تصویب کاهش مجازات حبس در مجلس

اقتصادبرتر

در جریان بررسی طرح کاهش مجازات حبس تعزیری عبارت «حبس بیش ‌از ۲۵ سال تا ۳۰ سال» اصلاح و یک تبصره مبنی بر اینکه حبس های ابد غیرحدی مقرر در قانون به حبس درجه یک تبدیل شود، به آن اضافه شد.

تهران – اقتصادبرتر – ۱ دی ۹۸

به گزارش #اقتصادبرتر به نقل از خانه ملت، در نشست علنی امروز (یکشنبه اول دی ماه) مجلس شورای اسلامی در جریان بررسی طرح کاهش مجازات حبس تعزیری با ماده ۳ این طرح با ۱۴۸ رأی موافق، ۶ رأی مخالف و ۷ رأی ممتنع از مجموع ۲۰۵ نماینده حاضر در صحن موافقت شد.

براساس ماده ۳ این طرح؛ عبارت «حبس بیش ‌از ۲۵ سال» در ذیل درجه یک ماده(۱۹) قانون مجازات اسلامی مصوب ۱/۲/۱۳۹۲ به عبارت «حبس بیش ‌از ۲۵ سال تا ۳۰ سال» اصلاح و یک تبصره به‌شرح زیر به‌عنوان تبصره(۶) به ماده مذکور الحاق می شود:

تبصره۶- تمام حبس های ابد غیرحدی مقرر در قانون به حبس درجه یک تبدیل می شود.

میزان مجازات حبس جرائم مرتبط با مواد مخدر برای بار اول به نصف کاهش یافت

نمایندگان مجلس میزان حداقل و حداکثر مجازات حبس مرتکبان جرائم حمل، نگهداری و مخفی کردن مواد مخدر و روانگردان برای بار اول را به نصف کاهش دادند.

در ماده ۱۷ این طرح آمده است:متن زیر به ماده(۷۲۸) قانون مجازات اسلامی مصوب ۱/۲/۱۳۹۲ الحاق می‌شود:
عبارت «حداکثر مجازات کمتر از نود و یک روز حبس و یا» از بند(۱) ماده(۳) قانون وصول برخی از درآمدهای دولت و مصرف آن در موارد معیّن مصوب ۲۸/۱۲/۱۳۷۳ حذف می‌شود و تبصره(۱) ماده(۱) و تبصره(۶) ماده(۵) قانون تشدید مجازات مرتکبین ارتشاء و اختلاس و کلاهبرداری مصوب ۱۵/۹/۱۳۶۷ مجمع تشخیص مصلحت نظام و تمام قوانینی که به­ موجب آنها به صورت موردی برای شروع به جرم یا معاونت در جرم تحت همین عناوین تعیین مجازات شده است و ماده(۶۶۶) کتاب پنجم قانون مجازات اسلامی(تعزیرات و مجازات‌های بازدارنده) مصوب ۲/۳/۱۳۷۵ و تبصره آن نسخ می‌گردد.

همچنین نمایندگان با ماده (۱۸) این طرح با ۱۴۹ رأی موافق، ۶ رأی مخالف و ۱۱ رأی ممتنع از مجموع ۲۱۹ نماینده حاضر در جلسه موافقت کردند.

در ماده ۱۸ آمده است: یک تبصره به‌شرح زیر به ­عنوان تبصره(۳) به ماده(۸) قانون مبارزه با مواد مخدر مصوب ۳/۸/۱۳۶۷ مجمع تشخیص مصلحت نظام با اصلاحات و الحاقات بعدی الحاق می‌شود:
تبصره۳- میزان حداقل و حداکثر مجازات حبس مرتکبان جرائم حمل، نگهداری و مخفی کردن مواد مخدر و روان­گردان موضوع بندهای(۳) و(۴) این ماده، برای بار اول به نصف کاهش می­یابد.

پاسخ دادن