تزریق سرمایه برای فعال سازی صنایع سودده

جذب سرمایه خارجی
اقتصادبرتر

جذب سرمایه‌های خارجی از جمله موضوع‌هایی است که به گفته کارشناسان و مسئولان کشور، می‌تواند مشکلات قابل توجهی از پیش پای صنایع و اقتصاد ایران بردارد.

تهران- اقتصادبرتر- ۱۴ اسفند ۹۷

به گزارش #اقتصادبرتر،آخرین آمارها در این زمینه نشان می‌دهد جذب سرمایه‌ها بیشتر در حوزه صنعت بوده به طوری که از آغاز امسال تاکنون ۱۵۰ طرح با سرمایه‌گذاری مستقیم حدود ۳.۵ میلیارد دلار از سوی هیات‌سرمایه‌گذاری خارجی به تصویب رسیده است.
«احمد جمالی» سرپرست سازمان سرمایه‌گذاری و کمک‌های اقتصادی و فنی ایران پیش از این در این باره گفته بود: از پایان سال ۹۴ شاهد حضور هیات‌های خارجی به کشورمان بودیم که در نتیجه، تعداد زیادی از شرکت‌های خارجی برای سرمایه‌گذاری ابراز تمایل کردند.
این سازمان پس از اجرایی شدن برجام بین سال‌های ۹۴ تا ۹۶ برای اعطای مجوزهای لازم به منظور سرمایه‌گذاری‌های خارجی و آغاز فعالیت این شرکت‌ها در کشورمان اقدام کرد. آنچه این روزها از خروج شرکت‌های خارجی از کشورمان در محافل عمومی مطرح است، حقیقت ندارد؛ آمارها نشان می‌دهد عمده شرکت‌های خارجی از آنجا که شریکان داخلی داشته و سرمایه‌گذاری مشترک انجام داده‌اند، اکنون به فعالیت‌شان در ایران ادامه می‌دهند.
مطابق آمارهای منتشرشده کنفرانس تجارت و توسعه سازمان ملل‌(آنکتاد) در سال ۹۶ میزان سرمایه‌گذاری خارجی به تصویب رسیده در کشور از سوی هیات‌سرمایه‌گذاری خارجی بیش از ۱۰ میلیارد دلار بوده، با این حال، رقمی بیش از ۵ میلیارد دلار جذب شده است.
علاوه‌بر اینها در گزارشی که به‌تازگی از سوی آنکتاد منتشر شده، روند نزولی و کاهشی برای سرمایه‌گذاری خارجی در جهان در سال جاری میلادی پیش‌بینی شده اما بر پایه آمارها و اطلاعات سازمان سرمایه‌گذاری و کمک‌های اقتصادی و فنی ایران، هرچند تحت‌تاثیر تحریم‌ها بوده‌ایم، از نظر تعداد طرح‌ها، روند مثبت به ثبت رسیده است.
*فعال‌سازی ظرفیت در صنایع مزیتی
«علی صادقین» تحلیل‌گر مسائل اقتصادی درباره وضعیت سرمایه‌گذاری در ایران گفت: یکی از راه‌هایی که ما باید در حوزه جذب سرمایه‌های خارجی در پیش بگیریم، فعال‌سازی ظرفیت‌های حوزه انرژی و به طور کلان حوزه‌هایی است که ایران در آن سود می برد.
وی با اشاره به پرسشی درباره اینکه بسیاری از شرکت‌های حوزه انرژی چند‌‌ملیتی بوده و حاضر به همکاری با ایران نیستند، این‌گونه پاسخ داد: این موضوع در دنیا مطرح است و در گذشته هم در این زمینه مشکلاتی وجود داشت.
این کارشناس اقتصادی معتقد است با این حال، مزیت‌های اصلی برای جذب سرمایه خارجی در ایران در حوزه بالادست و پایین‌دست انرژی و در برخی موارد هم صنایع فلزی است. ما در این بخش‌ها بیشترین مزیت را داریم و سرمایه‌گذاری در این حوزه برای اقتصاد ایران هم‌افزایی ایجاد می‌کند. با توجه به آماری که ارائه شده در تعداد قراردادها ایران رشد داشته و در جذب سرمایه‌گذاری ۵ میلیارد دلار از برنامه مصوب هنوز اجرا نشده است. این موضوع نشان می‌دهد جذب سرمایه در قراردادهای بیشتر و حجم‌های کمتر بود است.
