تصویب FATF بدون افشای محرمانه ها امکان پذیر است؟!

اف‌ای‌تی‌اف یا کارگروه ویژه اقدام مالی از سال ۱۹۸۹ هدف مبارزه با پولشویی و تامین مالی تروریسم را دنبال می‌کند و به زبان فارسی همان ” کارگروه اقدام مالی علیه پولشویی” است.

تهران- اقتصادبرتر- ۲۷ بهمن ۹۹

مقررات مبارزه با پولشویی چیست ؟

به گزارش #اقتصادبرتر ، مقررات مبارزه با پولشویی شامل قوانینی است که اشخاص و شرکت‌ها را موظف می‌کند در مورد نحوه کسب درآمدشان به دولت‌ها توضیح دهند، از این راه، پول‌هایی که از راه‌های نامشروعمانند قاچاق، رشوه و تخلف‌های مالی به دست آمده است، برای ورود به بازارهای مالی با دشواری بیشتریرو به رو می‌شود و سلامت نظام مالی و اقتصادی قابل تضمین‌تر خواهد بود.FATF در مورد پولشویی ۴۰ توصیه و در مورد تامین مالی تروریسم ۹ توصیه دارد

که بر اساس آنها کشورهای مختلف را بررسی و رده‌بندی می‌کند. توصیه‌های این نهاد می‌توانداز طریق وضع قوانین داخلی توسط کشورها، به اجرا دربیاید و زمینه‌های پولشویی و تامین مالی تروریسم را کاهش دهد.نشریه فایننشال تایمز در گزارشی با اشاره به اینکه پس از پایان جنگ سرد، آمریکا به دنبال اعمال نفوذ در حاکمیت قانون در سایر کشورها بوده، اما خودش گرفتار بدترینِ فسادها شده است.

FATF بر خلاف چهره به ظاهر فنی‌­اش، یک نهاد کاملا سیاسی همسو با سیاست­ تحریمی آمریکا است که برای افزایش اثرگذاری تحریم­ها به شفافیت نظام بانکی و مالی ایران در فضای بین­ الملل نیاز دارد.

بسیاری از حامیان FATF مدعی اجرای استانداردهای این نهاد بین الدولی در سراسر جهان هستند اما حقیقت آن است که در کشورهایی که اعضای اصلی این نهاد هستند، پولشویی به صورت سیستماتیک و گسترده وجود دارد!

آمریکا؛ بهشت پولشویی و هدایتگر اصلی FATF

نشریه فایننشال تایمز در گزارشی[۱] با اشاره به اینکه پس از پایان جنگ سرد، آمریکا به دنبال اعمال نفوذ در حاکمیت قانون در سایر کشورها بوده، اما خودش گرفتار بدترینِ فسادها شده است، آورده است: « در این­ سال­ها، لکه های ننگی دامن دموکراسی آمریکا را آلوده کرده است که به راحتی قابل شستشو نخواهد بود. این فساد گسترده شامل حال همه می ­شود و از دموکرات و جمهوری­ خواه تا بخش دولتی و خصوصی را در برمی­ گیرد. به عنوان نمونه جو بایدن از حزب دموکرات به عنوان مهم­ترین رقیب انتخاباتی ترامپ که در انتخابات سال ۲۰۲۰  پیروز شد ، کسی است که حمایت کرد تا سکونت­ گاهش، ایالت ساحلی دلاور، به محبوب­ ترین محل برای شرکت­های جعلی[۲] تبدیل شده است! ترامپ نیز به عنوان رئیس جمهور آمریکا دارای شرکت­های جعلی فراوان است، به عنوان مثال در یکی از برج های وی در فلوریدا ، بیش از ۸۰ درصد واحدهای آن متعلق به شرکت های جعلی است.»

درواقع FATF بر خلاف چهره به ظاهر فنی ­اش، یک نهاد کاملا سیاسی همسو با سیاست­های تحریمی آمریکا است. به­ گونه ای که آمریکا برای افزایش اثرگذاری تحریم­ها به شفافیت نظام بانکی و مالی ایران در فضای بین­ الملل نیاز دارد، کاری که استانداردهای FATF به خوبی از عهده آن برمی ­آیند!

