تشدید شکاف ثروت بین بازنشستگان آمریکایی علیرغم رشد اقتصادی

تشدید شکاف ثروت بین بازنشستگان آمریکایی

به گزارش رویترز، نابرابری شدید در سطوح مختلف درآمد بین آمریکایی ها بر همه اقشار جامعه تأثیر می گذارد ، اما گزارش های جدید نشان می دهد که روند تأثیر بر آمریکایی های مسن تر بیشتر است.

تهران – اقتصادبرتر – ۱۲ آبان ۹۸

یافته های نگران کننده هر دو مطالعه نشان از نابرابری در بین سالمندان امروزی دارد که به سطح نگران کننده ای رسیده است و این شکاف برای جوانان هنگامی که به سن بازنشستگی برسند بسیار گسترده تر خواهد بود.
اقتصاد آمریکا طی ۱۰ سال متناوب در حال رشد است و درآمد متوسط در حال افزایش است. اما براساس گزارشی که ماه گذشته توسط دفتر سرشماری آمریکا منتشر شد ، نابرابری درآمدی حدود ۵۰ سالی است که وجود دارد. یک اندازه گیری گسترده از نابرابری نشان می دهد که آمریکا، بالاترین سطح نابرابری را در بین بزرگترین کشورهای صنعتی دارد.

در دو گزارش جدید، به شکاف مالکیت دارایی های مالی و بازار مسکن پرداخته شده است. هر دو نشان می دهند که دوران بازنشستگی در میان آمریکایی ها در خصوص مالکیت دارایی و شکاف ثروت گسترده است و حتی نسل های جوان امروزی هنگامی که به سن بازنشستگی برسند وضعیت بدتری خواهند داشت.
یکی از گزارش های موسسه ملی امنیت بازنشستگی، ثروت را با دارایی هایی همانند: حساب پس انداز ، سهام و اوراق بهادار تعریف کرده است. محققان با استفاده از داده های مربوط به امور مالی خانوارهای آمریکایی با بررسی صندوق ذخیره مالی فدرال رزرو (SCF) ، دریافتند که سهم این دارایی های غیرمستقیم به طرز چشمگیری به سمت ثروتمندان تغییر یافته است.
به طور خاص ، دارایی های مالی متعلق به ۵٪ از ثروتمندترین ها از ۵۲٪ در سال ۲۰۰۴ به ۶۰٪ در سال ۲۰۱۶ رسید.. در همین حال ، سهم دارایی های متعلق به ۵۰٪ خانوارهای سطح پایین تراز ۳٪ در سال ۲۰۰۴ به زیر ۲٪ در سال ۲۰۱۶ کاهش یافته است.
ناری ری ، مدیر برنامه امنیت بازنشستگی در مرکز تحقیقات و آموزش کار برکلی ، و مؤلف این گزارش گفت: “این روند واقعاً نگران کننده است.” ” نابرابری دارایی های مالی هزاره ها همگام با رونق اقتصادی پیش رفته اند ، اما ظاهرا نابرابری در ثروت ۲۰ سال زودتر شکل گرفته است که به مرور زمان بدتر می شود. ”
مطالعه NIRS به این دلیل محدود است که درآمد حاصل از حقوق بازنشستگی و تأمین اجتماعی را حذف می کند – و همچنین شامل حقوق صاحب خانه نمی شود. مسکن بخش مهمی از تصویر ثروت برای بزرگسالان مسن است. این یک دارایی نقدی نیست که بتواند به راحتی بعنوان درآمد ثروت محاسبه شود اما بیشتر افراد مسن صاحب خانه های خود هستند و حقوق صاحبان خانه مهمترین دارایی برای بسیاری از خانواده های مسن است.

اما مطالعه جدید دیگری که مورد استفاده قرار گرفته است ، خبر از نابرابری و مالکیت مسکن به میزان صفر می دهد، نتیجه تحقیقات NIRS بسیار نگران کننده است.
مرکز مشترک مطالعات مسکن دانشگاه هاروارد (JCHS) دریافت که از زمان رکود بزرگ ، میزان مالکیت خانه کاهش یافته است. در سال ۲۰۱۸ در بین خانوارهای ۵۰ تا ۶۴ ساله ،نرخ صاحبان خانه، ۷۴٫۲ درصد بود. این رقم ۶٫۲ درصد پایین تر از سال ۲۰۰۴ و نسبت به نرخ میانگین دهه ۱۹۹۰ نزدیک به ۵ درصد کاهش یافته است. نرخ مالکیت مسکن در این گروه سنی از خانواده ها در آستانه بازنشستگی نسبت به نسل های قبلی ، کمتر است. این یک روند نگران کننده است زیرا صاحبان خانه از امنیت بیشتر مسکن برخوردارند و می توانند نرخ هزینه های مسکن را بیشتر از هزینه های اجاره نشینی پیش بینی نمایند. همچنین دارندگان مسکن می توانند با پرداخت وام مسکن هزینه های خود را به میزان قابل توجهی کاهش دهند.
علاوه بر این ، شکاف برخورداری از مالکیت مسکن بین سفیدپوستان و سیاه پوستان نیز در حال گسترش است – در سال ۲۰۱۸ شکاف بین مالکین خانواده های سفید پوست و سیاه پوست بالای ۶۵ سال طی ۳۰ سال ۱۹٫۴٪ بوده است و برای اسپانیایی ها در مقایسه با سفیدپوستان رقم ۱۸٫۴٪ را نشان می دهد.

*بدهی وام مسکن نسبت به سفیدپوستان قدیمی

نگران کننده ترین مورد در مورد افراد بالای ۶۵ سال این است که بیش از ۳۰ درصد از درآمد خود را بابت مسکن پرداخت می کنند که تعداد آنان از ۲۰۰ هزار نفر به ۱۰ میلیون نفر رسیده است. بررسی ها نشان می دهد تقریباً ۵ میلیون نفر از این خانوارها به سختی موفق به پرداخت وام مسکن خود شده اند و بیش از نیمی از درآمد خود را بابت مسکن هزینه می کنند.
به این ترتیب چشم انداز جالبی از بازنشستگان آمریکایی نمی توان به تصویر کشید. خانواده های بازنشستگان طی سالهای آینده هرچه بیشتر فقیر می شوند چرا که باید هزینه های بیشتری را بپردازند و در فقر فرو روند.

مولینسکی می گوید: “ما شاهد روند گسترده تر شدن اختلافات درآمد ، شکاف های عمیق تر در مالکیت مسکن در بین گروه های مختلف جمعیتی خواهیم بود و باید شاهد اختلافات گسترده تر در ثروت و میزان بدهی افراد باشیم .”
این مطالعه چندین راه حل سیاسی ، از جمله تقویت و گسترش تأمین اجتماعی ، ارائه برنامه های پس انداز بازنشستگی در محل کار را به صورت گسترده تر و بهبود اعتبار صندوق فدرال برای مالیات دهندگان کم درآمد توصیه می کند.

همه ایده های خوب ارزش دنبال کردن دارد. اما ما همچنین به یک سیاستگذاری صحیح برای حل مشکل گستردگی نابرابری درآمد در امریکا نیاز خواهیم داشت. آن را حل کنید و مشکل بازنشستگی به تنهایی بهبود می یابد.

*اکرم صدیقی. سردبیرسایت اقتصاد برتر

پاسخ دادن