنده‌های اف-۳۵ را نیز تحویل آنکارا ندهد.

پاسخ دادن