تغییرات قیمت دلار طی دو دهه با رشد ۳۵ برابری

اقتصاد برتر

طبق آمار بانک مرکزی، متوسط قیمت فروش دلار در بازار آزاد تهران از ۸۰۰ تومان در سال ۸۱ به ۲۸ هزار و ۲۹۳ تومان تا پایان آذرماه امسال رسیده که در این فاصله، تقریبا ۳۵ برابر شده است.

تهران – اقتصادبرتر –  ۰۱ بهمن ۱۴۰۰

به گزارش #اقتصادبرتر به نقل از  ایسنا، در آمارهای اقتصادی بانک مرکزی تحولات متوسط قیمت فروش دلار در بازار آزاد تهران از سال ۱۳۸۱ تا پایان آذرماه سال جاری ثبت شده که متوسط قیمت فروش دلار در بازار آزاد تهران در سال ۱۳۸۱ به میزان ۸۰۰ تومان بوده و با گذشت هشت سال، متوسط قیمت فروش دلار به ۱۰۴۴ تومان در سال ۱۳۸۹ رسیده است. البته، در گزارش بانک مرکزی قیمت فروش دلار در سال ۱۳۹۰ فقط تا پایان دی ماه آن سال اعلام شده که معادل ۱۵۴۱ تومان بوده و قیمت دلار در کل سال ۱۳۹۰ اعلام نشده است.

می‌توان گفت که همزمان با آغاز دهه نود، روند افزایشی قیمت دلار نیز آغاز شد و متوسط قیمت فروش این ارز از سال ۱۳۹۱ تا ۱۳۹۶ در محدوده ۳۰۰۰ تا ۴۰۰۰ تومان قرار داشت.  از این زمان به بعد، روند افزایشی قیمت دلار قابل توجه شد و مبلغ فروش آن از ۱۰ هزار تومان عبور کرد که بیشترین عامل موثر در این زمینه تحریم‌ها و نوسانات شدید ارزی در آن سال‌ها بوده است.  به‌گونه‌ای که متوسط قیمت فروش دلار در سال ۱۳۹۸ معادل ۱۲ هزار و ۹۱۸ تومان و در سال ۱۳۹۹ نیز به میزان ۲۲ هزار و ۸۸۷ تومان بوده است.

از سوی دیگر، رقمی که از نرخ فروش دلار در آذرماه امسال ثبت شده، ۲۸ هزار و ۲۹۳ تومان بوده و در نه ماه اول سال ۱۴۰۰ نیز، متوسط قیمت فروش یک دلار آمریکا در بـازار آزاد شهر تهران ۲۵ هزار و ۶۸۸ تومان اعلام شده است. بنابراین، تغییرات قیمت دلار در دو دهه اخیر بیانگر این است که قیمت این ارز طی این مدت تقریبا ۳۵ برابر شده است.

ردیفسالمتوسط نرخ فروش دلار
۱۱۳۸۱۸۰۱ تومان
۲۱۳۸۲۸۳۲ تومان
۳۱۳۸۳۸۷۴ تومان
۴۱۳۸۴۹۰۴ تومان
۵۱۳۸۵۹۲۲ تومان
۶۱۳۸۶۹۳۵ تومان
۷۱۳۸۷۹۶۶ تومان
۸۱۳۸۸۹۹۷ تومان
۹۱۳۸۹۱۰۴۴ تومان
۱۰۱۳۹۰_
۱۱۱۳۹۱۲۶۰۷ تومان
۱۲۱۳۹۲۳۱۸۳ تومان
۱۳۱۳۹۳۳۲۸۰ تومان
۱۴۱۳۹۴۳۴۵۰ تومان
۱۵۱۳۹۵۳۶۴۴ تومان
۱۶۱۳۹۶۴۰۴۵ تومان
۱۷۱۳۹۷۱۰ هزار و ۷۸۳ تومان
۱۸۱۳۹۸۱۲ هزار و ۹۱۸ تومان
۱۹۱۳۹۹۲۲ هزار و ۸۸۷ تومان
۲۰ تا پایان آذر ۱۴۰۰۲۸ هزار و ۲۹۳ تومان

پاسخ دادن