ترودو: سقوط هواپیمای اوکراینی معلول تنش‌زایی آمریکا با ایران

ترودو: سقوط هواپیمای اوکراینی معلول تنش‌زایی آمریکا با ایران

نخست‌وزیر کانادا با مقصر دانستن تنش‌زایی آمریکا با ایران در وقوع حادثه برای هواپیمای اوکراینی، گفت همه باید برای تنش‌زدایی و حرکت به سمت کاهش تنش‌ها کمک کنند.

تهران – اقتصادبرتر – ۲۴ دی ۹۸

به گزارش  #اقتصادبرتر به نقل از «گلوبال نشنال» ، «جاستین ترودو» نخست‌وزیر کانادا، تلویحا تنش‌زایی اخیر آمریکا با ایران را عامل سقوط هواپیمای اوکراینی و کشته شدن اتباع کانادایی در آن عنوان کرد.

ترودو گفت: “اگر هیچ تنشی نبود ، اگر اخیراً در منطقه تشدید نشده بود ، آن کانادایی ها در حال حاضر با خانواده خود در خانه باشند.”

وی گفت: “این اتفاقی است که هنگام درگیری و جنگ رخ می دهد. معصومین این امر را تحمل می کنند و یادآوری می کند که چرا همه ما باید برای افزایش میزان فشار ، تلاش کنیم تا تنش ها را کاهش دهیم و راهی پیدا کنیم که منجر به درگیری و کشتار بیشتر نشود. ”

وی توضیح داد: «این (سقوط هواپیما) چیزی است که در زمان درگیری و جنگ رخ می‌دهد… به همین دلیل است که همه ما باید شدیداً برای تنش‌زدایی تلاش کرده و به سمت کاهش تنش‌ها و راهی عاری از درگیری و کشتار پیدا کنیم».

نخست‌وزیر کانادا همچنین اظهار داشت که با «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا درباره حوادث اخیر صحبت کرده و خواستار کاهش تنش‌ها شده است.

ترودو در پاسخ به این سوال که آیا آمریکا پیش از عملیات ترور سردار سلیمانی و به خطر انداختن جان نظامیان کانادایی در منطقه، به این کشور اطلاع داده بود یا نه، تصریح کرد: «نه ما هشداری دریافت نکردیم… ما تلاش می‌کنیم به عنوان یک جامعه جهانی در مسائل بزرگ عمل کنیم اما بعضی وقت‌ها، کشورها بدون اطلاع دادن به متحدان خود عمل می‌کنند».

وی همچنین افزود که ترجیح می‌داد پیش از اقدام خودسرانه آمریکا در ترور سردار سلیمانی، از این تصمیم مطلع می‌شد.

نخست‌وزیر کانادا پیشتر بیانیه ایران در خصوص حادثه پیش‌آمده برای هواپیمای خطوط هوایی اوکراین را «گام مهم» توصیف کرده بود.

Image result for Global News: Trudeau: Ukrainian plane crash caused by US tensions with Iran"

پاسخ دادن