ترامپ در انتظار تماس؛ بولتون دنبال جنگ!

اقتصادبرتر

سی‌ان‌ان:  پس از آن که به تازگی رئیس‌جمهوری آمریکا خواهان تماس ایران با او شد، کاخ سفید با سوئیس تماس گرفته و شماره تلفنی را در اختیار گذاشته تا مقامات ایرانی بتوانند با ترامپ تماس بگیرند!

تهران – اقتصادبرتر – ۲۱ اردیبهشت ۹۸

به گزارش #اقتصصادبرتر ، «سی ان ان نوشت: کاخ سفید شماره تلفنی را به سوئیس داده تا در صورتی که ایران بخواهد به آن تلفن کند.

 پس از آن که به تازگی رئیس‌جمهوری آمریکا خواهان تماس ایران با او شد، کاخ سفید با سوئیس تماس گرفته و شماره تلفنی را در اختیار گذاشته تا مقامات ایرانی بتوانند با ترامپ تماس بگیرند.

سی‌ان‌ان این خبر را به نقل از یک منبع دیپلماتیک مطلع از این رویداد منتشر کرده است. این منبع گفته است، سوئیس احتمالاً این شماره را در اختیار ایران قرار نخواهد داد؛ مگر آن که ایرانی‌ها به طور مشخص در این زمینه درخواست کنند و تصور می‌شود، بسیار بعید است که آن‌ها چنین کاری کنند.»

کاخ سفید به درخواست مطرح شده برای ارائه توضیح درباره ماجرای شماره دادن به ایران پاسخی نداده است.

ایران و آمریکا روابط دیپلماتیک ندارند و سوئیس به عنوان حافظ منافع واشنگتن در تهران عمل می‌کند.

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا به تازگی اعلام کرد: چیزی که در رابطه با ایران مایلم شاهدش باشم؛ مایلم شاهد این باشم که آنها با من تماس بگیرند. جان کری با آنها زیاد صحبت می‌کند. جان کری به آنها می‌گوید که تماس نگیرند.

سخنگوی جان کری در واکنش به این اظهارات ترامپ، اعلام کرد: هر چیزی که رئیس‌جمهور ترامپ امروز گفت، صرفاً غلط است؛ ختم ماجرا. او درباره واقعیت‌ها اشتباه می‌کند، درباره قانون اشتباه می‌کند و متأسفانه درباره نحوه استفاده از دیپلماسی برای امن نگه داشتن آمریکا نیز در اشتباه بوده است. کری به مذاکره بر سر یک توافق هسته‌ای کمک کرد که برای حل یک مشکل دشوار، کارآمد بود. جهان در آن زمان از آن حمایت کرد و اکنون هم از آن حمایت می‌کند.

این در حالی است که ترامپ شامگاه چهارشنبه با صدور دستوری اجرایی، تحریم‌های جدیدی را علیه صادرات فلزات ایران از جمله آهن، فولاد، آلومینیوم و مس اعمال کرد.

شورای عالی امنیت ملی جمهوری اسلامی ایران روز گذشته (۱۸ اردیبهشت ۱۳۹۸) با صدور بیانیه‌ای از توقف برخی اقدامات تهران ذیل برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) خبر داده و و به کشورهای باقیمانده در توافق ۶۰ روز فرصت داد تا تعهدات خود به ویژه در حوزه های بانکی و نفتی را اجرا کنند.

حدود یک سال پیش بود (۱۸ اردیبهشت ۱۳۹۷) که دولت آمریکا به دستور ترامپ، از توافق بین‌المللی برنامه جامع اقدام مشترک موسوم به «برجام» خارج شده و تمام تحریم‌های هسته‌ای ذیل این توافق را در دو بازه ۹۰ و ۱۸۰ روزه مجددا اعمال کرد.

البته این تنها اقدام ضد ایرانیِ کاخ سفید طی یک سال گذشته نبود و دولت ترامپ هر هفته تحریم‌ها یا محدودیت‌های جدیدی را علیه اشخاص و نهادهای ایرانی یا غیر ایرانی مرتبط با تهران اعمال کرده است. لازم به‌ذکر است که آمریکا در پیشبرد این اهداف خصمانه خود تنها نبوده و اتحادیه اروپا نیز با اقدامات ضد ایرانی تقریبا مشابهی، واشنگتن را همراه کرده است.

ترامپ علاقه دارد با ایران مذاکره کند و فکر می‌کند با فشارهایی که به ایران وارد می‌کند می‌تواند ایران را وادار به کوتاه آمدن کند.

