تقابل توتال با ترامپ

به اذعان تحلیلگران داخلی و خارجی، صنعت نفت وگاز ایران آنقدر جذابیت دارد که شرکت‌ها در مقابل سیاست‌های خصمانه کاخ سفید به مقابله برخیزند.نمونه اخیر این رویداد نیز درخواست مدیرعامل «توتال» از «دونالد ترامپ »برای پایبندی به «برجام »است.در همین حال مسئولان وزارت نفت از امضای نزدیک به ۳۰قرارداد خارجی جدید خبر می‌دهند.

تهران – اقتصاد برتر – ۲ اسفند ۹۶

«پاتریک پویان »مدیرعامل توتال در این باره گفت در صورت اعمال تحریم علیه تهران، شرکت نفت و گاز توتال راه‌های زیادی را برای خروج از توافق خود با ایران درباره میدان پارس جنوبی دارد.

به گزارش «فایننشال تایمز»، مدیرعامل شرکت توتال فرانسه از دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، درخواست کرده است به توافق هسته‌ای ایران پایبند بماند.

پویان اعلام کرد در یک ضیافت شام با دونالد ترامپ و چند مدیر اجرایی شرکت‌های اروپایی در داووس به رئیس جمهوری آمریکا این پیام را رسانده است. این مساله، نقش توتال به عنوان یکی از سرسخت‌ترین طرفداران انجام معاملات تجاری با ایران را نشان می‌دهد.

پویان در گفت و گو با فایننشال تایمز گفت: «هنگامی که فرصت صرف شام با رئیس جمهوری آمریکا مهیا شد، از وی درباره ایران پرسیدم… ترامپ تنها صحبت‌های من را شنید. این به این معنی نیست که سخنان من را پذیرفته باشد.»

توتال در ماه ژوئیه سال گذشته برای توسعه فاز جدید پارس جنوبی، توافقی چند میلیارد دلاری با ایران به امضا رساند. این نخستین توافق تجاری بزرگ تهران با یک شرکت غربی فعال در بخش انرژی از هنگام لغو تحریم‌های اقتصادی علیه ایران در سال ۲۰۱۶ به حساب می‌آید.

پویان گفت: توتال به طور کامل به این پروژه متعهد باقی خواهد ماند. او افزود در صورت بازگشت مجدد تحریم‌ها علیه ایران، «راه‌های مختلفی برای خروج» از این توافق خواهد داشت و گفت: «در صورتی که چارچوب و قوانین بازی تغییر یابد، ما نیز ارزیابی مجدد انجام خواهیم داد.»

مدیرعامل شرکت توتال همچنین خاطر نشان کرد با این‌ که در این ضیافت شام، تمرکز بر مساله کره شمالی معطوف شده بود، او هشدار داده است نقض برجام می‌تواند راه حل‌های دیپلماتیک برای حل بحران شبه جزیره کره را به خطر بیندازد.

پویان خطاب به مقامات آمریکایی گفت: «در صورتی که شما بخواهید در مساله هسته‌ای با کره شمالی مذاکره کنید و در عین حال بگویید توافق هسته‌ای با ایران مناسب نیست، چه شانسی برای موفقیت خواهید داشت؟»

به این سادگی از بازار ایران دست نخواهیم کشید

مدیرعامل شرکت فرانسوی توتال علی‌رغم اعلام پیروی از سیاست واشنگتن در قبال ایران گفت به سادگی از تعامل با این کشور دست نمی‌کشد.

همچنین پایگاه اینترنتی «گلف تایمز »در مطلبی نوشت: شرکت فرانسوی توتال قصد ندارد به سادگی از قرارداد خود برای توسعه صنعت گاز ایران چشم‌پوشی کند؛ حتی به رغم اینکه دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، ایران را به وضع تحریم‌های بیشتر تهدید کرده است و از خروج از توافق چندجانبه‌ای (برجام) سخن می‌گوید که معاملات با ایران را آسان‌تر کرده است.

بنا بر آنچه پاتریک پویان، مدیر عامل توتال، گفته است، این شرکت نفتی فرانسوی قصد دارد پیش از تصمیم‌گیری درباره اقدامات خود در ایران، به دنبال مشاوره حقوقی باشد.

او طی گفت و گویی در اندیشکده «چاتم هاوس» در لندن، گفت: «ما منتظریم ببینیم کنگره آمریکا چه تصمیمی می‌گیرد و چارچوب تحریم‌های تازه چه خواهد بود. اگر ما نتوانیم مسیر (تعاملات خود با ایران) را به شکل قانونی دنبال کنیم، ناگزیر هستیم آن را متوقف کنیم، اما به این سادگی از آن دست نخواهیم کشید.»

