تغییر قیمت بیمه با نرخ جدید دیه

اقتصادبرتر

از آنجا که نرخ دیه مهمترین معیار برای محاسبه نرخ بیمه شخص ثالث است، اکنون توپ در زمین شورای عالی بیمه قرار گرفته تا درباره نرخ بیمه نامه‌های این رشته در سال ۹۸ تصمیم گیری کند.

تهران – اقتصادبرتر – ۱۵ اسفند ۹۷

به گزارش #اقتصادبرتر ،  گمانه زنی درباره میزان افزایش نرخ حق بیمه شخص ثالث، با اعلام نرخ ۳۶۰ میلیون تومانی دیه ماه‌های حرام برای سال آینده آغاز شد، با این حال برخی معتقدند، باید در کناراین افزایش، بیمه مرکزی برای واقعی سازی نرخ‌های این رشته زیانده فکری بیندیشد.

حجت الاسلام غلامحسین محسنی اژه ای اعلام کرد: دیه یک مرد مسلمان برای ماه‌های غیرحرام در سال آینده ۲۷۰ میلیون تومان تعیین شد که در ماه‌های حرام ۹۰ میلیون تومان به این مبلغ اضافه می‌‎شود.

از آنجا که نرخ دیه مهمترین معیار برای محاسبه نرخ بیمه شخص ثالث است، اکنون توپ در زمین شورای عالی بیمه قرار گرفته تا درباره نرخ بیمه نامه‌های این رشته در سال ۹۸ تصمیم گیری کند.

طبق قانون بیمه شخص ثالث، حداقل مبلغ بیمه نامه در بخش خسارت بدنی معادل حداقل ریالی دیه یک مرد مسلمان در ماه‌های حرام است.

*نرخ دیه چقدر افزایش داشت؟

با توجه به اینکه نرخ دیه در ماه‌های عادی در سال ۹۷ از سوی قوه قضائیه ۲۳۱ میلیون تومان محاسبه شده بود، بنابراین، دِین سال ۹۷ برای بیمه شخص ثالث در دو بخش خسارت جانی ثالث ۳۰۸ میلیون تومان (سقف دیه کامل در ماه حرام) و خسارت جانی راننده مقصر حادثه ۲۳۱ میلیون تومان (تا سقف دیه کامل در ماه عادی) دیده شد.

هرچند طبق قانون، می‌توان شتر، اسب، گاو و حتی سکه نقره رایج را مبنای محاسبه نرخ دیه قرار داد اما به طور معمول قوه قضائیه بر اساس قیمت ۱۰۰ شتر، در پایان هر سال، نرخ دیه سال بعد محاسبه و اعلام می‌کند.

اکنون که نرخ دیه به ۲۷۰ میلیون تومان در ماه‌های عادی و ۳۶۰ میلیون تومان در ماه‌های احرام افزایش یافته به نظر می‌رسد که قوه قضائیه با توجه به نرخ تورم پیش آمده حدود ۱۷ درصد (۱۶٫۸۸ درصد) نرخ دیه را افزایش داده است.

بنابراین در صورت بروز حادثه رانندگی در سال آینده، شرکت‌های بیمه برای بخش خسارت جانی ثالث ۳۶۰ میلیون تومان (سقف دیه کامل در ماه حرام) و خسارت جانی راننده مقصر حادثه ۲۹۰ میلیون تومان (تا سقف دیه کامل در ماه عادی) به زیان دیدگان خواهند پرداخت.

* اثر نرخ دیه بر بیمه نامه شخص ثالث

با اینکه نرخ دیه در سال ۹۷ نسبت به سال قبل از آن تفاوت چندانی نداشت و نرخ بیمه نامه‌های شخص ثالث نیز رشد قابل توجهی نیافت اما اقتصاد ایران، سال ۹۷ را در شرایط متفاوتی پشت سر گذاشت؛ جهش نرخ تورمی که سال گذشته پس از ۲۶ سال تک رقمی شده بود، به دلیل نوسان ارزی ناشی از تحریم ها، قیمت همه کالاها و خدمات را تحت تاثیر قرار داد و بازارها را متلاطم کرد.

بازار بیمه نیز از این تلاطم‌ها در امان نبود و جهش نرخ‌ها بویژه در ۲ رشته بیمه درمان تکمیلی و شخص ثالث، بر زیان شرکت‌ها افزود.