تا زمانی که جان بولتون و مایک پمپئو در دولت آمریکا هستند، مذاکره بین ایران و آمریکا هیچ شانسی ندارد. شاید بتوانند گفتگویی را آغاز کنند، اما این گفتگوها به نتیجه‌ای نمی‌رسد.

در همین حال، ریچارد نفیو، طراح تحریم‌های ایران در زمان ریاست جمهوری باراک اوباما در یک پیام توییتری کنایه‌آمیز با توجه به اظهارات اخیر ترامپ، به تأثیر منفی سیاست‌های کارشکنانه جان بولتون، مشاور امنیت ملی آمریکا بر رخ دادن چنین اتفاقی اشاره کرد. او نوشت: اگر همین الان، روحانی با اتاق کنترل کاخ سفید تماس بگیرد تا تماس او را به ترامپ وصل کنند، بولتون خود را از ارتفاع سه طبقه پایین می‌اندازد و از سه در رد می‌شود تا خط تماس را قطع کند.

روز جمعه، فرمانده سپاه پاسداران انقلاب اسلامی گفت که ایران در گفتگوها با “آمریکایی‌ها” دخالت نخواهد کرد.

 مذاکرات با آمریکایی‌ها رخ نخواهد داد و آمریکایی‌ها جرات نخواهند داشت علیه ما اقدام نظامی کنند.”

ایالات‌متحده حضور نظامی خود را افزایش داده‌است.

دریاسالار جیم مالوی (چپ) فرمانده ناوگان پنجم نیروی دریایی ایالات متحده در کنار مایک پمپئو وزیر خارجه - آرشیو

خبرگزاری رویترز در گزارشی که روز جمعه ۲۰ اردیبهشت منتشر شد، اعلام کرد بررسی‌های امنیتی آمریکا نشان می‌دهد تهدیدهای پیش رو از سوی ایران و در صورتی که نیاز آن باشد، جلوی حرکت ناو هواپیمابر از تنگه هرمز را نخواهد گرفت.

دریاسالار جیم مالوی، فرمانده ناوگان پنجم نیروی دریایی ایالات متحده آمریکا مستقر در بحرین در گفت‌وگویی تلفنی به رویترز گفته است:‌ «اگر نیاز به حرکت ناو هواپیمابر باشد، آن را از عبور می‌دهیم. من در مورد این که این ناو هواپیمابر در کجای خاورمیانه عملیات داشته باشد، با هیچ‌گونه محدودیت یا چالش روبرو نیستم.»

 مالوی در مورد گزارش‌هایی که می‌گوید ارسال بمب‌افکن‌های بی-۵۲ و ناو هواپیمابر یو‌اس‌اس آبراهام لینکلن مرتبط با افزایش خطر تهدید از سوی ایران است، گفت: «گزارش‌های اطلاعاتی با آن‌چه ما زیر نظر داریم هماهنگ است. و برای من همین کافی است که این تحرک را به مثابه تهدید تلقی کنم.»

جیم مالوی افزود: «من نه در مسیر آمادگی برای جنگ هستم و نه چنین دستوری به من داده شده است. ولی ما آمادگی کامل داریم به هرگونه تخاصمی علیه ایالات متحده، متحدانمان در منطقه و منافع‌مان پاسخ دهیم.»

بمب‌افکن‌های ب-۵۲ ایالات متحده به خلیج فارس رسیدند

عکس از آرشیو

فرماندهی مرکزی ایالات متحده در خاورمیانه و افغانستان (سنتکام) اعلام کرد بمب‌افکن‌های ب-۵۲ آمریکا که به خاورمیانه فرستاده شده بودند، به قطر رسیده‌اند.

 تصویری از حضور این بمب‌افکن‌ها در پایگاه هوایی ایالات متحده در قطر منتشر شده است.

ایالات متحده پیشتر اعلام کرده بود برای مقابله با تهدیدهای ایران، اقدام به اعزام بمب‌افکن‌های بی‌-۵۲ به منطقه خواهد کرد.

هفته جاری جان بولتون، مشاور امنیت ملی دونالد ترامپ، در بیانیه‌ای خبر از اعزام ناوگروه هواپیمابر آبراهام لینکلن و یک ناوگان بمب‌افکن به منطقه به منظور هشدار به ایران داده بود.

مایک پمپئو، وزیر خارجه ایالات متحده هم گفته بود این کشور مسئولیت هرگونه حمله به منافع آمریکا در منطقه از سوی نیروهای ایرانی یا گروه‌های شبه‌نظامی وابسته به جمهوری اسلامی را با رهبران ایران می‌داند.

شبکه سی‌ان‌ان کمی بعدتر در گزارشی به نقل از چند مقام رسمی دولت آمریکا نوشته بود دلیل این اقدام جابه‌جایی موشک‌های بالستیک در خلیج فارس به وسیله قایق از سوی نیروهای نظامی جمهوری اسلامی است.

