در پی حمله راننده یک خودروی ون به جمعی از نمازگزاران مسلمان که در در حال ترک مسجدی در لندن بودند ، ترزا می نخست وزیر انگلیس امروز دوشنبه اعلام کرد روح و روان وی با همه کسانی است که در این حادثه مصدوم شده اند.

تهران – اقتصاد برتر- ۲۹ خرداد ۹۶

به گزارش خبرگزاری رویترز از لندن ، ترزا می در پیامی ایمیلی در این رابطه که صبح امروز منتشر شد اعلام کرد :” این یک حادثه وحشتناک است و همه فکر و روح و روان من با مصدومین و نیز عزیزان آنها و نیروهای خدمات اورژانس در صحنه است . ‌”

شب خونین دیگری برای لندن این بار برای مسلمانان این شهر رقم خورد. اتفاقی که در پی برخورد یک خودرو به نمازگزارانی که در حال خارج شدن از مسجدی در نزدیکی فینزبری پارک در شمال لندن بودند، رخ داد.

روزنامه ایوینینگ استاندارد انگلیس در این باره نوشت: در جریان این حادثه یک حمله با سلاح سرد هم رخ داد به طوریکه فردی با سلاح سرد از خودرو بیرون پریده و دست‌کم یک نفر را چاقو زد.

این حادثه در نزدیکی مسجد فینزبری پارک در خیابان سون سیسترز در شمال لندن زمانی رخ داد که نمازگزاران بعد از اقامه نماز تراویح در حال خروج از مسجد بودند که ناگهان خودرویی آنها را زیر گرفت. این منطقه اکثر مسلمان نشین است.

شاهدان عینی گفتند، در این خودرو سه جوان سوار بودند. آن ابتدا با سرعت عادی در حال حرکت بود که ناگهان شتاب گرفت و شروع به زیر گرفتن نمازگزاران کرد.

در حالی که اخبار اولیه حاکی از چهار کشته و ۱۲ زخمی بود پلیس لندن اعلام کرد، یک تن کشته و هشت تن زخمی شده‌اند.

پلیس همچنین گفت: یک نفر را دستگیر کرده و جستجو برای یافتن دو نفر دیگر ادامه دارد.

به گفته پلیس، راننده خودرو بازداشت شده و ۴۸ ساله است.

پلیس افزود، اول نمازگزاران او گرفتند و سپس نیروهای پلیس او را بازداشت کردند.

مقامات پلیس گفته‌اند که این یک “پیشامد جدی” است. ماموران پلیس و امدادی به محل شتافته‌اند.

شاهدان می‌گویند که به خاطر ماه رمضان نمازگزاران زیادی در محل بودند.

شورای مسلمانان انگلیس در شبکه توییتر نوشته که مطلع شده است یک وانت مردمی را که به مسجد رفته بودند زیر گرفته است. این شورا نوشت که برای قربانیان دعا می‌کند.

شورای مسلمانان انگلیس اعلام کرد، حادثه زیر گرفتن یکی از پدیده‌های خشونت در زمینه اسلام هراسی است.

شورا اظهار داشت: راننده انگلیس عمدا اقدام به زیر گرفتن نمازگزاران کرد.

این شورا خواستار افزایش تدابیر امنیتی در جهت حمایت از مساجد شد.

شاهدان عینی افزودند، سرنشینان خودرو سه جوان انگلیسی بودند و نمازگزاران یکی از عاملان را بازداشت کردند.

محمد کزبر، رئیس شورای امنای مسجد فینربری پارک اعلام کرد، مسجد اخیرا تهدیداتی را از طریق تلفن همراه دریافت و این تهدیدات را به پلیس ابلاغ کرده بود.

وی ادامه داد: اخیرا حملات به مسلمانان خصوصا زنان در انگلیس بیشتر شده است.

در اطراف محل حادثه اکنون نیروهای ضد ترور مستقر هستند و نیروهای امنیتی یک کمربند امنیتی گسترده را در اطراف مسجد و ایستگاه متروی نزدیک آن ایجاد کرده‌اند.

مسجد فینزبری پارک قبلا محل حضور افراطی‌ها در دهه ۹۰ و ابتدای هزاره بود. این مسجد به ارتباطش با چهره‌های برجسته افراط‌گرا نظیر ابو قتاده و ابوحمزه مصری شهره است.

نخست‌وزیر انگلیس تاکید کرد: پلیس درباره حادثه تحقیق می‌کند چراکه احتمال تروریستی بودن حادثه وجود دارد.

وی امروز در راس یک نشست فوق‌العاده حضور می‌یابد.

جرمی کوربین، رهبر حزب کارگر و رهبر اپوزیسیون این کشور هم شدیدا نسبت به این حادثه ابراز ناراحتی کرد.

منابع خبری پیشتر اعلام کرده بودند در حادثه برخورد خودرو با نمازگزاران در نزدیک مسجد فینسبری پارک لندن، ده نفر کشته یا زخمی شدند.
پلیس لندن هم گفت چند نفر در حادثه مقابل مسجدی در شمال لندن قربانی شدهاند و یک نفر بازداشت شده است.

به گزارش بی بی سی ،پلیس لندن می‌گوید که در پی برخورد یک خودرو به عابران پیاده در شمال این شهر یک نفر کشته و تعدادی مجروح شده‌اند.
این حادثه در دقایق پایانی یکشنبه شب در نزدیکی مسجدی در “فینزبری پارک” رخ داد که یک محله عمدتا مسلمان‌نشین پایتخت بریتانیاست.
پلیس می‌گوید که یک نفر را دستگیر کرده است. گزارش شده است که فرد دستگیر شده راننده خودرو است. گفته شده است که فرد دستگیر شده ۴۸ ساله است.

شاهدان می‌گویند که به خاطر ماه رمضان نمازگزاران زیادی در محل بودند.

شورای مسلمانان بریتانیا می‌گوید یک وانت مردمی که مسجد را ترک کرده بودند “عمدا” زیر گرفت. این شورا در شبکه توییتر نوشت که برای قربانیان دعا می‌کند.

 

پاسخ دادن