گزارش های مفصلی از پولشویی های گسترده در بانک های مطرح و بزرگ جهان که اتفاقا متعلق به کشورهای عضو FATF هستند، در رسانه ها منتشر شده است. این گزارش ها نشان می دهد که حجم بسیار زیادی از پولشویی در کشورهای مدعی رعایت استانداردهای FATF در جریان است.

در گزارش ارزیابی FATF، نمره وضعیت کشور آمریکا[۳] در اجرای ۳۱ مورد از ۴۰ توصیه گروه ویژه اقدام مالی ضعیف، بسیار ضعیف و اجرا نشده، گزارش شده است. اما به رغم عملکرد بد آمریکا در اجرای توصیه­ های FATF مخصوصا در زمینه مبارزه با پولشویی، گروه ویژه اقدام مالی نه تنها با آمریکا کاری ندارد، بلکه آمریکا، هدایت­گر اصلی سیاست­گذاری های FATF است و نقشی کلیدی را در این نهاد بازی می ­کند.

با وجود آنکه کارویژه اصلی FATF مبارزه با پولشویی است، اما این نهاد بین الدولی نه تنها با آمریکا کاری ندارد، بلکه آمریکا، هدایت­گر اصلی سیاست­گذاری ها در FATF است و نقشی کلیدی را در این نهاد بازی می­ کند. این رفتار FATF نشان می‌دهد که این نهاد بین الدولی نهادی سیاسی و غیرکارشناسی است و به دنبال مبارزه واقعی با پولشویی نیست.

«روحانی پیشنهاد داد که اطلاعات مربوط به دور زدن تحریم‌ها را به طرف مقابل ندهیم»

حسن روحانی، رییس جمهور در حالی در ماه‌های پایانی دولت خود تصویب لوایح FATF  را مشروط به محرمانه ماندن راه‌های دور زدن تحریم‌ها می‌کند که خود بارها از تصویب نشدن این لوایح انتقاد کرده بود. روحانی سال گذشته گفته بود که تصویب این لوایح مساله منافع ملی است و «این‌ها (دولت ترامپ) دارند رابطه ایران را با بانک‌های جهان ترور می‌کنند.»

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام با اشاره به اینکه بررسی لوایح اف‌ای‌تی‌اف در مراحل پایانی است از پیشنهاد رئیس‌جمهور برای تصویب مشروط این لوایح خبر داد.

به گفته محسن رضایی، «حسن روحانی پیشنهاد داده که یک شرط اضافه بشود که اطلاعات مربوط به دور زدن تحریم‌ها را به طرف مقابل ندهیم».

اما با توجه به نکاتی که ( فایننشال تایمز ) رسانه خود غربی ها در خصوص سیاسی بودن این نهاد و اینکه با پوشش یک نهاد مالی مشغول فعالیت است و اصولا این همه پافشاری غربی ها و خصوصا آمریکایی ها در خصوص به زانو درآوردن ایران برای پیوستن به این کارگروه و رعایت مقررات به اصطلاح مالی  در پوشش مبارزه با پولشویی باهدف دستیابی با شناخت روش های دور زدن تحریم هاست و بس!

حال نکته جالبتر اینکه وقتی جناب رییس جمهور روحانی می فرمایند به شرط محرمانه ماندن راه های دور زدن تحریم ها این لوایح تصویب شود یا اصولا هیچگونه اطلاعات کافی در خصوص فعالیت های این نهاد سیاسی به ظاهر مالی ندارند ! یا با علم به این موضوع همچنان برای تصویب آن می کوشند!

منابع:

[۱] https://www.ft.com/content/99bf2b62-1162-11ea-a225-db2f231cfeae

[۲] شرکت­هایی که با تغییر اسناد اقدام به فرارمالیاتی و پولشویی­های کلان می­کنند.

[۳] http://www.fatf-gafi.org/publications/mutualevaluations/documents/mer-united-states-2016.html

پاسخ دادن