مقام‌های پنتاگون بر این باورند که اقدام‌های جمهوری اسلامی می‌تواند نیروهای آمریکایی و همچنین نیروهای ائتلاف در عربستان سعودی، بحرین و قطر را در معرض خطر قرار دهد.

همچنین این احتمال که نیروهای حوثی تحت حمایت ایران حمل و نقل در دریای سرخ را با مشکل مواجه کنند، وجود دارد.

آمریکا به شرکت‌های کشتیرانی هشدار داد ممکن است هدف حمله ایران قرار گیرند

ناوهواپیمابر یو‌اس‌اس آبراهام لینکلن و چهار فروند بمب‌افکن بی - ۵۲ برای ارسال پیام به ایران به منطقه اعزام شده است

اداره دریانوردی ایالات متحده آمریکا در بیانیه‌ای به تمامی کشتیرانی‌های فعال در خلیج فارس، تنگه هرمز، دریای عمان، دریای عرب، خلیج عدن،‌ باب المندب و دریای سرخ هشدار داد ممکن است هدف تهدید ایران قرار بگیرند.

این بیانیه در وبسایت رسمی اداره دریانوردی ایالات متحده منتشر شده و مدت اجرای این هشدار را از ۱۹ اردیبهشت تا ۱۴ آبان ۹۸ مشخص کرده است.

در این بیانیه آمده است: از ابتدای ماه مه سال جاری، خطر امکان اقدام ایران یا مرتبط‌های نیابتی‌اش علیه منافع آمریکا و شرکایش در حوزه‌هایی چون زیرساخت‌های تولید نفت و به تازگی تهدید بستن تنگه هرمز، افزایش یافته است. ایران و عوامل نیابتی‌اش امکان دارد کشتی‌های تجاری، کشتی‌های نفتکش و یا ناوهای نظامی آمریکا در دریای سرخ، تنگه باب المندب و یا خلیج فارس، هدف قرار دهند.

این هشدار راه‌های ارسال پیام سریع در صورت هرگونه حادثه به ناوگان پنجم نیروی دریایی ایالات متحده آمریکا و اعلام هرگونه فعالیت مشکوک به گارد ساحلی ایالات متحده آمریکا را به تمامی شرکت‌های کشتیرانی این مسیر داده است.

 به این صورت مطرح می‌شود که آمریکا حضور نظامی خود را در منطقه افزایش داده‌است و گروه ناوشکن یو اس اس “آبراهام لینکلن” و یک نیروی کار بمب‌گذار به دلیل آنچه که مقامات دولت می‌گویند “خاص و معتبر” است که نشان می‌دهد ایران تهدیدی برای نیروهای آمریکایی در این منطقه است.

کمی بعد از اینکه ترامپ از ایران خواست تا به او تلفن کند، مایک Pompeo، وزیر امور خارجه، بیانیه‌ای صادر کرد و هشدار داد که آمریکا پاسخ “سریع و قاطع” را به هر گونه حمله صادر خواهد کرد.

Pompeo که از پنتاگون و مقامات آمریکایی که نامش ذکر نشده است، گفت که ایران ” در چند هفته اخیر درگیر یک سری اقدامات تهدیدآمیز و بیانیه‌های تهدیدآمیز بوده‌است.” او هیچ جزئیاتی درباره ماهیت یا گستره این تهدید ارائه نکرد، اما مقامات آمریکایی گفته‌اند که آن‌ها نیروهای ایرانی را مشاهده کرده‌اند که در حال انتقال موشک به اطراف قایق‌ها هستند.

مقامات آمریکایی گفته‌اند که هیچ نشانه‌ای از تهدید ایران ندارند.

با این حال مقامات ایرانی از جمله رئیس‌جمهور حسن روحانی گفته‌اند که هیچ علاقه‌ای به درگیری ندارند. جواد ظریف، وزیر امور خارجه، گفته‌است که تهران بر این باور است که برخی از مقامات آمریکایی در تلاش برای تحریک ایران به جنگ هستند و این امر را به عنوان یک تله در تهران به تصویر می‌کشد.

ظریف: «گروه بی» می‌خواهد ترامپ را به جنگ با ایران بکشاند

«ظریف در سخنرانی ماه گذشته خود در نیویورک گفت: ” جنگی در کار نخواهد بود، اما این یک وضعیت خطرناک است.

وزیر خارجه ایران می‌گوید شخص ترامپ به دنبال جنگ با ایران نیست اما برخی می‌خواهند او را به رویارویی با ایران بکشانند.

