ترانزیت، صادرات و واردات از مرز ریمدان فراهم شد

با تغییر ریمدان از بازارچه به مرز رسمی، امکان انجام تمام رویه‌های گمرکی از جمله صادرات، واردات، ترانزیت و مسافری فراهم شده است.

تهران – اقتصادبرتر – ۲۹ آذر ۹۹

به گزارش #اقتصادبرتر، سید روح اله لطیفی سخنگوی گمرک اظهار داشت: صبح امروز با حضور مسئولان رسمی جمهوری اسلامی ایران و پاکستان، مرز ریمدان در شهرستان دشتیاری و در ۱۲۰ کیلومتری بندر مهم چابهار افتتاح شد. پس از مرز میرجاوه، ریمدان به عنوان مرز رسمی از امروز فعالیت خود را برای تجارت بین ایران و پاکستان، آغاز می کند که پیش از این مانند پیشین، کوهک و جالق به صورت بازارچه فعال بود.

سخنگوی گمرک با اشاره به اهمیت ویژه تجارت ایران با پاکستان تاکید کرد: در هشت ماهه نخست امسال بیش از یک میلیون و ۷۳۸ هزار تن کالا به ارزش ۷۰۸ میلیون دلار تبادل تجاری صورت گرفته است که سهم صادرات به پاکستان یک میلیون و ۵۳۸ هزار تن به ارزش ۵۹۰ میلیون دلار و سهم واردات از این کشور نیز ۱۲۰ هزار تن به ارزش ۱۱۸ میلیون دلار بوده است.  با تغییر این مرز از بازارچه به مرز رسمی، امکان انجام تمام رویه های گمرکی فراهم شده است و با انجام رویه های صادرات، واردات، ترانزیت و مسافری از این پس شاهد رونق بیشتر این منطقه از ایران خواهیم بود.

لطیفی تصریح کرد: از امروز امکان اختصاص کد گمرکی مستقل برای این مرز فراهم شده است و می توان شاهد افزایش ترانزیت کالا در کنار تنها بندر اقیانوسی کشور بود. انواع سوخت مایع و گاز، مصالح ساختمانی، میوه و صیفی جات، مواد غذایی، لوازم آشپزخانه، لوازم ارایشی و بهداشتی، خشکبار، سنگ، ظروف، لوازم یدکی ماشین الات عمده کالاهای صادراتی ایران به پاکستان است. با حضور محمد اسلامی وزیر راه و شهرسازی و وزیر تولیدات دفاعی پاکستان، مرز ریمدان در جنوب سیستان و بلوچستان به صورت رسمی فعال شده است.

پاسخ دادن