تعمیر شناور در خارج ممنوع شد

تعمیر شناور در خارج ممنوع شد
تعمیر شناور در خارج ممنوع شد

وزیر صنعت با بیان این‌که در برنامه توسعه صنایع دریایی ساخت ۲۰۰ کشتی باری هدف‌گذاری شده است، گفت: تعمیر کشتی‌های ایرانی توسط یاردهای خارجی ممنوع است.

تهران – اقتصادبرتر – ۲۵ مهر ۹۸

به گزارش #اقتصادبرتر به نقل از تسنیم، رضا رحمانی با اشاره به این‌که طراحی، ساخت، انتقال و نصب انواع سازه‌های دریایی به دست متخصصان داخلی دستاورد مهمی است، اظهار کرد:‌ در کشتی‌سازی صدرا، شناور‌هایی با ظرفیت بیش از ۱۰۰ هزار تن تولید می شود.

وی با بیان این‌که ساخت شناوری یکی از صنایعی است که چندان به آن توجه نشده است، افزود:‌ در گذشته ۹۰ درصد کشتی‌های ایرانی برای خدمات و تعمیرات به آن سوی خلیج فارس می‎رفتند، اما با برنامه‌ریزی صورت گرفته هم‌اکنون ۸۰ درصد این فعالیت‌ها در داخل صورت می‌گیرد و تعمیرات کشتی‌ها در خارج از کشور را ممنوع کرده‌ایم.

وی یادآور شد: در برنامه توسعه صنایع دریایی ساخت ۲۰۰ فروند کشتی باری با سرمایه‌گذاری ۳۰۰ میلیون یورو هدف گذاری شده که این امر ظرفیت کشتی سازی داخلی را تقویت می‌کند. با تحقق این مهم، برآورد شده ۶۰ هزار شغل مستقیم و بیش از ۱۰۰ هزار اشتغال غیر مستقیم ایجاد شود.

وزیر صنعت با مهم ارزیابی کردن ظرفیت سواحل کشور برای تحقق اقتصاد مقاومتی گفت:‌وجود هزاران کیلومتر ساحل در کشور و توان مهندسی و فنی کنونی، فرصتی برای رونق تولید و اقتصاد مقاومتی است. در این راستا بوشهر می‌تواند نمونه‌ای برای حوزه توسعه صنایع دریایی باشد و آن را به استان‌های ساحلی‌ کشور معرفی کنیم.

به گفته رحمانی، شرکت‌های داخلی نیز اقبال نشان داده‌اند که از داخل نیازشان را تامین کنند. به نظر می‌رسد جز موارد خاص، دیگر نیازی به شرکت‌های خارجی ندارند و عمده نیاز‌ها را می‌توانند از داخل تأمین کنند.

پاسخ دادن