تصویب تعرفه‌های پزشکی تا بهمن در شورای عالی بیمه سلامت

بیمه خدمات درمانی
اقتصادبرتر

تعرفه‌های خدمات تشخیصی و درمانی سال ۱۴۰۰ تا اواسط بهمن ماه در شورای عالی بیمه سلامت مصوب و سپس برای تصویب به هیات دولت اعلام می‎شود.

تهران – اقتصادبرتر – ۱۶ دی ۹۹

به گزارش #اقتصادبرتر به نقل از ایرنا، سید سجاد رضوی رئیس دبیرخانه شورای عالی بیمه سلامت امروز سه شنبه درباره تعرفه‌های خدمات تشخیصی و درمانی سال ۱۴۰۰ افزود: تعرفه‌های خدمات تشخیصی و درمانی سال ۱۴۰۰ با در نظر گرفتن شاخص‌هایی مانند تورم، سیاست‌های درمانی، حقوق و دستمزد و بر اساس واقعیت‌های موجود در کشور تعیین می‌شود.  بر اساس قانون، شورای عالی بیمه سلامت باید تا قبل از پایان سال، تعرفه‌های خدمات تشخیصی و درمانی را تصویب و به هیات دولت ارسال کند. در سال‌های مختلف به دلایل گوناگون، تعرفه‌ها دیرتر اعلام شد که این موضوع باعث تلاطم در بازار اقتصاد سلامت می‌شود.

رضوی گفت: دبیرخانه شورای عالی بیمه سلامت وظیفه دارد تا نظر اعضای این شورا را جمع آوری کرده و به تصویب شورای عالی بیمه سلامت برساند و سپس تعرفه‌ها به سازمان برنامه و بودجه می‌رود و بعد در هیات دولت تصویب می‌شود. ملاک کار اعضای دبیرخانه شورای عالی بیمه سلامت در زمینه تعرفه‌های خدمات تشخیصی و درمانی، ماده ۹ قانون احکام دائمی و سیاست‌های ابلاغی مقام معظم رهبری است.  هدف نهایی این است که پرداختی از جیب مردم در حوزه سلامت افزایش پیدا نکند. زیرا هر چقدر تعرفه واقعی‌تر باشد و کمک دولت افزایش پیدا کند، پرداختی از جیب مردم کمتر می‌شود. این موضوع یکی از شاخص‌های مهم بررسی کشورها از لحاظ تامین منابع سلامت و یکی از فاکتورهای رفاهی محسوب می‌شود.

وی اظهار داشت: البته دولت در سال‌های مختلف، حمایت‌های مناسبی از حوزه سلامت داشته است. حداکثر تلاش این است که فشار اقتصادی کمتری به مردم وارد شود. در حوزه سلامت تلاش شده که میزان پرداختی از جیب مردم تغییری نکند. همچنین تلاش می‌شود با تعرفه واقعی، میزان پرداختی مردم کاهش پیدا کرده و همزمان با گسترش سطح خدمت، عمق خدمت هم افزایش پیدا کرده و حمایت بیشتری از اقشار ضعیف جامعه انجام شود.

پاسخ دادن