ترامپ پس از تبرئه؛ خود را رئیس جمهور ابدی خواند!

ترامپ پس از تبرئه؛ خود را رئیس جمهور ابدی خواند!

رئیس جمهور آمریکا پس از رفع اتهام در خصوص استیضاح در کنگره با انتشار پیامی خود را به صورت رئیس جمهور ابدی معرفی نمود.

تهران – اقتصادبرتر – ۱۷ بهمن ۹۸

به گزارش #اقتصادبرتر ، اکثریت نمایندگان سنای آمریکا روز چهارشنبه ۱۶ بهمن با استیضاح دونالد ترامپ، رئیس جمهوری ایالات متحده مخالفت کردند. در هر دو مورد اتهامی، نمایندگان سنا دونالد ترامپ را تبرئه کردند.

در رای گیری برای اتهام«سوء استفاده از قدرت»، ۵۲ نماینده جمهوریخواه سنا به استیضاح دونالد ترامپ رای منفی دادند و ۴۷ نماینده به این استیضاح رای مثبت دادند. سناتور میت رامنی، از ایالت یوتا، تنها نماینده جمهوری‌خواهی بود که به استیضاح رئیس جمهوری آمریکا در این مورد رای مثبت داد.

در مورد اتهامی دوم یعنی «ایجاد مانع بر سر تحقیقات کنگره»، نیز ۵۳ نماینده به تبرئه ترامپ رای دادند. میت رامنی در مورد اتهامی دوم دونالد ترامپ را بی‌گناه دانست.

جمهوریخواهان ۵۳ کرسی از ۱۰۰ کرسی در مجلس سنا را در اختیار دارند.

این سومین بار در تاریخ آمریکا بود که استیضاح در مجلس نمایندگان رای می‌آورد، و به دادرسی در سنا برای تصمیم‌گیری در مورد برکناری رئیس‌جمهوری می‌انجامید.

در هر سه مورد، فرایند استیضاح در سنای آمریکا به تبرئه رئیس‌جمهوری ایالات متحده منجر شد.

برای برکناری و عزل دونالد ترامپ از سمت ریاست جمهوری آمریکا باید دو سوم اعضای مجلس سنا به بی کفایتی او رای می‌دادند.

مجلس نمایندگان آمریکا، که اکثریت در آن با دمکرات‌ها است، دونالد ترامپ را به «سوءاستفاده از قدرت»، و «ایجاد مانع بر سر تحقیقات کنگره» با جلوگیری از شهادت مقام‌ها و نهادهای دولتی در روند تحقیقات متهم کرده بود.

این اتهام‌ها در ارتباط با گفت‌وگوی تلفنی ترامپ با رئیس‌جمهوری اوکراین، و طرح خواسته تحقیق در مورد رقبای سیاسی‌اش، به ویژه جو بایدن مطرح شده بودند.

دفاعیات تیم دونالد ترامپ در این مورد مبتنی بود که توقف کمک‌های نظامی به اوکراین در قبال مساعدت سیاسی، عمل خلافی نیست.

Article 1: Abuse of Power - 48 yes votes to 52 no votes. Article 2: Obstruction of Congress - 47 yes votes to 53 no votes.

همچنین مایک پنس، معاون رئیس جمهوری آمریکا، در حاشیه یک سخنرانی در پنسیلوانیا به تبرئه  ترامپ از استیضاح واکنش نشان داد. او گفت این استیضاح به پایان رسیده است. او با تایید تشویق حضار، گفت که ترامپ باید چهارسال دیگر نیز رئیس جمهوری باشد.

همچنین چهارشنبه شب، مایک پمپئو با انتشار رونوشتی از حکم تبرئه ترامپ در توئیتر خود نوشت: بنا بر ماده ۲۳ قانون استیضاح سنا «به محض اعلام حکم، باید یک رونوشت تاییدشده از آن در دفتر وزیر خارجه ثبت شود.» امشب من با کمال خرسندی [رونوشت] حکم تبرئه کامل  دونالد ترامپ را امضا کردم.

دونالد ترامپ لحظاتی پس از رای سنا، در توییتی به این تصمیم سنا واکنش نشان داد.

ویدئوی جاسازی شده

براد پارسکال، مدیر ستاد انتخاباتی دونالد ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در سال ۲۰۲۰ پس از رای سنا در بیانیه‌ای گفته است که سنا به طور کامل دونالد ترامپ را تبرئه کرد و اکنون زمان آن فرا رسیده که دوباره خدمت به مردم آمریکا از سر بگیریم.

چاک شومر، رهبر اقلیت دموکرات در سنای آمریکا هم تبرئه دونالد ترامپ را «بی ارزش» خوانده و گفته است که رای سنا، نتیجه محاکمه‌ای ناعادلانه بود.

وی از فرایند استیضاح دونالد ترامپ در سنا و عدم دعوت از شهود در این پرونده انتقاد کرده است.

بررسی استیضاح دونالد ترامپ در سنای آمریکا از دوم بهمن آغاز شده بود.

نخستین استیضاح در تاریخ آمریکا به اندرو جانسون در سال ۱۸۶۸ و دومین مورد به بیل کلینتون در سال ۱۹۹۸ باز می‌گردد. هر دو رئیس جمهوری آمریکا یعنی اندرو جانسون و بیل کلینتون رای کافی در سنا کسب کردند و تبرئه شدند.

پاسخ دادن