ترودو:پوشش زنان به ما ارتباط ندارد

نخست‌وزیر کانادا در واکنش به قانون جدید کبک درباره منع پوشیدن روبنده برای زنان در وسایل حمل و نقل عمومی و یا حین دریافت خدمات دولتی گفت: به ما ارتباطی ندارد که به زنان بگوییم چه بپوشند.

تهران -اقتصاد برتر – ۲۹ مهر ۹۶

به نوشته روزنامه گاردین، استان کبک در کانادا به تازگی قانونی را تصویب کرده است که زنان را از پوشیدن برقع یا روبنده در وسایل حمل و نقل عمومی و یا حین دریافت خدمات دولتی منع می‌کند. جاستین ترودو، نخست‌وزیر کانادا در واکنش به این قانون تاکید کرد، این به دولت ارتباطی ندارد که بخواهد به یک زن بگوید که چه بپوشد یا نپوشد.

دولت لیبرال منطقه کبک چهارشنبه از اکثریت خود برای تصویب قانون “منع پوشاندن صورت” رای داد و این قانون شامل زنانی است که از خدمات ادارات دولتی و نیز شهرداری‌ها، مدارس، سرویس بهداشت و درمان و حمل و نقل استفاده می‌کنند.

این قانون با اعتراض منتقدان روبرو شده است. آنها تاکید دارند که قانون مذکور عامدانه زنان مسلمان را هدف می‌گیرد. هنوز مشخص نیست که این قانون به چه صورتی به اجرا گذاشته خواهد شد. مقام‌های کبک می‌گویند که با همکاری شهرداری‌ها، مدارس و نهادهای دیگر رهنمودهای شفافی را در این باره صادر خواهند کرد.

معترضان کبکی جمعه در اعتراض به این قانون جدید با پوشیدن ماسک جراحی و روسری در ایستگاه‌های اتوبوس ایستادند. طبق این قانون هنگام سوار شدن به اتوبوس و یا حتی گرفتن کتاب از کتابخانه زنان نمی‌توانند روبنده داشته باشند. هر کارمند دولتی در محل کار از جمله پزشکان و معلمان نیز باید حین فعالیت روبنده نداشته باشند.

پاسخ دادن