تشویق به خروج از بورس مبنای علمی ندارد

ادامه روند اصلاح و صعود در بورس، سهامداران نترسند!

پیمان مولوی یک کارشناس بازار سرمایه گفت : تشویق سرمایه گذاران به خروج از بورس مبنای علمی ندارد و بیشتر از جانب کسانی انجام می‌شود که به‌دنبال تخطئه بازار سهام بنفع سایر بازار‌ها هستند.

تهران – اقتصاد برتر – ۶ مهر ۹۹

این کارشناس بازار سهام، دعوت به خروج پول از بازار سرمایه را بویژه از سوی کسانی که نقش مرجع برای خود قایلند، غیرقابل درک و بر اساس منافع فردی دانست و گفت: ایجاد نگرانی در سهامداران نشانه رسم پدرکشتگی با بازار سرمایه است و بر پایه تحلیل علمی واقتصادی نیست. برخی ذینفعان سایر بازارها که به نظر می‌رسد نفعشان در رشد بازار سرمایه نیست به دنبال تخطئه این بازار هستند. پیمان مولوی اظهار داشت: رشد بازار سرمایه تاثیری استراتژیک بر حوزه‌های مختلف بازارها و کل اقتصاد ایران داشته و دارد و در آینده نیز چنین خواهد بود. اما برخی ذینفعان سایر بازارها که به نظر می‌رسد نفعشان در رشد بازار سرمایه نیست به دنبال تخطئه این بازار هستند. وی افزود: برخی تحلیل‌ها و نظرات در خصوص بازار سرمایه از نظر محتوایی غنی بوده و در رشد بازار به سمت جلو یاری دهنده است، اما نظراتی که از جنس ایجاد ترس در بازار است، کمک کننده نیست و طبیعتا بین ارائه تحلیل و فراخوان برای خروج از بازار سرمایه تفاوت بسیار است. مولوی گفت : این مباحث نه تنها کمک کننده نیست، بلکه عاملی تضعیف کننده در مقابل برنامه‌های سازمان بورس در جهت رشد و رونق بازارسرمایه به خصوص ماه‌های اخیر خواهد بود.

وی گفت: به نظر تشویق سرمایه گذار به خروج از بورس، دادن آدرس غلط به مردم و دروغ بزرگ است و بر فعل افرادی که هیچ اعتقادی به بازار سرمایه ندارند و دایما اعلام می‌کنند این بازار ناکارآمد است، نامی جز پدرکشتگی نمی توان گذاشت. این کارشناس بازار سرمایه گفت : مناسب تر این است که کارشناسان متخصص، بیشتر در حوزه اقتصاد کلان کشور به تحلیل، تبادل نظر و ریشه یابی مشکلات اقتصادی بپردازند؛ لذا فرافکنی در مورد موضوعات و بخشی نگاه کردن، چاره کار نیست، بلکه این رویه به اعتماد عمومی در خصوص یک بازار لطمه اساسی وارد خواهد کرد.

مولوی تصریح کرد: غیرقابل درک است در بازاری که نقدینگی‌های موجود در آن به حوزه واقعی اقتصاد هدایت می‌شود و جزو شفاف ترین بازارهای کشور است، دعوت به خروج داشته باشیم.

این کارشناس بازار سرمایه افزود: البته باید متوجه بود که بازار احتیاج به روغن کاری و عوض کردن لاستیک دارد، احتیاج به راننده حرفه ای و ارتقای دانش و سواد مالی دارد؛ آن هم نه فقط در مردم عادی، بلکه در کنار سیاست گذاری درست و کارا کردن بازار، دانش مالی فعالان بازار سرمایه هم نیاز به ارتقا دارد. وی با اشاره به اینکه اقتصاد ما باید کارا باشد تا در کنار آن بازارهای دیگر هم به مرور رشد کنند، تاکید کرد: زمانی بازار سرمایه ما در اوج خود خواهد بود که کارا شود و بازار کارا نیز در یک اقتصاد غیرکارا تقریبا عملی نمی شود و این نکته ای است که منتقدین به آن اشاره نمی کنند.

مولوی با بیان اینکه بازار سرمایه در تمام دنیا نشان داده که این کارایی را به ارمغان می‌آورد، افزود: مسیر در بازار سرمایه مسیر روشنی خواهد بود؛ لذا اگر ما می‌توانستیم و بتوانیم نقدینگی موجود در اقتصاد را از طریق بازار سرمایه، شرکت‌های پروژه ای و صندوق‌های پروژه محور به بخش واقعی GDP اقتصاد ببریم، بزرگترین کار را برای توسعه ایران انجام داده ایم.

پاسخ دادن