ترامپ بهتر است یا بایدن؟

ترامپ بهتر است یا بایدن؟

احمد خادم المله –  مدیر مسئول – سرنوشت انتخابات آمریکا به‌عنوان اقتصاد اول جهان، کشوری شرور و بزرگی که بر خیلی از تحولات جهان تاثیر گذار بوده و هست و یا در سیاست خارجی جهان خصوصا منطقه خاورمیانه تاثیر گذار است و دستکم در ۴ دهه گذشته تهدیدی جدی برای منطقه خاورمیانه و کشور ما بوده است، همیشه مهم بوده است.

تهران – اقتصادبرتر –  ۵ مهر ۹۹

این روز‌ها که رسانه‌های همگانی جهان اخبار تحولات انتخابات آمریکا را دنبال می‌کنند، موضوع پیروزی بایدن و ترامپ بحث روز جهان است. کشورهای مختلف جهان بر اساس رابطه و منافع ملی و ارتباطاتی که با آمریکا دارند هر یک نامزدی را برای خود انتخاب می‌کنند. مثلا اروپایی‌ها غالبا به‌دنبال پیروزی بایدن هستند، روس‌ها از پیروزی ترامپ حمایت می‌کنند و چینی‌ها حامی بایدن هستند. در ایران برخلاف کشورهای مختلف جهان که معمولا طرفدار یکی از دو نامزد هستند، موضوع بیشتر سیاسی و هیجانی است لذا برخی سیاستمداران طرفدار پیروزی ترامپ و برخی دیگر بایدن را بهتر از ترامپ می‌دانند.

گرچه انتخابات کشورها، امور داخلی آنها محسوب می‌شود و کشور دیگری حق دخالت در امور داخلی آن کشور را ندارد اما معمولا کشورهای بزرگ در جهت منافع خود سناریوهایی را برای حمایت از نامزد دلخواه در آمریکا تنظیم کرده و غیر ملموس آن را اجرا می‌کنند تا شاید به اهدافشان برسند. ایران به‌عنوان کشور با نفوذ و قدرتمند منطقه خاورمیانه از دیر باز روی انتخابات آمریکا تاثیر داشته و حتی گاهی توانسته سرنوشت انتخابات را بنفع نامزد خاصی تغییر دهد. در شرایط کنونی ایران می‌تواند روی انتخابات آمریکا تاثیر گذار باشد مثلا نزدیک شدن ایران به یکی از دو نامزد می‌تواند روی سرنوشت دیگری تاثیر بگذارد. به‌عنوان مثال در این شرایط که ترامپ بشدت نیازمند یک پیروزی در سیاست شکست خورده خارجی اش است یک حرکت حتی صوری ایران می‌تواند ترامپ را به پیروزی در انتخابات نزدیک کرده و یا دور کند. در نقطه مقابل اگر انتخابات ریاست جمهوری در ایران انجام می‌شد، دولت آمریکا قطعا بشدت تلاش می‌کرد روی سرنوشت انتخابات و نامزدها تاثیر بگذارد و اقداماتی را برای نامزد مورد نظر خود حتی در حد تبلیغات، عملیات روانی و فضا سازی انجام می‌داد. اما در انتخابات اخیر آمریکا متاسفانه دیپلماسی ایران موضع خنثی به خود گرفته و کاملا منفعل است. در حالیکه می‌توانست سناریو‌های مختلفی را در جهت منافع ملی کشور طراحی و اجرا کند که متاسفانه حرکتی از سوی دستگاه دیپلماسی ایران در این زمینه دیده نمی شود که احتمالا دوستان توجیه اشان عدم دخالت در امور داخلی دیگران است! دستکم دوستان وزارت خارجه می‌توانستند تحلیل‌های متفاوتی داشته باشند که اگر ترامپ یا بایدن پیروز شود چه طیفی از مقام‌های آمریکایی روی کار خواهند آمد و رفتار آنان چگونه خواهد بود؟ که تا کنون چیزی از وزارت خارجه مشاهده نشده است.

صرفنظر از فقدان استراتژی خاص در ایران در خصوص انتخابات آمریکا واقع قضیه این است که ایران نباید به پیروزی ترامپ یا بایدن دل خوش کند زیرا تجربه سال‌ها حکومت جمهوریخواهان و دمکرات‌ها در آمریکا نشان داده هر دو جناج درباره ایران یک هدف را دنبال می‌کنند و آن تغییر یا تضعیف نظام دینی در ایران است. اما روش‌های آنان متفاوت است. جمهوریخواهان بیشتر شیوه تهدید و ارعاب را پیش می‌گیرند و دمکرات‌ها با پنبه سر می‌برند. اما مهمتر از اینکه پیروزی کدام نامزد انتخابات آمریکا بنفع ایران است، این موضوع است که نداشتن برنامه برای برخورد با نامزد پیروز خطرناک تر از این است که چه کسی در انتخابات آمریکا پیروز شود. متاسفانه ایران هنوز نتوانسته یک میز اقدام آمریکا داشته باشد و همه امور مربوط به آمریکا را در این میز گردآوری و تصمیم سازی کند و مجموعه ای یک دست و یکپارچه برای تحولات آینده در داخل کشور ایجاد کند. لذا بیش از آن که به فکر پیروزی نامزدهای انتخابات آمریکا باشیم، باید به فکر برنامه ای برای مقابله با تحولات انتخابات باشیم و با هر تاکتیکی که از سوی نامزد پیروز آمریکا علیه ما انجام می شود، آمادگی مقابله داشته باشیم.

پاسخ دادن