تفاوت ریسک و شانس در بازارهای مالی

تفاوت ریسک و شانس در بازارهای مالی
اقتصادبرتر

چه بخواهیم چه نخواهیم در همه بازارهای مالی بخش بزرگی از نوسانات بازار برای معامله گرها قابل پیش بینی نیست.

تهران – اقتصادبرتر – ۷ مرداد ۹۸

به گزارش #اقتصادبرتر ، بماند که خیلی از متجددین و روشنفکرهای مالی مدعی هستند هیچ چیز در بازارها قابل پیش بینی نیست و بازار یک فرآیند رندوم است ( من با این تئوری کاملا مخالفم ). این قسمت غیر قابل پیش بینی موجب ابهام و تردید در معاملات افراد میشه. گروهی اسم این عدم قطعیت رو شانس میگذارند و گروهی هم ریسک. من قصد دارم به نفع ریسک و بر علیه شانس حرف بزنم.

با مثال قدیمی موج سوار پیش بریم . یک موج سوار حرفه ای اگر عاقل باشه هرگز موجهای دریا رو پیش بینی نمیکنه. موج سوار میدونه که در روزهای طوفانی نباید وارد آب بشه و در روزهای آرام تر فضا برای موج سواری مهیاست. به جز یک موج سوار دیوانه هیچکس نخواهد گفت من از تک تک امواج مطمئنم لذا با چشم بسته به آب میزنم ! عدم قطعیت بخش پذیرفته شده ای از ورزش موج سواریست.

اما چاره چیه ؟

چاره مهارت responsive بودن یا بعبارتی واکنش های سریع و متناسب هست. موج سوار با علم به اینکه پیش بینی هاش جای نقص داره وارد آب میشه و بعد از سالها تمرین این مهارت رو کسب کرده که در مواجهه با هر شرایط و هر موج واکنش متناسب با اون رو انجام بده. و به این ترتیب با تصمیمات در لحظه کارش رو به بهترین نحو پیش میبره.

پس موج سوار ابتدا با بررسی روز مناسب برای ورزش رو انتخاب میکنه ولی در روز مورد نظر آماده هر اتفاق پیش بینی نشده ای هست و با مهارتی که داره میتونه در برابر هر اتفاقی واکنش مناسب رو بروز بده.

در بازار مالی هم همینه. شانس وجود نداره. هر چه که هست عدم قطعیت است که اتفاقا از قبل برای اون باید برنامه ریزی شده باشه و امادگی کافی فراهم شده باشه. شمای معامله گر وارد معامله ای میشید که از ابتدا میدونید ۸۰ درصد احتمال موفقیت و ۲۰ درصد احتمال شکست داره. اگر ۲۰ درصد احتمال شکست عمل کنه و متوجه بشید که معامله اشتباه بوده اینجا تنها کار لازم گرفتن تصمیم درست responsive بودنه. صحبت از شانس نیست !! صحبت از ریسکی هست که شما پیش از معامله هم از اون خبر داشتید و اون رو پذیرفتید. پیش از اون اصلا صحبت از ریسکیست که شما پذیرفتید و وارد بازار شدید. اگر ریسکتون رو پیش از ورود به معامله محاسبه نکردید مقصر اول و اخر هر ناکامی خود شما هستید.

خاطرم هست سالهای اول تجربه در بازارها بارها پیش میومد که با سرمایه خودم یا دیگران اشتباهاتی مرتکب میشد و اون روزها همه چیز رو مقصر میدونستم به جز چیزی که مقصد اصلی بود. فلانی پولش نحسه !!!! فلانی شانس نداره پولش قاطی پولم شد برام بدشانس اورد !!! مملکت خر تو خره !!! بورس رانتی !!! و هزار بهونه دیگه. ولی امروز بعد از سالها اعتراف میکنم هر اتفاق بدی در بازار برام افتاده همه نتیجه بی تجربگی و اشتباهات خودم بوده و از این به بعد هم همین خواهد بود.

به قول مولوی :

بیرون ز تو نیست هرچه در عالم هست
در خود بطلب هر آنچه خواهی که توئی

اگر اتفاق ناگواری براتون در بازار میفته شدیدا مسخرست که پای شانس و قسمت و حکمت و مشیت الهی و … رو به داستان باز کنید. هر چه هست مهارت شماست در قبال ویژگیهای بازار که یکیش ریسک محاسبه شده هست. به قول یک معامله گر معروف (‌اسمش خاطرم نیست) : خدا سر رشته ای در بازارهای مالی نداره ! وقتتون رو به جای دعا و نیایش صرف تقویت مهارتهای شخصی کنید.

*علی احمدی

پاسخ دادن