ترامپ معترضان آنتی‌فا را ‘سازمان تروریستی’ خواند

تظاهرات امریکا

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا “گروه‌های چپ گرای افراطی و ضدفاشیست” به نام آنتی‌فا را به دست داشتن در اعتراض های خشونت آمیز در شهرهای آمریکا متهم کرده و آن را “سازمان تروریستی” خوانده است.

تهران – اقتصادبرتر – ۱۲ خرداد ۹۹

به گزارش #اقتصادبرتر به نقل از بی بی سی، ترامپ یکشنبه در واکنش به ناآرامی های شب های گذشته در تعدادی از شهرهای آمریکا که با آشوب، تخریب و غارت فروشگاه ها و اموال عمومی همراه بود، در توییتر نوشت:‌ “ایالات متحده آنتی‌فا را یک سازمان تروریستی خواهد نامید.”

 ترامپ و ویلیام بار، وزیر دادگستری آمریکا پیش از این نیز آنتی‌فا و گروه های “آنارشیست” را به دست داشتن در ناآرامی ها شب های گذشته متهم کرده بودند.

#جنبش_آنتیفا در ایالات متحده شامل مجموعه‌ای از گروه‌های چپ مبارز و ضدفاشیسم هستند که باور دارند برای رسیدن به آرمان‌های خود تنها اصلاحات سیاسی کافی نیست و باید دست به اقدام زد.

دونالد ترامپ در توییت خود از شهردار مینیاپولیس انتقاد کرده و گفته که اگر از همان شب اول اعتراضات، مقابل جنبش آنتیفا گرفته می‌شد، این «دردسرها» پیش نمی‌آمد.

اما «تروریست» نامیدن جنبش آنتیفا واکنش سریع سازمان آزادی‌های مدنی آمریکا را به دنبال داشت که تاکید کرد «هیچ مرجع قانونی نمی‌تواند» یک گروه داخلی را تروریستی بنامد و هر اقدامی در این راستا نگرانی‌های مهمی را درباره روند قانونی آن و همین‌طور متمم اول قانون اساسی به وجود می‌آورد.

واشنگتن: ایران و روسیه در ناآرامی‌های آمریکا دست دارند

 مشاور امنیت ملی کاخ سفید در سخنانی ایران، چین و روسیه را به افزایش ناآرامی‌ها درایالات متحده متهم کرد و مدعی شد ایالات متحده بر این بحران‌ها غلبه خواهد کرد.

متمم قانون اساسی ایالات متحده حق آزادی بیان و اعتقاد و تجمع صلح‌آمیز در این کشور را تضمین می‌کند.

سازمان عفو‌ بین‌الملل با صدور بیانیه‌ای، از پلیس آمریکا خواست به استفاده افراطی از زور علیه معترضان به کشته شدن یک آمریکایی آفریقایی‌تبار در این کشور پایان دهد.
راشل وارد مسئول بخش آمریکای این سازمان گفت: «ما در شهرهای مختلف شاهد اقدام‌هایی هستیم که می‌توان آنها را مصداق استفاده غیرضروری یا افراطی از خشونت دانست.»
او همچنین تاکید کرد: «‌پلیس آمریکا در سراسر این کشور در اجرای تعهدات خود تحت قوانین بین‌المللی برای احترام و فراهم کردن حق اعتراض‌ مسالمت‌آمیز ناموفق بوده است که باعث وخامت اوضاع و به خطر افتادن زندگی معترضان شده است.

تظاهرات روزهای گذشته در شهرهای آمریکا که گاه با خشونت همراه شده است، پس از آن آغاز شد که یک مرد سیاه پوست به نام جورج فلوید حین بازداشت در شهر مینیاپولیس جانش را از دست داد.

تصاویر منتشر شده از مرگ آقای فلوید، یک مامور پلیس را نشان می دهد که حین بازداشت زانویش را بر روی گردن او فشار می دهد.

در این فیلم صدای آقای فلوید شنیده می شود که فریاد می زند:‌ “نمی توانم نفس بکشم.”

رابرت اوبراین، مشاور امنیت ملی کاخ سفید نیز آنتیفا را به دست داشتن در اعتراض های خشونت آمیز متهم کرده است.

 اوبراین یکشنبه در مصاحبه با شبکه سی ان ان نیروهای تندرو را متهم کرد که با سفر از ایالتی به ایالت دیگر، شهرها را به آتش کشانده اند.

 اوبراین خواهان اقدام پلیس فدرال آمریکا علیه آنتیفا شد.

تظاهرات در اعتراض به خشونت پلیس و مرگ یک مرد سیاه پوست هنگام بازداشت آغاز شد

اوبراین، وزیر دادگستری آمریکا با رییس اف بی آی درباره مقابله با این گروه در تماس بوده است.

همزمان، مارکو روبیو، سناتور جمهوری خواه و کفیل ریاست کمیته اطلاعاتی مجلس سنا، خواهان مقابله با اقدام های گروه های تندرو ضدفاشیستی و همین طور یک گروه راست گرای افراطی شد.

گروه بوگالو که یک گروه راست افراطی است به دست داشتن در آشوب های شب های گذشته متهم شده است. این گروه متهم است که خواهان به راه انداختن جنگ داخلی نژادی در آمریکاست.

