تعطیلی مدارس ابتدایی تهران

افزایش آلودگی هوا

مدارس ابتدایی تهران، روز یکشنبه به‌دلیل آلودگی هوا زمانی تعطیل اعلام شد که دانش آموزان در مدرسه حضور یافته بودند.

تهران – اقتصاد برتر – ۱۸ اردیبهشت ۱۴۰۱

کمیته اضطرار آلودگی هوا در روزهایی که هوا بسیار آلوده تر از امروز یکشنبه ۱۸ اردیبهشت بود متاسفانه مدارس را تعطیل نکرد اما امروز مدارس را تعطیل کرد و در شرایطی این تعطیلی انجام شد که دانش آموزان در مدرسه حضور یافته بودند و آلودگی را کاملا حس کرده بودند!

نکته عجیب و بسیار قابل تامل در این تعطیلی، اعلام دیرهنگام آن بود یعنی زمانی که تمام دانش‌آموزان ابتدایی و معلمان انها در مدرسه حضور یافته بودند!

هم‌اکنون بسیاری از شهروندان ضمن اعتراض به این شیوه از اطلاع ‌رسانی و اعلام تعطیلی مدارس ابتدایی می‌گویند: دقیقاً لحظه‌ای که دانش‌آموزان وارد مدرسه شدند، اعلام کردند که مدارس ابتدایی به دلیل آلودگی هوا تعطیل است، این چه شیوه تصمیم‌گیری و اطلاع رسانی است، لااقل یک ساعت زودتر خبر میدادند که دانش‌آموزان و خانواده‌ها سرگردان نشوند!

تماس مسئولان مدارس با والدین برای تحویل فرزندانشان به آنها باعث سردرگمی اولیای دانش‌آموزان بویژه والدین شاغل شده است و برخی از آنها هم‌اکنون در محل کار حضور دارند و امکان مراجعه به مدارس ندارند بنابراین تعداد زیادی از دانش‌آموزان هم‌اکنون در مدارس حضور دارند!

اینگونه تصممیات مستلزم برنامه‌ریزی‌های مناسب و اطلاع‌رسانی به‌موقع است تا نارضایتی و سردرگمی مردم را رقم نزند.

از سوی دیگر، هم‌اکنون میانگین شاخص آلودگی هوا بر روی عدد ۱۹۶ است که با وجود تکرار چنین شرایطی در گذشته استانداری تهران، تعطیلی مدارس را اعلام نکرده بود!

۲۰ فروردین امسال و در شرایطی که تهران به دلیل گرد و غبار بسیار شدید یکی از آلوده‌ترین روزهای خود را تجربه می‌کرد، استانداری تهران، مدارس را تعطیل اعلام نکرد و همین موضوع انتقادات بسیاری بویژه از سوی اعضای شورای شهر تهران به همراه داشت.

این در شرایطی است که مدارس تجربه دو ساله استفاده از آموزش مجازی را دارند و می‌توان از این بستر در روزهای آلودگی هوا یا بارش برف استفاده کرد اما مشاهده می‌شود که در چنین شرایطی نیز آموزش مجازی به کار نمی‌آید!

پاسخ دادن