تعریق بیش از حد چیست؟

تعریق یکی از مهمترین راه‌هایی است که بدن برای از دست دادن گرما استفاده می‌کند. با این وجود، برخی افراد از تعریق بیش از حد رنج می‌برند. میزان عرق کردن در مناطق خاصی از بدن این افراد، بیش از حد نرمالی است که برای کنترل دمای بدن لازم است.

تهران – اقتصاد برتر – ۲۶ شهریور ۹۷

هایپرهیدروزیس، اصطلاح پزشکی برای تعریق بیش از حد می‌باشد. از هر ۲۰۰ نفر، یک نفر مبتلا به هایپرهیدروزیس است. این مشکل معمولاً از سنین نوجوانی و جوانی شروع شده و به دلیل بیش فعالی غدد عرق ایجاد می‌شود. غده‌های عرق با انواع خاصی از اعصاب به نام سیستم اعصاب سمپاتیک تغذیه می‌شوند که یکی از وظایف آن کنترل تعریق است. افزایش فعالیت سیستم اعصاب سمپاتیک می‌تواند منجر به هایپرهیدروزیس اولیه (Essential/Primary Hyperhidrosis) شود که علت بروز آن هنوز ناشناخته است و ظاهراً بیشتر مربوط به مسائل ژنتیکی است. تعریق بیش از حد می‌تواند از نوع ثانویه (Secondary) نیز باشد که به دنبال فعالیت غده تیروئید یا آدرنال یا بیماری مرض قند ایجاد می‌شود.

درمان
برای درمان و کاهش تعریق بیش از حد می‌توان از روش‌های زیر استفاده کرد:

الکترولیز

استفاده از دارو

تزریق سم بوتولینیوم

سمپاتکتومی جراحی

سمپاتکتومی با RF

درمان‌های معمول همچون پماد هیدروکسید آلومینیم یا جراحی غدد عرق توسط لیزر ممکن است قادر به کنترل هایپرهیدروزیس اولیه نباشند و یا حتی منجر به ایجاد برخی عوارض جانبی شوند. در این موارد، سمپاتکتومی می‌تواند مفید باشد. سمپاتکتومی یک تکنیک جراحی است که هدف آن از بین بردن بخشی از عصب می‌باشد که با غده‌های عرق موجود در پوست مرتبط هستند. جراحی سمپاتکتومی توراسیک می‌تواند برای کنترل تعریق زیر بغل، دست‌ها و پاها به کار می‌رود.

پاسخ دادن