ترخیص ۸۵ هزار تن برنج از گمرک چابهار و بندرعباس

به گفته دبیر انجمن واردکنندگان برنج، با ترخیص ۸۵ هزار تن برنج وارداتی از گمرک انتظار می‌رود که بازار به تعادل برسد.

تهران – اقتصادبرتر – ۲۷ آبان ۱۴۰۰

به گزارش #اقتصادبرتر به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان، مسیح کشاورز دبیر انجمن واردکنندگان برنج با اشاره به اینکه ممنوعیت واردات برنج ضرورتی ندارد، اظهار کرد:  تحمیل آن توسط دولت منجر به ایجاد بحران بازار برنج شده است. با وجود اصرارهای مکرر و نامه نگاری های متعدد مبنی بر کاهش ۲ ماهه دوره ممنوعیت به منظور جلوگیری از افزایش بی رویه قیمت برنج ایرانی، اما مسئولان وزارت جهاد موافقت نکردند که بی توجهی به این موضوع شائبه کمبود، گرانی و فشار بر اقشار آسیب پذیر را به وجود آورد.

کشاورز ادامه داد: علی رغم آنکه معاونت توسعه بازرگانی وزارت جهاد در ۱۷ آبان ممنوعیت واردات را لغو کرد، اما در این مدت زمان کوتاه تا پایان دوره ممنوعیت چه اتفاقی قرار است بیفتد، تنها کارهای اداری در این مدت طول می کشد. با لغو دوره ممنوعیت خوشبین هستیم که مقدار برنج های رسوبی مانده در گمرک ترخیص شود تا حداقل حباب کمبود برنج خارجی از بین رود.

دبیر انجمن واردکنندگان برنج درباره تاثیر لغو ممنوعیت واردات در جلوگیری از افزایش قیمت برنج ایرانی، بیان کرد: هم اکنون نمی توان برآورد دقیقی داشت که این موضوع در جلوگیری از افزایش قیمت برنج ایرانی چقدر تاثیر می گذارد، اما آنچه مسلم است اگر برنج ایرانی باز گران شود و مجدد فاصله معناداری با برنج خارجی ایجاد شود، یک بخش از مصرف کنندگان ناگزیر به مصرف برنج خارجی هستند.

وی با تاکید بر تغییر دوره ممنوعیت واردات به دوره فصلی بیان کرد: برای جلوگیری از بحران بازار برنج در سال آینده پیشنهاد داده ایم که دوره ممنوعیت واردات به تعرفه فصلی تغییر کند، ضمن آنکه مدت زمان آن به ۲ ماه کاهش یابد تا برنج ایرانی به میزان قابل توجهی در فصل برداشت گران نشود. کشاورز در واکنش به اظهارات غیرکارشناسی تولید برنج گفت: برخی مسئولان اظهاراتی مبنی بر تولید ۲ میلیون و ۴۰۰ هزار تن برنج می کنند که بر مبنای سرانه مصرف ۴۰ کیلو کل نیاز کشور را ۳ میلیون و ۲۰۰ هزار تن نیاز دارند که در نتیجه ۸۰۰ هزار تن باید وارد شود، درحالیکه این اظهارات غیرکارشناسی است.

دبیر انجمن واردکنندگان با اشاره به اینکه ۸۵ هزار تن برنج در گمرک مانده است، بیان کرد: ۸۵ هزار تن جزو برنج های رسوبی مانده در گمرکات چابهار و بندرعباس است که تا آخر هفته آینده ترخیص و از گمرک‌خارج می شود، ۱۵ هزار تن آمار اعلامی گمرک مربوط به برنج های رسوبی نیست، بلکه جز کالاهایی بود که نیاز به تمدید ثبت سفارش داشت که مجوز آن علی رغم آنکه قبل از ۳۰ تیرماه وارد شده بود، صادر نمی شد که مشکل تمدید ثبت سفارش هم حل شده است. بنابر اعلام مرکز آمار ۶۲ تا ۶۳ میلیون نفر برنج خارجی و مابقی برنج ایرانی مصرف می‌کنند.

پاسخ دادن