تعیین نماینده بایدن در مذاکرات هسته ای

جو بایدن در دومین روز حضور در کاخ سفید، قرار است رابرت مالی دستیار ویژه باراک اوباما، رئیس جمهوری پیشین آمریکا را به‌عنوان نماینده (فرستاده) ویژه دولت جدید آمریکا در امور ایران منصوب کند.

تهران – اقتصاد برتر – ۲ بهمن ۹۹

به این ترتیب بایدن در اولین فرمان‌های خود در کاخ سفید رابرت مالی را به‌عنوان نماینده ویژه خود در میز مذاکرات آتی با ایران تعیین می‌کند. بایدن همچنین هفده فرمان جدید را که لغو احکام قبلی ترامپ بود را امضاء کرد.

مالی فرزند یک شهروند سوریه‌ای یهودی، متولد مصر است. وی پیش تر در ماه نوامبر سال‌جاری، از ترور محسن فخری‌زاده، انتقاد کرده و گفته بود که این حمله از سرگیری دیپلماسی با ایران را برای جانشین ترامپ دشوارتر خواهد کرد. رابرات مالی، در سال ۲۰۱۹ با محمدجواد ظریف وزیر خارجه ایران وقتی برای شرکت در جلسه سازمان ملل به نیویورک رفته بود، دیدار کرد. او قبلا به دلیل گزارش‌هایی که از ملاقاتش با اعضای حماس منتشر شد، از کمپین انتخاباتی اوباما در سال ۲۰۰۸ کنار گذاشته شد، اما بعدها در مارس ۲۰۱۴ با عنوان مشاور عالی دولت اوباما در امور خاورمیانه به کار گرفته شد. مالی همچنین در سال آخر دولت اوباما، امور هماهنگی درباره گروه تروریستی داعش را هدایت می‌کرد.

یکی از این فرمان‌ها لغو ممنوعیت مسافرتی و مهاجرتی از کشورهای دارای اکثریت مسلمان از جمله ایران است. بازگشت به توافق آب‌وهوایی پاریس، بازگشت به سازمان بهداشت جهانی و پایان دادن به وضعیت اضطراری در مرز آمریکا – مکزیک از جمله این فرامین است. اجبار به استفاده از ماسک در اماکن فدرال نیز فرمان دیگری بود که در راستای مقابله با همه‌گیری ویروس کرونا توسط بایدن صادر شد.

جن ساکی، سخنگوی کاخ سفید، در اولین نشست مطبوعاتی خود گفت: «جو بایدن قصد دارد در مورد مساله هسته‌ای و سایر موضوعات نگران‌کننده درمورد ایران با رهبران کشورهای جهان و متحدان آمریکا گفت‌وگو کند». سخنگوی کاخ سفید در جمع خبرنگاران گفت: «دولت بایدن قصد دارد از راه‌های دیپلماتیک محدودیت‌های برنامه هسته‌ای ایران را افزایش داده و به سایر موضوعات محل نگرانی نیز رسیدگی کند». او افزود: جمهوری اسلامی باید «محدودیت‌های چشمگیری» را که در توافق هسته‌ای به دست آمده رعایت کند. بایدن قصد دارد در مورد ایران با رهبران کشورهای جهان و متحدان آمریکا گفت‌وگو کند.

این در حالی است که آوریل هینز مدیر امنیت ملی آمریکا، روز سه‌شنبه در کنگره گفته بود از بازگشت ایران به تعهدهای تام آن به توافق هسته‌ای، بسیار فاصله داریم. به گزارش رسانه‌های آمریکا آوریل هینز در برابر اعضای کنگره گفت که جو بایدن گفته چنانچه ایران به تعهداتش بر مبنای توافق هسته‌ای پایبند شود، او (بایدن) نیز دستور خواهد داد تا گام متقابلی در این زمینه برداشته شود. هینز در ادامه گفت؛ صراحتا بر این باورم که ما از(مرحله) این بسیار فاصله داریم

پاسخ دادن