تسهیلات مسکن در کلان شهرها دیگر آن قابلیت را ندارد

اقتصاد برتر

رئیس اتحادیه مشاوران املاک تهران گفت: وام ۸۰ میلیونی مسکن تنها ۲۰ درصد هزینه‌ها را در کلانشهرها پوشش می‌دهد و عملا کارایی خود را از دست داده است.

تهران – اقتصادبرتر – ۸ دی ۹۸

به گزارش #اقتصادبرتر به نقل از اتاق اصناف تهران، مصطفی قلی خسروی رئیس اتحادیه مشاوران املاک تهران در پاسخ به این سوال که چگونه دولت می‌تواند قدرت خرید متقاضیان مسکن را افزایش دهد، اظهار داشت: اگر دولت قصد دارد قدرت خرید متقاضیان مسکن را بالا ببرد، باید در کنار پرداخت تسهیلات مناسب مسکن به صنعتی سازی به گونه ای توجه کند که باعث شود تا ساخت و ساز از آن حالت سنتی سازی خارج شود.
وی با اشاره به اینکه در بسیاری از کشورها با صنعتی سازی سرعت ساخت و ساز به شکل قابل توجهی افزایش یافته، بطوریکه یک واحد ۱۵ طبقه تنها در طول چند ماه به پایان می‌رسد، تاکید کرد: در سنتی سازی متقاضیان مسکن در انتظار تمام شدن واحدهای مسکونی منتظر نگه داشته می‌شوند. پس با صنعتی سازی این زمان انتظار کاهش می‌یابد و عرضه از تقاضای مسکن فاصله نمی‌گیرد.

رئیس اتحادیه مشاوران املاک ادامه داد:به هر حال در کنار بالا بردن سرعت ساخت و ساز، دولت و مجلس باید توجه کنند که پرداخت تسهیلات ساخت مسکن با نرخ ۲۲ درصد و ۱۸ درصد چاره ساز نخواهد بود و اگر وام ۸۰ میلیون تومانی خرید با نرخ سود ۶ تا ۸ درصد هم پرداخت می‌شود، کارایی خود را از دست داده و حتی در کلان شهرها هم ۲۰ درصد یک واحد مسکونی را پوشش نمی‌دهد.

خسروی با اشاره به اینکه پرداخت تسهیلات مسکن در حال حاضر به گونه‌ای است که در کلان شهرها دیگر آن قابلیت را ندارد، گفت: دولت باید توجه کند که مسکن ملی را در این دولت به پایان برساند و مثل مسکن مهر که از دولت قبل به دولت یازدهم هدیه شد به دولت بعدی منتقل نشود.

خسروی ادامه داد: از وزیر راه و شهرسازی تشکر می کنیم که مسکن ملی را رقم زده است و همین موضوع یک مقدار جو روانی مسکن را کنترل کرده است.

پاسخ دادن