ترامپ مدعی شد ، انتخابات را برده است

دونالد ترامپ نامزد جمهوریخواهان سه شنبه شب در یک برنامه تلویزیونی که از کاخ سفید پخش شد مدعی شد آرای برخی از ایالت های کلیدی را به دست آورده و پیروز انتخابات ۲۰۲۰ آمریکا است .

تهران – اقتصاد برتر – ۱۴ آبان ۹۹

تحلیلگران سیاسی معتقدند این سخنان ترامپ که قبل از پایان شمارش آرا ایراد می شود نشان دهنده این است که وی برای بر هم زدن نتیجه انتخابات که احتمال بنفع وی نیست زمینه چینی می کند . ترامپ گفت : در صورتی که نتیجه به نفع وی اعلام نشود ، انتخابات را به دیوان عالی خواهد کشاند . گفته می شود رای قاضی های دیوان عالی ۴ به ۳ بنفع ترامپ است. برخی می گویند حتی قاضی منتخب ترامپ در صورتی که وی بازنده انتخابات باشد حاضر نیست بنفع ترامپ رای بدهد. هنوز شمارش آرا در ایالت های کمربند صنعتی آمریکا شامل پنسیلوانیا ، وینسکانسن ، میشیگان و جورجیا که غالبا ایالت های کارگری است و آرای آن بنفع دمکرات ها و بایدن می باشد ، ادامه دارد و نتیجه نهایی در این ایالت ها هنوز مشخص نشده است . تحلیلگران شبکه سی ان ان می گویند آرای دو رقیب در برخی ایالت ها بسیار نزدیک است و همین مساله ممکن است باعث جر زدن ترامپ شود. برخی معتقدند ترامپ ممکن است شمارش آرا در ایالت های حساس را متوقف کند و موضوع را به دیوانعالی ارجاع دهد ، برخی معتقدند ترامپ قدرت چنین کاری را ندارد که جلوی شمارش آرا را بگیرد. پیش بینی می شود اعلام نتیجه ایالت های باقیمانده ممکن است یکی دو روز دیگر بطول بیانجامد. نتایج ایالت های حساس در صورت پایان شمارش احتمالا بنفع بایدن خواهد بود اما در حال حاضر که نتیجه شمارش آرا در ایالت های حساس اعلام نشده است ، اضاع بنفع ترامپ است . ترامپ حق اعلام نتیجه انتخابات را ندارد و فقط هفت رسانه مجاز که با ستاد های انتخابات در تماس هستند می توانند قانونا نتیجه انتخابات را اعلام کنند . کارشناسان می گویند سخنان ترامپ نشاندهنده نگرانی وی از شکست در انتخابات بود. بایدن نیز در سخنانی اعلام کرد ، ایالت های حساس آرایشان متعلق به دمکرات ها است . وی از این که توانسته نتایج ایالت آریزونا را بنفع خودش تغییر دهد بسیار خوشحال بود. بایدن سخنی از این که وی پیروز است نکرد.

شبکه های خبری آمریکا به صورت لحظه ای اخبار تحولات انتخابات آمریکا را پوشش می دهند . گزارش های شبکه های خبری آمریکا کاملا جانبدارانه و بنفع نامزدهای حزب خودشان است و آمار آن ها با هم در تضاد است .

تحلیلگران معتقدند اگر از چندین ایالت باقیمانده بایدن بتواند آرای میشیگان و پنسیلوانیا را به دست آورد ، پیروز انتخابات است .

وضعیت بازار قرارداد های بورس آتی نیویورک که بعد از ظهر ها و شب ها فعال است بتدریج از سبز بودن بطرف قرمز می رود. بخاطر عدم اعلام نتیجه انتخابات ، قیمت نفت ، طلا و شاخص بورس در لحظه نوشتن این خبر روبه سراشیبی است.

پاسخ دادن