 ظریف درگفتگو با شبکه فاکس نیوز آمریکا تصریح کرد که گروه بی متشکل از بولتون، بن‌سلمان، بن‌زاید، بنیامین نتانیاهو(معروف به بی بی) به دنبال کشاندن رویارویی با ایران هستند.»

یدالله جوانی، معاون سیاسی سپاه پاسداران تسنیم ضمن اشاره به تحریم ها و محدودیت های بی سابقه ای که دولت آقای ترامپ پس از خروج از توافقنامه هسته ای وین به ایران وارد کرده بر این نکته تاکید می کند که این تلاش ها به هدف تعیین شده از سوی کاخ سفید یعنی «به هم ریختگی داخلی و در نهایت تن دادن از روی اجبار به گفتگو با آمریکا» منجر نشد.

این مسئول بلند پایه سپاه در ادامه سخنان خود با تاکید بر آنچه وی تلاش ناکام مقامات آمریکایی برای فروپاشی نظام از طریق فشارهای اقتصادی و تحریم های بی سابقه خواند، به اقدامات اخیر واشنگتن برای استفاده از «چاشنی های دیگر» اشاره کرد و گفت: «در سال جاری شاهد این بودیم که از یک طرف سپاه را در فهرست سازمان های ترویستی قرار دادند و از طرف دیگر ناو هواپیمابر خودشان را به منطقه اعزام کردند و یک نوع ادبیات جنگی را در پیش گرفتند. به نظر می‌رسد تصور آنها این است که اگر یک نوع ادبیات نطامی را چاشنی تحریم‌ها و فشارهای اقتصادی خودشان بکنند، ملت ایران مرعوب شده و دولتمردان جمهوری اسلامی تن به مذاکره می‌دهند. این همان چیزی است که ترامپ در سخنان اخیر خودش اعلام کرده که آماده است تا مقامات جمهوری اسلامی با او تماس بگیرند و پای میز مذاکره بنشینند.»

این هفته مصادف است با سالگرد استقلال آمریکا از قرارداد هسته‌ای ایران.

در روز چهارشنبه ایران اعلام کرد که پایبندی خود به پیمان هسته‌ای بین‌المللی را که برنامه هسته‌ای خود را در قبال تحریم‌ها منع می‌کند، تسهیل خواهد کرد.

روحانی در سخنرانی خود در یک سخنرانی در تلویزیون ملی گفت: ” مسیری که ما امروزه انتخاب کرده‌ایم مسیر جنگ نیست، بلکه مسیر دیپلماسی است. اما دیپلماسی با یک زبان جدید و یک منطق جدید.”

آمریکا همچنین اقدامات اخیر را اتخاذ کرده‌است که می‌تواند برای ایران دشوار باشد تا به پیمان پایبند باشد و به waivers مرتبط با تکثیر سلاح‌های هسته‌ای پایان دهد که به ایران اجازه صادرات آب سنگین و اورانیوم غنی‌شده با سطح پایین را می‌دهد تا در زیر دستور برنامه جامع “اقدام جامع” ۲۰۱۵ که به طور رسمی مشخص شده‌است، باقی بماند.

ایالات‌متحده در این هفته تحریم‌های جدیدی را به منظور هدف قرار دادن صادرات فلزات به ایران وارد کرد.

تنش بین تهران و واشینگتن: آمریکا موشک‌های پاتریوت بیشتری در خاورمیانه مستقر می‌کند‎‎

پاتریک شاناهان، سرپرست وزارت دفاع آمریکا، پنتاگون، با استقرار تعداد بیشتری از «سامانه‌ موشک‌های پاتریوت» موافقت کرده است.

این در حالی است که مجید تخت روانچی، نماینده جمهوری اسلامی در سازمان ملل، با رد گزارش‌ها درباره «تهدیدهای جدید ایران علیه نیروهای آمریکایی»، آنها را «جعلی» خواند.

نماینده جمهوری اسلامی در سازمان ملل در مصاحبه‌ای که روز پنج‌شنبه از شبکه تلویزیونی ام‌اس‌ان‌بی‌سی پخش شد گفت: «این ادعاها را همان کسانی مطرح کرده‌اند که برای راه‌اندازی جنگ عراق نیز کاری مشابه کرده بودند».

در همین زمینه، مایک پومپئو، وزیر امور خارجه آمریکاروز گذشته با اشاره به این که ایالات متحده به دنبال جنگ با ایران نیست، تاکید کرد که این کشور آماده است به هر حمله‌ای توسط ایران یا نیروهای وابسته به آن پاسخی «قاطع و سریع» بدهد.

*افسانه صدیقی

پاسخ دادن