ترامپ به فکر برکناری وزیر دفاع

 روزنامه «واشنگتن پست» با اشاره به افشای اختلافات متیس و ترامپ ذیل کتاب «باب وودوارد» خبرنگار تحقیقی آمریکایی، از تهیه شدن لیستی از گزینه‌ها برای جایگزینی متیس در سمت وزارت دفاع آمریکا خبر داده بود.

تهران – اقتصاد برتر – ۲۵ شهریور ۹۷

بعد از منتشر شدن گزارش‌هایی مبنی بر احتمال استعفای «جیمز متیس» وزیر دفاع آمریکا، اکنون که گفته می‌شود که «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور این کشور، خود در فکر برکناری اوست.

روزنامه «نیویوک تایمز» در مطلبی گزارش داد، مدتی است که شام مشترک متیس با ترامپ قطع شده و در تمام مصاحبه‌های گرفته شده از ده‌ها مقام کاخ سفید، کنگره، مقامات فعلی و پیشین وزارت دفاع آمریکا طی شش هفته گذشته، حسی از وخیم شدن روابط این دو نفر غالب است.

تقریبا تمام مقامات مورد مصاحبه، از جمله وکلا و افراد مورد اعتماد ژنرال متیس که درباره تنش‌های بین او و ترامپ صحبت کردند، از ترس اخراج شدن، خواستار عدم افشای نام خود شدند.

مقامات کاخ سفید و مشاوران ترامپ می‌گویند متیس بارها از درخواست‌های ترامپ شانه خالی کرده و او نیز به فکر این افتاده که کسی باید زمام امور در پنتاگون را به دست بگیرد که حمایت کلامی بیشتری از مواضع وی داشته باشد.

اختلافات عمیق بین ترامپ و متیس بر سر موضوعاتی چون سیاست‌ها در قبال ناتو، تداوم رزمایش‌های نظامی بزرگ با کره جنوبی و خروج از توافق هسته‌ای ایران طی ۴ ماه گذشته مزید بر علت تمایل رئیس‌جمهور آمریکا برای برکناری وزیر دفاع خود شده است.

نیویورک تایمز می‌نویسد: «ورود میرا ریکاردل – که سابقه خصومت با متیس را دارد – به کاخ سفید در اوایل سال ۲۰۱۸ به عنوان معاون مشاور امنیت ملی ترامپ، با اظهارات جدید مبنی بر احتمال برکناری وزیر دفاع بعد از انتخابات میان‌دوره‌ای، همزمان شد».

برخی دستیاران در پنتاگون اما می‌گویند خود متیس نیز دیگر از مقابله و رد کردن آنچه که «هوس‌های فریبنده یک رئیس جمهور ناموفق» می‌داند، خسته و درمانده شده است.

پاسخ دادن