ترامپ به دوستانش گفته درباره استیضاح نگران است

ترامپ به دوستانش گفته درباره استیضاح نگران است
اقتصادبرتر

پایگاه آکسیوس فاش کرد، ترامپ به دوستان و متحدانش گفته است درباره «لکه ننگی» که استیضاح بر میراث ریاست جمهوری او خواهد گذاشت، نگرانی دارد.

تهران – اقتصادبرتر – ۱۵ مهر ۹۸

یک منبع مطلع از گفت‌و‌گوی ترامپ با هم‌‎حزبی‌های جمهوری‌خواهش گفت، ترامپ در این گفت‌و‌گو گفته است: داشتن استیضاح در سابقه کاری‌تان، چیز بدی است.

در حالی که کاخ سفید به دنبال راه‌هایی برای کند کردن روند انجام تحقیقاتِ استیضاح  ترامپ است، این هفته شمار قابل توجهی از دیپلمات‌های آمریکا رهسپار کاپیتول (ساختمان کنگره) هستند تا پشت درهای بسته دربارۀ این پرونده شهادت دهند. گوردون ساندلند، سفیر ایالات متحده در اتحادیه اروپا و ماشا یووانوویچ، سفیر پیشین آمریکا در اوکراین از جملۀ این افراد هستند.

خانم یووانوویچ ماه مه گذشته پس از آنکه دونالد ترامپ وفاداری او به رئیس جمهوری آمریکا را زیر سوال برد، ناگهان از پست خود به عنوان سفیر در اوکراین برکنار شد.

یکی از آخرین اطلاعاتی که دربارۀ فشار دونالد ترامپ بر رئیس جمهوری اوکراین برای تحقیق دربارۀ بایدن‌ها منتشر شده، این است که ترامپ کمی قبل از این گفتگوی تلفنی جنجال برانگیز، دستور داده بود مبلغ ۴۰۰ میلیون دلار کمک نظامی آمریکا به اوکراین لغو شود.

رئیس جمهوری آمریکا صدور دستور لغو این کمک نظامی را تایید کرده اما گفته است که ربطی به درخواست تحقیق او از بایدن‌ها نداشته است.

برخی تحلیلگران سیاسی مانند «راس داوتهت» ستون‌نویس نیویورک تایمز معتقدند که رئیس جمهوری از استیضاح استقبال می‌کند. اما منابع نزدیک به رئیس جمهوری می‌گویند که این تفسیر کاملاً اشتباه است. او مطلقاً نمی‌خواهد که استیضاح شود؛ زیرا بیش از هر چیزی به میراثش توجه دارد.
بسیاری از مشاوران ترامپ، چه در داخل کاخ سفید و چه در خارج آن، این پیش‌بینی ناخوشایند را با وی مطرح کرده‌اند که مجلس نمایندگان تقریباً به طور قطع رأی به استیضاح او می‌دهد.
این مشاوران همچنین گفته‌اند که به عقیده آنها تقریباً امکان ندارد که سنا وی را محکوم کند.
یک منبع آگاه که در ده روز گذشته صحبت‌هایی با ترامپ داشته است، اظهار کرد که به نظر می‌رسد رئیس جمهوری در مقابل این پیش‌بینی مقاومت می‌کند و بر این عقیده است که می‌تواند «نانسی پلوسی» رئیس مجلس نمایندگان را از رأی‌گیری در مورد استیضاح باز دارد.

اوکراین گیت؛ ترامپ آدام شیف را کلاهبردار و نانسی پلوسی را خائن خطاب کرد

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری ایالات متحده تحت فشار دموکرات‌هایی که پیگیر تحقیقات برای استیضاح او هستند، روز یکشنبه نانسی پلوسی، رئیس دموکرات مجلس نمایندگان آمریکا را متهم به خیانت کرد.

پیام‌های توییتری خشم آگین آقای ترامپ پس از آن منتشر شد که مارک زید، وکیل افشاگر پروندۀ «اوکراین گیت» از وجود افشاگر دومی نیز خبر داد که نه تنها ادعاهای افشاگر اول را تایید می‌کند بلکه خود نیز «اطلاعات دست اولی» دربارۀ این مکالمه جنجال برانگیز در اختیار دارد. گفته می‌شود که افشاگر دوم نیز با بازرس کل این پرونده گفتگو کرده است.

دونالد ترامپ معتقد است که آدام شیف بدون آنکه شاهدی وجود داشته باشد، به افشاگر مکالمۀ تلفنی دونالد ترامپ و همتای اوکراینی‌اش برای تهیه پیش‌نویس شکایت کمک کرده است.

آدام شیف، نمایندۀ دموکرات کالیفرنیا در مجلس نمایندگان آمریکا و رئیس کمیته اطلاعات این مجلس، تا کنون بارها از سوی دونالد ترامپ متهم به دروغ گویی شده و حتی رئیس جمهوری ایالات متحده هفتۀ پیش اعلام کرد که او باید استعفا دهد.

پیام توییتری روز دوشنبۀ  ترامپ در حالی منتشر می‌شود که هفتۀ گذشته سخنگوی شیف تایید کرده بود افشاگر مکالمه تلفنی ترامپ-زلنسکی، پیش از طرح شکایت علیه دونالد ترامپ، با کمیته اطلاعات مجلس نمایندگان تماس گرفته است. با این وجود هیچ مدرکی در دست نیست که آقای شیف یا عضوی دیگر از این کمیته در نوشتن پیش‌نویس این شکایت به او کمک کرده باشد.

 ترامپ همچنین در پیامی توییتری دیگری می‌نویسد که نانسی پلوسی نیز به همان اندازه آدام شیف، به دلیل ارتکاب «جرایم سنگین» و «تخلفات»، گناهکار و حتی خائن است. او در ادامه می‌نویسد: «به گمان من آنها به همراه همه کسانی که شرارت دارند، باید سریعا استیضاح شوند.»

پاسخ دادن