ترامپ شرکت های آمریکایی را تحریم کرد!

دهها شرکت آمریکایی که پس از برجام برای ورود به بازار نفت و گاز و صنعت ایران خیز برداشته بودند با تصمیم اخیر ترامپ مبنی بر ممنوعیت ورود اتباع ایرانی به آمریکا از مشارکت در پروژه ها ی کلان و بکر ایران تحریم شدند.

تهران- اقتصاد برتر- ۹ بهمن ۹۵
طی یک سال گذشته پس از توافق برجام، دهها شرکت امریکایی نمایندگان خود را برای بررسی و مطالعه بازار تجارت ایران خصوصا در صنعت نفت و گاز و پتروشیمی و صنایع عمومی راهی ایران کرده بودند که برخی از آنان در آستانه امضای قرارداد بودند. با تصمیم ترامپ و واکنش متقابل وزارت امور خارجه ایران مبنی بر ممنوعیت ورود اتباع آمریکایی به ایران این شرکت ها نسبت به رقبای چین ؛ روسیه و اروپایی خود عقب خواهند ماند.
دونالد ترامپ که دوره ریاست جمهوری خود را با شعار احیای اقتصاد آمریکا و ثروتمند کردن مجدد آمریکا آغاز کرد ، تصمیماتی که طی یک هفته گذشته اتخاذ کرده است نه تنها هیچ کمکی به اقتصاد آمریکا نکرده است بلکه کاملا به نفع رقبای جهانی آمریکا خصوصا چین تمام شده است.
کارشناسان با اشاره به ذخایر عظیم ایران معتقدند صنعت نفت و گاز ایران به صدها میلیارد دلار سرمایه گذاری خارجی و جذب تکنولوژی و انتقال دانش فنی نیازمند است و در سال های گذشته حجم سرمایه گذاری محدود بوده است سرمایه گذاری و توسعه صنعت نفت بوده نیز ناکافی بوده بطوری که طی سال های قبل: ۲۴ قرارداد برای افزایش تولید روزانه ۱۰۱۸ هزار بشکه نفت خام ، ۴۶۱ میلیون متر مکعب گاز، ۹۰۳ هزار بشکه میعانات گازی، LNG و LPG به صورت بیع متقابل و فاینانس منعقد شده که ۲۸ میلیارد دلار حجم سرمایه گذاری آن بوده و ۸۴ درصد قرارداد نیز به روش بیع متقابل بوده است.
در صورت تداوم سیاست های نژاد پرستانه ترامپ شرکت های آمریکایی از مشارکت در پروژه های عظیم ایران محروم خواهند شد.
گفتنی است،شرکت‌های انرژی آمریکایی به شدت به فعالیت در منابع نفت ایران علاقمند هستند که جزو بزرگ‌ترین و ارزان‌ترین ذخایر نفتی جهان برای استخراج و بهره‌برداری هستند. از جمله شرکت نفتی اکسون موبیل که براساس ارزش آن در بازار سهام بزرگ‌ترین شرکت تولید نفت خام جهان محسوب می‌شود، یک موسسه لابی‌گری آمریکایی را خدمت گرفت تا تمام تحولات مربوط به تحریم‌ها علیه ایران را مورد بررسی قرار دهد.

پاسخ دادن