تزریق ۳۴.۷هزار میلیارد ریال نقدینگی به بانک‌ها

ادغام بانک‌های نظامی تا پایان آذر قطعی می‌شود
اقتصادبرتر

بانک مرکزی با تزریق ۳۴.۷ هزار میلیارد ریال نقدینگی در قالب توافق بازخرید با سررسید ۱۴ روزه با حداقل نرخ ۱۹.۹۰ درصد به بانک‌های متقاضی موافقت کرد.

تهران – اقتصاد برتر – ۴ دی ۹۹

۵ بانک سفارش فروش اوراق بدهی دولتی در قالب توافق بازخرید (ریپو) را در مجموع به ارزش ۸۸٫۶ هزار میلیارد ریال از طریق سامانه بازار بین ‌بانکی به بانک مرکزی ارسال کردند. با توجه به پیش‌بینی بانک مرکزی از وضعیت نقدینگی در بازار بین ‌بانکی، موضع پولی بانک مرکزی در این هفته ثبات مقدار نقدینگی بود. از این رو، بانک مرکزی با تزریق ۳۴٫۷ هزار میلیارد ریال نقدینگی در قالب توافق بازخرید با سر رسید ۱۴ روزه با حداقل نرخ ۱۹٫۹۰ درصد به بانک‌های متقاضی موافقت کرد. معاملات مربوط به این عملیات و معاملات مربوط به سررسید توافق بازخرید دو هفته قبل به ارزش ۳۴٫۸ هزار میلیارد ریال توسط کارگزاری بانک مرکزی انجام شد.

به علاوه، در هفته جاری هیچ بانکی از اعتبارگیری قاعده‌مند استفاده نکرد. بانک‌ها و موسسات اعتباری غیربانکی می‌توانند در روزهای شنبه تا چهارشنبه از اعتبارگیری قاعده‌مند (دریافت اعتبار با وثیقه از بانک مرکزی) مشروط به در اختیار داشتن اوراق بدهی دولتی و در قالب توافق بازخرید با نرخ سود سقف دالان (۲۲ درصد) استفاده کنند.

شایان ذکر است بانک مرکزی در چارچوب مدیریت نقدینگی مورد نیاز بازار بین‌بانکی ریالی، عملیات بازار باز را به صورت هفتگی اجرا می‌کند. موضع این بانک (خرید یا فروش قطعی یا اعتباری اوراق بدهی دولتی) بر اساس پیش‌بینی وضعیت نقدینگی در بازار بین‌بانکی و با هدف کاهش نوسانات نرخ بازار بین‌بانکی حول نرخ هدف، از طریق انتشار اطلاعیه در سامانه بازار بین‌بانکی اعلام می‌شود. متعاقب اطلاعیه مزبور، بانک‌ها و موسسات اعتباری غیربانکی می‌توانند در راستای مدیریت نقدینگی خود در بازار بین‌بانکی، نسبت به ارسال‌ سفارش‌ها تا مهلت تعیین شده از طریق سامانه بازار بین‌بانکی اقدام کنند

پاسخ دادن