 روبیو گفت: “آن چه مورد توجه قرار نگرفته است، این است که مجموعه ای از تروریست ها، از آنتی‌فا گرفته تا گروه بوگالو مشغول خشونت و گسترش آن هستند.”

او در ادامه گفت: “این دو گروه ممکن است که از نظر تفکر یکی نباشند ولی در تنفر از دولت و پلیس و سو استفاده از تظاهرات وجه مشترک آنهاست.”

 روبیو گفت:‌ “این افراد می خواهند کل نظام را پایین بکشند حتی اگر به قیمت یک جنگ داخلی جدید تمام شود.”

گسترش اعتراض ها

انتشار تصاویر جان دادن آقای فلوید در روز دوشنبه با تظاهرات گسترده در شهرهای آمریکا در اعتراض به “خشونت پلیس علیه سیاه پوستان” همراه بوده است.

در دست کم ۳۰ شهر آمریکا از جمله واشنگتن، لس آنجلس، نیویورک، شیکاگو و آتلانتا، اعتراضاتی برگزار شد.

این در حالی است که مقررات منع تردد در شهرهای مختلف آمریکا نتوانسته جلوی اعتراضات خشونت آمیز را بگیرد و ۵۰۰۰ سرباز گارد ملی در واشنگتن و ۱۵ ایالت مستقر شده اند.

درک شووین که به خاطر مرگ جورج فلوید به قتل غیر عمد متهم شده، در بازداشت است و قرار است دوشنبه تفهیم اتهام شود.

یکی از وکلای خانواده فلوید، درک شووین، مامور پلیس را به قتل عمد متهم کرده است.

به گفته بنجامین کرامپ، شووین حین بازداشت به مدت ۹ دقیقه زانویش را روی گردن آقای فلوید فشار داده، در حالی که او برای نجات جانش التماس می کرد.

انتشار تصاویر جان دادن آقای فلوید در روز دوشنبه با تظاهرات گسترده در شهرهای آمریکا در اعتراض به “خشونت پلیس علیه سیاه پوستان” همراه بوده است.

در این تصاویر جورج فلوید دیده می شود که روی زمین خوابانده شده و درک شویین زانویش را روی گردن او گذاشته تا بی حرکت بماند.  فلوید در این فیلم بارها فریاد می زند که “نمی تواند نفس بکشد.”

علت بازداشت فلوید شکایت یک مغازه دار درباره دریافت یک ۲۰ دلاری تقلبی از او عنوان شده است.

بنجامین کرامپ که با شبکه سی بی اس مصاحبه می کرد، گفت: “بر این باوریم که عمدی در کار بوده است … تقریبا به مدت نه دقیقه زانویش را روی گردن مردی فشار می داد که برای این که بتواند نفس بکشد، التماس می کرد.”

دادستان شهر مینیاپولیس، آقای شووین را به قتل غیر عمد متهم کرده است. او دوشنبه در دادگاه تفهیم اتهام خواهد شد.

کرامپ ادامه داد:‌ “مامور پلیس سه دقیقه پس از بیهوش شدن آقای فلوید همچنان زانویش را روی گردن او فشار می داد. ما نمی فهمیم چطور این اقدام قتل عمد حساب نشده است؟‌ ما نمی فهمیم که چطور ماموران دیگر حاضر در محل بازداشت نشده اند؟”

سه مامور دیگری که در محل بازداشت آقای فلوید حضور داشتند، از پلیس مینیاپولیس اخراج شده اند ولی برخلاف درک شووین در بازداشت نیستند.

مرگ فلوید خاطره موارد مشابه مانند کشته شدن مایکل براون در شهر فرگاسن و اریک گارنر را زنده کرده و منجر به اعتراض های گسترده علیه خشونت پلیس در مینیاپولیس و دیگر شهرهای آمریکا شده است.

روزگار سیاه کاخ سفید؛ اعلام حکومت نظامی در آمریکا

اینفوگراف: کشتار غیرعادلانه سیاه‌پوستان توسط پلیس آمریکا

اعلام حالت فوق‌العاده در لس‌آنجلس
فرماندار ایالت کالیفرنیا در شهر لس‌آنجلس حالت فوق‌العاده اعلام کرد.

به گزارش اقتصادبرتر به نقل از شبکه خبری الجزیره قطر ، در پی تشدید ناآرامی‌ها و اعتراضات در شهر لس‌آنجلس فرماندار ایالت کالیفرنیا در این شهر حالت فوق‌العاده اعلام کرد.

در جریان ناآرامی‌های لس‌آنجلس پنج مأمور پلیس مجروح شدند. پلیس این شهر در ایالت کالیفرنیا نیز از بازداشت «صدها نفر» سخن گفته است.

اعتراض‌ها به خشونت پلیس آمریکا پس از انتشار تصاویری از لحظات مرگ جرج فلوید، ‌مرد سیاه‌پوست ۴۶ساله هنگام بازداشت از سوی پلیس در مینیاپولیس آغاز شد.

بر اساس گزارش رسانه‌های آمریکایی تاکنون در ۲۵ شهر این کشور حکومت نظامی اعلام شده است و ده‌ها نفر نیز بازداشت شده‌اند.

#دونالد_ترامپ  #آمریکا

پاسخ دادن