تظاهرات فرانسوی‌ها علیه گذرنامه سلامت اجباری

هزاران شهروند فرانسوی برای دومین هفته متوالی در اعتراض به تدابیر قانونی دولت جهت همگانی کردن واکسیناسیون کرونا در شهرهای مختلف این کشور دست به تظاهرات زدند.

تهران – اقتصاد برتر – ۳ مرداد ۱۴۰۰

تظاهرکنندگان که شمار آنها از سوی وزارت کشور ۱۶۱ هزار اعلام شده الزام قانونی داشتن گذرنامه سلامت برای استفاده از خدمات عمومی و بهره‌ بردن از امکانات تفریحی و فرهنگی را تبعیض آمیز و مخل آزادی‌های فردی می‌دانند.

امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری فرانسه دو هفته پیش در سخنانی با هدف هشدار نسبت به موج تازه همه‌گیری در پی گسترش سویه دلتا، دستورالعمل‌های جدیدی برای کنترل شرایط موجود صادر کرد که در آن به نوعی الزام به واکسینه شدن برای برخوداری از خدمات تفریحی و رفاهی در طول تعطیلات تابستان گنجانده شده بود.

بر اساس این دستورالعمل واکسینه شدن کارکنان بهداشت و کادر درمانی الزامی است و شهروندان نیز برای استفاده از بسیاری از خدمات عمومی به خصوص ورود به مکان‌های فرهنگی و تفریحی، مراکز بزرگ تجاری و رستوران‌ها ملزم به ارائه گواهینامه واکسیناسیون کووید یا تست منفی کرونا خواهند بود. دولت برای ترغیب بیشتر شهروندان به انجام واکسیناسیون همچنین تست کرونا را برای افراد غیرواکسینه غیررایگان کرده است.

موج چهارم کرونا در فرانسه با شیوع سویه دلتا؛ ۹۶ درصد مبتلایان جدید واکسینه نشده‌ها هستند

موج کم‌سابقه کرونا در فرانسه؛ ارائه گواهی واکسن در اماکن تفریحی الزامی می‌شود

تظاهرات روز شنبه نسبت به هفته گذشته با استقبال بیشتری از سوی معترضان به طرح الزامی کردن واکسیناسیون همراه بود و در پایتخت نیز به درگیری‌های پراکنده با ماموران پلیس و نیروهای انتظامی همراه شد. به گزارش رسانه‌های محلی حدود ۲۰۰ تن از معترضان عصر روز شنبه در جریان این تظاهرات در خیابان شانزه‌لیزه با نیروهای انتظامی درگیر شدند.

پاسخ دادن