ترامپ در برابر گزینه، استیضاح، استعفا، اخراج

دونالد ترامپ پس از فراخوان هوادارانش به آشوب و آدم کشی در واشنگتن که باعث حیرت جهانی شد؛ اکنون در برابر سه گزینه پیشنهادی دمکرات‌ها قرار دارد. استیضاح، اخراج و استعفا

تهران – اقتصاد برتر – ۱۹ دی ۹۹

شورشیان هوادار ترامپ با حمله مسلحانه و اشغال ساختمان کنگره باعث شدند ترامپ در موقعیت بسیار دشواری قرار بگیرد. نخبگان آمریکا و در راس آنها دمکرات‌ها معتقدند وی حتی نباید ۱۲ روز آینده که به پایان ریاست جمهوری اش باقیمانده است در کاخ سفید بماند. بسیاری از رهبران آمریکا و جهان، پس از آشوبگری‌های اخیر در واشنگتن، ترامپ را بدترین رئیس جمهور تاریخ آمریکا لقب دادند. ترامپ پس از فراخون هوادارانش به تجمع مقابل کاخ سفید در جمع آنان حضور یافت و سخنانی تحریک‌آمیز بر زبان جاری ساخت. سپس از جمعیت خواست به سمت کنگره حرکت کنند. همین مساله نیمروز بحران را در قلب دموکراسی آمریکایی ایجاد کرد. شورشیان طرفدار ترامپ که از پیش خطر آن هم اعلام شده بود، به ساختمان کنگره رفتند. هدف آنها دفتر پلوسی و صحن مجلس نمایندگان بود. این مساله باعث تعطیلی چهار ساعته کنگره شد، خساراتی به این ساختمان وارد آمد و ۵ نفر از جمله یک پلیس محافظ ساختمان کنگره کشته شدند. در این حادثه پلیس و ماموران حفاظتی ساختمان کنگره از آمادگی لازم برخوردار نبودند؛ درخواست شهردار واشنگتن برای اعزام گارد ملی نیز به موقع اجابت نشد و جهان نظاره‌گر وقایعی بود که پیش از این، آمریکایی‌ها از آن برای محکومیت کشورهای دیگر استفاده می‌کردند. تعداد زیادی از جمهوری‌خواه و دموکرات‌ها حتی سرپرست وزارت امنیت داخلی آمریکا، سخنان تحریک‌آمیز ترامپ را عامل این رخ‌داد دانستند و جو بایدن رئیس جمهوری منتخب آمریکا هم از آن به تروریست داخلی یاد کرد.

این اتفاق، سرآغاز حرکت دیگری در بین دموکرات‌ها شد. برخی اعضای مجلس نمایندگان همچون ایلهان عمر، طرح استیضاح ترامپ را کلید زدند. پیش نویس طرح را آماده و در بین اعضای مجلس توزیع کردند. تا شامگاه پنج‌شنبه نزدیک به ۱۱۲ عضو مجلس نمایندگان، این طرح را امضا کردند. آنها علاوه بر استیضاح، مساله استفاده از ماده ۲۵ قانون اساسی آمریکا هم پیش کشیده شد. چاک شومر رهبر اقلیت سنای فعلی، روز پنج‌شنبه تلاش خود را برای برکناری رئیس جمهور ترامپ از سمت خود آغاز کرد.

متمم ۲۵ قانون اساسی آمریکا شامل ماده ای است که به معاون رئیس جمهوری و اکثریت اعضای کابینه اجازه می‌دهد بیانیه کتبی “مبنی بر اینکه رئیس جمهوری قادر به انجام اختیارات و وظایف دفتر خود نیست” صادر کنند.

وی تاکید کرد به همین دلیل او باید با سریع‌ترین روش ممکن یعنی متمم ۲۵ قانون اساسی از سمت خود برکنار شود و افزود: معتقدم که رئیس جمهوری خطرناک است و نباید یک روز بیشتر منصب خود را حفظ کند. ممکن است تنها ۱۳ روز به عنوان رئیس جمهوری باقی مانده باشد اما دیروز نشان داد تا زمانی که او در قدرت باشد، هر روز تهدیدی برای دموکراسی است. ترامپ پس از یک روز سکوت، ابتدا از صفحه توئیتری یکی از مقامات کاخ سفید، سپس از طریق سخنگوی کاخ سفید و در نهایت از طریق انتشار یک پست ویدئویی در توئیتر که پیش از آن مسدود شده بود، حادثه چهارشنبه را محکوم کرد، شکست را پذیرفت و از انتقال آرام قدرت سخن گفت.

ترامپ از آشتی و صلح سخن گفت، اتفاقات دیروز را هیجان انتخاباتی (البته با گذشت ۲ ماه از انتخابات) توصیف کرد و در حالیکه به ظاهر به آرامش دعوت می‌کرد، یادآور شد این تازه شروع ماجرا است.

به این ترتیب، به نظر می‌رسد هدف اصلی دموکرات‌ها برای طرح سه گزینه یاد شده، «بازدارندگی» است. این بازدارندگی هم می‌تواند شامل برخی اقدامات خطرناک احتمالی در مدت باقی مانده باشد و هم بازدارندگی از ادامه حضور ترامپ یا ترامپیسم در سپهر سیاسی آمریکا.

پاسخ دادن