تردید آلمانی ها به ایمنی ۹۰درصدی واکسن کرونای فایزر

در حالی که دو شرکت آلمانی و آمریکایی بایون‌تک و فایزر وعده ایمنی ۹۰ درصدی واکسن کرونای تولیدی‌ خود را داده‌اند، محققان آلمانی این میزان از ایمنی را زیر سوال برده‌اند.

تهران- اقتصادبرتر- ۲۰ آبان ۹۹
به گزارش #اقتصادبرتر به نقل از دویچه وله ، دو شرکت دارویی بایون‌تک آلمان و فایزر آمریکا از تولید واکسن کرونا «با سرعت نور» سخن گفته و اعلام کرده‌اند که مدت زمان کوتاهی تا تقاضا برای اجازه تولید انبوه این واکسن باقی است. این دو شرکت همچنین گفته‌اند که این واکسن می‌تواند تا ۹۰ درصد ایمنی ایجاد کند اما کارشناسان در این باره مردد هستند.

اطلاعاتی که این دو شرکت درباره واکسن تولیدی‌شان ارائه کرده‌اند پرسش‌های زیادی را برای کارشناسان به وجود آورده است. اشتفان بکر، رییس انستیتو ویروس‌شناسی در دانشگاه ماربورگ به خبرگزاری آلمان گفته است: «امیدوارم که اطلاعات بیشتری به زودی منتشر شود تا بتوانیم تصویر کامل‌تری داشته باشیم.» با این وجود او از یک «نتیجه بسیار خوشحال‌کننده» صحبت کرده است.

اثرات جانبی هنوز ناروشن

لایف اریک زاندر، رییس گروه تحقیق ایمونولوژی عفونت در مرکز تحقیقاتی شاریته برلین تاکید می‌کند که هنوز اطلاعات زیادی درباره اثرات جانبی این واکسن در دست نیست. به گفته او تولیدکنندگان حتی درباره اثرات جانبی که می‌توانند مهم و حیاتی باشند نیز اطلاعاتی منتشر نکرده‌اند. او در عین حال به این نکته نیز اشاره می‌کند که برای بررسی عوارض جانبی مهم این واکسن هنوز بسیار زود است.

نکته دیگری که از نظر کارشناسان هنوز ناروشن است نامشخص بودن تاثیر این واکسن بر گروه‌های مختلف در خطر مانند افراد سالخورده است. و نکته دیگر این که مشخص نشده که این واکسن تا چه اندازه و تا چه مدت می‌تواند افراد را از ابتلای شدید به بیماری کووید ۱۹ محافظت کند.

رییس گروه تحقیق ایمونولوژی عفونت در شاریته برلین همچنین ایمنی ۹۰ درصدی را که تولیدکنندگان واکسن اعلام کرده‌اند زیر سوال می‌برد و می‌گوید این میزان از ایمنی را «راندمانی بالا و غیر قابل انتظار» می‌داند. به گفته او بسیاری از واکسن‌های روتین مثل واکسن آنفولانزا نیز این میزان از ایمنی را ندارند. زاندر این موضوع را حتی عجیب‌تر از استفاده از تکنولوژی موسوم به RNA برای تولید واکسن می‌داند.

تکنولوژی RNA که شرکت بایون‌تک برای تولید واکسن موسوم به BNT162b2 از آن استفاده کرده، یک مکانیسم کاملا جدید است. این مکانیسم بر پایه اطلاعات ژنتیکی عامل بیماری است که مولد پروتئینی است (در این مورد پروتئین‌های سطحی) که با کمک آن ویروس وارد سلول‌های فرد می‌شود.

هدف واکسن این است که بدن را برای ساختن آنتی‌بادی ضد این پروتئین برانگیزد تا ویروس را پیش از آنکه وارد سلول‌ها شود شکار کرده و مانع ازدیاد آن شود.

کلمنس ونتر از کلینیک شوآبینگ در مونیخ نیز از میزان تاثیرگذاری ۹۰ درصدی این واکسن که از سوی کمپانی‌های بایون‌تک و فایزر اعلام شده، متعجب است و می‌گوید: «جالب توجه است که بسیاری از تحقیقات در حال انجام برای تولید واکسن کووید ۱۹ در حال حاضر مستلزم ایمنی ۵۰ درصدی هستند.» به گفته او مرکز صدور مجوز تولید انبوه واکسن در آمریکا نیز، ایمنی ۵۰ درصدی را ملاک قرار داده است.

وعده تولیدکنندگان به ایمنی بالای ۹۰ درصد

این پرسش‌ها در حالی مطرح می‌شوند که دو شرکت بایون‌تک و فایزر در اطلاعاتی درباره نتیجه تحقیقاتشان که برای صدور مجوز تعیین‌کننده است، از ایمنی بالای ۹۰ درصد در برابر کووید ۱۹ سخن گفته‌اند. آنها همچنین گفته‌اند که اثرات جانبی خطرناک تا کنون ثبت نشده است. این دو شرکت دارویی قرار است هفته آینده رسما تقاضای تأیید این واکسن را از مرجع مربوطه در آمریکا درخواست کنند.

شرکت آلمانی بایو‌ن‌تک از اواسط ماه ژانویه پروسه تولید واکسن ٰ BNT162b2 در پروژه موسوم به «سرعت نور» را آغاز کرد. مرحله سوم آزمایش‌های بالینی که برای صدور مجوز تعیین‌کننده است اواخر ماه ژوئیه آغاز شد.

تا روز دوشنبه ۹ نوامبر حداقل ۴۳ هزار و ۵۰۰ انسان در دو نوبت به فاصله سه هفته از یکدیگر واکسن دریافت کرده‌اند. به گفته تولیدکنندگان، یک هفته پس از دریافت دومین نوبت واکسن، بدن در برابر ویروس کرونا ایمن می‌شود.

پاسخ دادن