اکنون که در روزهای پایانی سال قرار داریم، شرکت‌های بیمه انتظار دارند که بیمه مرکزی نرخ بیمه شخص ثالث را برای سال آینده واقعی کند تا از زیان این رشته بیمه ای کاسته شود؛ موضوعی که رئیس کل بیمه مرکزی نیز بارها بر آن تاکید کرده است.

از این رو انتظار می‌رود نرخ بیمه نامه‌های شخص ثالث در سال آینده هم متاثر از افزایش نرخ دیه باشد و هم گام‌هایی برای واقعی شدن نرخ‌ها در این رشته برداشته شود که نتیجه آن یک چیز است: گران شدن نرخ حق بیمه شخص ثالث در سال ۹۸ برای صاحبان خودرو.

امسال کمترین نرخ بیمه نامه برای خودروهای کمتر از چهار سیلندر ۸۳۶ هزار تومان و برای خودروهای سواری کمترین میزان ۹۹۰ هزار تومان بود که این میزان در اتوبوس‌های مسافربری با ۴۴ صندلی به ۶ میلیون و ۲۷۰ هزار تومان می‌رسید که البته به نرخ نهایی آن ۹ درصد مالیات بر ارزش افزوده نیز اضافه می‌شد.

با این اوصاف برای سال آینده بیمه نامه‌های شخص ثالث حداقل ۲۰ درصد افزایش خواهد داشت ولی باید دید شورای عالی بیمه در این زمینه چه تصمیمی می‌گیرد و آیا قائل به واقعی سازی نرخ‌ها در این رشته بیمه است یا خیر.

*۳۵ درصد زیان قطعی رشته بیمه شخص ثالث

یونس مظلومی، عضو شورای عمومی سندیکای بیمه گران ایران اظهار داشت: طبق قانون مجازات اسلامی تعیین نرخ دیه بر عهده قوه قضائیه است و نمی توان درباره چند و چون آن اظهار نظر کرد.

وی افزود: در سال‌های ۹۶ و ۹۷ همین نرخ دیه مبنای محاسبه حق بیمه‌ها بود و در نهایت سبب شد تا این رشته بیمه ای ۳۵ درصد زیان ده شود.

مدیرعامل بیمه تعاون تاکید کرد: شرکت‌های بیمه بر این نکته تاکید دارند که باید طبق قانون نرخ نامه شخص ثالث در شورای عالی بیمه اصلاح شود تا از زیاندهی بیشتر این رشته جلوگیری شود.

مظلومی اظهار داشت: هر عددی که قوه قضائیه برای نرخ دیه اعلام می‌کند، به همان اندازه بر افزایش حق بیمه شخص ثالث تاثیرگذار است؛ حال که نرخ دیه سال آینده مشخص شده باید دید که صلاحدید نرخ‌های بیمه شخص ثالث به چه میزان باشد که هم صنعت بیمه زیان نبیند و هم بیمه گذاران بویژه دارندگان موتورسیکلت‌ها از خرید بیمه نامه طفره نروند.

وی گفت: قدر مسلم اینکه با افزایش نرخ دیه، حق بیمه‌ها نیز افزایش می‌یابد لذا بیمه گذاران باید هزینه بیشتری را برای خرید بیمه نامه بپردازند.

وی به دارندگان موتورسیکلت اشاره کرد که بخش زیادی از آنها (نزدیک ۹ میلیون موتورسیکلت) فاقد بیمه نامه هستند و حتی با نرخ‌های پایین هم علاقه ای برای خرید بیمه نامه ندارند.

مظلومی افزود: در چنین شرایطی اگر بیمه نامه جهش قیمتی داشته باشد، تمایل دارندگان موتورسیکلت برای خرید بیمه نامه کمتر هم می‌شود.

وی در عین حال این مشکل را ناشی از نداشتن برنامه ریزی کافی برای الزام موتورسواران به خرید بیمه نامه عنوان کرد و گفت: کسی که امکان خرید بیمه نامه ۳۰۰ هزار تومان برای موتورسیکلت خود ندارد چطور فردا روزی در صورت بروز حادثه توان پرداخت دیه ۳۶۰ میلیون تومانی را خواهد داشت.

این مدیر صنعت بیمه خاطر نشان کرد: اینها هزینه‌هایی است که از سر ناآگاهی و قبول نکردن مسئولیت بر جامعه تحمیل می‌شود و باید برای آن فکر اساسی کرد.

پاسخ دادن