صادقین این موضوع را بررسی کرد و گفت: نباید این‌طور برداشت شود که جذب سرمایه‌گذاری بیشتر در حوزه صنایع و کوچک و متوسط بوده است. واحدهای صنعتی کوچک و متوسط در ایران با مشکلاتی روبه‌رو هستند که تا رفع آنها نمی‌توان برای جذب سرمایه خارجی اقدامی جدی داشت. البته باید این موضوع را در نظر گرفت که برخی از واحدها امروز همکاری‌های خارجی دارند اما این سطح همکاری در حد تحلیل سرمایه‌گذاری خارجی برای کشور نیست.
در حوزه صنایع کوچک و متوسط یکی از معدود مزیت‌های ما بخش صنایع تبدیلی و غذایی است که در این زمینه فعالیت‌هایی‌ شده اما این اقد‌ام‌ها بسیار کمتر از مزیت‌های ما است.
وی ضعف حوزه صنایع کوچک و متوسط را برای همکاری با شرکت‌های خارجی این‌گونه تشریح کرد: شرکت‌های کوچک و متوسط با اینکه از مزیت‌های قابل توجهی برای انتقال پول برخوردار هستند، به دلیل حجم پایین سرمایه‌گذاری و ضعف در حوزه فناوری توان چندانی برای همکاری بین‌المللی ندارند.
صادقین توضیح داد: پیش از ماه‌های گذشته‌، بیشترین پولی که صنایع کوچک و متوسط انتقال می‌دادند از طریق صرافی‌ها بود.
در این شرایط با توجه به آمار موجود، ایران توانست در سال ۹۶ حدود ۵ میلیارد دلار جذب سرمایه خارجی داشته باشد. با توجه به ظرفیت صرافی‌ها در سال ۹۶ مشخص می‌شود که عمده سرمایه وارد‌شده در نیمه نخست سال گذشته بود و این اتفاق در حوزه صنایع بالادستی نیز رخ داده است.
وی با تاکید بر اینکه ساز‌کار انتقال سرمایه از طریق اینستکس باید برای اس‌ام‌ای‌ها باز شود، توضیح داد: متاسفانه ساز‌کار انتقال سرمایه در اینستکس هنوز شفاف نشده و این موضوع اهمیت بسیار زیادی دارد.
علاوه‌بر این، واحدهای کوچک و متوسط ‌باید بتوانند از این ظرفیت انتقال پول بهره بگیرند. حجم سرمایه انتقالی این شرکت‌ها بسیار اندک است و همین موضوع باعث می‌شد در چرخه تحریم شناسایی آن بسیار دشوار باشد.
*ارتباط اروپا زیرساخت انتقال پول
«رمضانعلی سبحانی‌فر» عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی درباره جذب سرمایه‌های خارجی در کشور گفت: این موضوع امروز بارها مطرح شده که با جذب سرمایه‌های خارجی می‌توان از مشکلات ایجاد‌شده عبور کرد. این موضوع درست است اما چگونگی جذب سرمایه خارجی امروز مشکل اصلی کشور است. باید در این زمینه تلاش کنیم تا مشکلات پیش رو برطرف و از هر مزیتی که برای انتقال پول وجود دارد باید استفاده شود.
عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه پیش از این در زمان تحریم‌ها کشور می‌توانست سیاست‌هایی را برای انتقال پول در نظر بگیرد، افزود: این را نباید فراموش کنیم که امریکا در این مدت هیچ تغییری نکرده و مسیرهای سال ۸۵ تا ۹۵ برای کشور باز است.
سبحانی‌فرادامه داد: بسیاری از ظرفیت‌هایی که برای دور زدن تحریم‌ها وجود داشت امروز از بین رفته و کانال‌های انتقال پول از طرف امریکا شناسایی شده است. بر این اساس، نمی‌توان این موضوع را مطرح کرد که از راه‌های قبلی استفاده کنیم.راه‌هایی که در گذشته پول از طریق آن منتقل می‌شد امروز بسته شده و دیگر ظرفیتی وجود ندارد.
عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی توضیح داد: حجمی که ایران نیاز به سرمایه خارجی دارد بسیار بیشتر از مقداری است که امروز بتوان آن را حاصل کرد. بر این اساس، راه‌حل‌های باقی‌مانده برای کشور بسیار اندک است که مهم‌ترین آن در محور ارتباط با اروپا قرار می‌گیرد.دولت باید تلاش کند تا با اروپا به یک نتیجه منطقی برسد و ظرفیت‌های انتقال پول فراهم شود.

پاسخ دادن