تعطیلی کسب و کارها در اروپا با افزایش بیشتر قیمت گاز

رئیس کمیسیون اروپا هشدار داد قیمت فعلی گاز هزینه برق را در سراسر اتحادیه اروپا بالا برده‌ است و بسیاری از خانواده‌ها توان پرداخت آن را ندارند، درحالی‌که شرکت‌ها هم در خطر تعطیلی قرار گرفته‌اند.

تهران اقتصاد برتر ۳۰ مهر ۱۴۰۰

بگزارش راشاتودی، رئیس کمیسیون اروپا هشدار داد افزایش قیمت گاز در اتحادیه اروپا خطر تعطیلی برای کسب‌وکارهای این منطقه را افزایش داده‌است.

قیمت گاز در ماه نوامبر در پایانه‌های هلند تا ۱۱۵۵ دلار در هر هزار مترمکعب افزایش داشته‌است که معادل ۹۶ یورو در هر مگاوات ساعت برای مصارف خانگی می‌شود.

قیمت گاز در اروپا در روز سه‌شنبه بیش‌از ۲۰ درصد افزایش داشت و این قاره همچنان برای تامین نیاز فزاینده به گاز در آستانه فصل زمستان مشکل دارد. سطح ذخایر گاز در این قاره پایین آمده‌است.

 دراین‌بین، خط لوله نورد استریم دوی روسیه که می‌تواند گاز اضافی به اروپا صادر کند و مشکل این قاره را برطرف نماید، همچنان با موانع اداری در بروکسل مواجه است.

شرکت گازپروم روسیه هم هیچ مقدار اضافه‌ای برای عرضه گاز از طریق اوکراین در ماه نوامبر ثبت نکرده‌است.

رئیس کمیسیون اروپا گفت:« درحالی‌که شرکت گازپروم به تعهدات بلندمدت خود پایبند است، ولی پاسخگوی نیاز بالاتر ما به گاز نیست. بنابراین اروپا در حال حاضر شدیداً وابسته به گاز است».

وی هشدار داد قیمت فعلی گاز هزینه برق را در سراسر اتحادیه اروپا بالا برده‌است و بسیاری از خانواده‌ها توان پرداخت آن را ندارند، درحالی‌که شرکت‌ها هم در خطر تعطیلی قرار گرفته‌اند.

رئیس کمیسیون اروپا با اشاره به اهمیت استراتژیک وابسته نبودن به واردات انرژی گفت باید بیش‌از پیش به انتقال به سمت انرژی‌های پاک مثل انرژی خورشید و باد اهمیت داده شود چون هم قابلیت تولید داخلی دارند و هم نسبت‌به سوخت‌های فسیلی وارداتی ارزان‌تر هستند.

پاسخ دادن