تغییر ذائقه مالکان به پول اجاره به جای رهن

به تبع رکود اقتصادی در بازار های پایه که باعث شده مردم نتوانند با پول خود کار کنند ، مالکان ساختمان ها نیز به جای پول رهن طلب اجاره از مستاجران می کنند.


تهران – اقتصاد برتر – ۲۸ آذر ۹۹

به گزارش #اقتصادبرتر ، معمولا فصل پاییز و زمستان برای مستاجران فصل مناسبی جابجایی بود به این دلیل که مردم می توانستند واحد های اجاره ای را با قیمت های پایین تری تهیه کنند و خبری از التهابات فصل تابستان که فصل جابجایی است نیست و مالکان در فصل نبود مستاجر ، راحت تر با قیمت های کنار می آمدند. اما در آغاز فصل زمستان امسال مالکان غالبا طلب اجاره به جای رهن می کنند.

برای جابه جایی بود . التهابات قیمتی بازار تابستانه اجاره فروکش کرده ومالکانی که نتوانسته بودند در روزهای پر رونق این بازار ملک خود را اجاره دهند راحت تر از نرخ های گذشته خود عقب نشینی می کردند .

مستاجرانی که این روزها به دنبال خانه هستند از پیشنهادهای عجیب قیمتی مالکان می گویند که با اجاره بهای واقعی منطقه فاصله زیادی دارد ظاهرا مالکان به دلیل کم رونقی بورس به جای پول پیش اجاره می خواهند.
به گزارش اقتصادنیوز ، هرچند در این ماه ها فایل مناسب هم کم تر پیدا می شد اما نرخ ها به جیب مستاجران نزدیک تر بود . اما این روزها مستاجرانی که به دنبال خانه جدید هستند از اجاره بهای میلیونی می گویند که تناسبی با نرخ میانگین منطقه ندارد . به طور مثال یکی از ساکنان منطقه ۲۲ می گوید : چند سالی است که به یکی از برج های این منطقه نقل مکان کرده ایم . اجاره بهایی که ما برای سکونت در این ملک نوساز پرداخت می کردیم را پیش از این برای اجاره ملکی قدیمی و کوچک تر در محدوده مرکزی شهر می پرداختیم . این منطقه دسترسی های محدودی دارد و برای کسانی که هر روز مجبور به تردد در محدوده مرکزی شهر هستند انتخاب مناسبی نیست . چون به جز استفاده از وسیله نقلیه شخصی انتخاب دیگری ندارند .
او ادامه می دهد : هر سال مالک با افزایش رقم معمولی که حدود ۱۰ تا ۱۵ درصد بود قرار داد ما را تمدید می کرد اما امسال درخواست اجاره بهای ۶ میلیونی دارد در حالی که ما تا سال گذشته ۳ میلیون و۵۰۰ هزار تومان اجاره پرداخت می کردیم .یعنی نزدیک به ۱۰۰ درصد افزایش. همچنین رهن ما از ۱۰۰ میلیون را هم به ۱۵۰ میلیون افزایش داده است .

پاسخ دادن