پویان گفت: توتال «خطرات بازگشت به ایران» را ارزیابی کرده و بر این باور است به دنبال کاهش تحریم‌ها در ژانویه سال گذشته، این شرکت از ورود فوری خود به بازار ایران سود خواهد برد.

مدیر عامل توتال گفت: «این یک تصمیم برد-برد بود. وقتی شما اولین هستید، فرصت نوآوری و رسیدن به بهترین توافق را دارید.»

این سخنان در حالی بیان می‌شود که رویترز اعلام کرد شرکت نفت و گاز فرانسوی «توتال» با وجود اینکه خود را برای سرمایه‌گذاری ۵ میلیارد دلاری در ایران آماده می‌کرد، برای همکاری با آمریکا درباره اعمال تحریم تهران، در واشنگتن دفتری افتتاح کرد.

شرکت‌های بزرگ نظیر توتال، از قبل به تحریم‌های آمریکا علیه ایران که شامل ممنوعیت استفاده از دلار در تعاملات بازرگانی است، احترام گذاشته‌اند.

عزم راسخ برای توسعه میدان گازی پارس جنوبی

فایننشال تایمز نیز از عزم راسخ شرکت توتال برای ادامه فعالیت در بخش انرژی ایران با وجود نگرانی از تحریم‌های آمریکا خبر داد.

فایننشال تایمز نوشت: درحالی که دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا درحال بررسی برهم زدن توافق هسته ای ایران است، شرکت فرانسوی توتال همچنان به فعالیت های خود در زمینه توسعه میدان پارس جنوبی ادامه می دهد.

نگرانی ها درباره اینکه ترامپ احتمالا با پاره کردن توافق هسته ای ایران راه را برای آمریکا هموار می سازد تا اعمال تحریم ها علیه ایران را از سر بگیرد، درحال افزایش است.

پویان، مدیرعامل اجرایی توتال گفت زمانی که قرارداد چند میلیارد دلاری توسعه میدان گازی پارس جنوبی را با ایران امضا می کرد، می دانست که مسیر دشواری پیش رو دارد. قرارداد توتال با ایران نخستین قرارداد بزرگی بود که در بیش از یک دهه اخیر بین ایران و یک شرکت اروپایی در بخش انرژی به امضا رسید.

وی تاکید کرد: ترجیح می دهم یک مشکل برای حل کردن و در نتیجه یک فرصت داشته باشم تا اینکه قراردادی امضا نکنم و هیچ فرصتی نداشته باشم.

پویان که در واشنگتن سخن می گفت، افزود: به اجرای قرارداد توسعه بخشی از میدان گازی پارس جنوبی که بزرگترین میدان گازی جهان و بین ایران و قطر مشترک است، تعهد داریم. وی این سخنان را درحالی بیان کرد که ترامپ درحال بررسی این مساله است که آیا پایبندی ایران به توافق هسته ای را بار دیگر تایید کند یا نه. اگر رئیس جمهوری آمریکا پایبندی ایران به تعهداتش را تایید نکند، کنگره ۶۰ روز فرصت خواهد داشت تا تصمیم بگیرد که آیا اعمال تحریم ها علیه ایران از سر گرفته شود یا نه.

مدیرعامل اجرایی توتال همچنین از تمایل این کشور برای سرمایه گذاری در فاز دوم پروژه گاز طبیعی مایع قطب شمال در شبه جزیره یامال روسیه خبر داد. توتال و شرکت چینی سی ان پی سی هرکدام در فاز اول این پروژه که ۲۷ میلیارد دلار ارزش دارد، ۲۰ درصد سهام دارند.

قراردادهای جدید در راه است

معاون امور بین‌الملل و بازرگانی وزیر نفت در گفت‌وگو با رویترز اعلام کرد: ایران ۲۸ قرارداد جدید توسعه میادین نفت و گاز را با شرکت‌های خارجی طی ۳ تا ۴ ماه آینده نهایی خواهد کرد.

«امیر زمانی‌نیا»، معاون امور بین‌الملل و بازرگانی وزیر نفت اعلام کرد احتمالاً تعدادی از قراردادهای جدید با شرکت‌های خارجی برای توسعه میادین نفت و گاز کشور را طی ۳ یا ۴ ماه آینده نهایی خواهد کرد.

وی گفت: ایران حدود ۲۸ قرارداد را با شرکت‌های خارجی شامل ژاپن، چین، روسیه و اروپا مذاکره می‌کند و امیدوار است که ۱۰ توافق را برای پروژه‌های میادین تا مارس ۲۰۱۸ تکمیل کند اما برنامه در حال حاضر عقب‌تر از پیش‌بینی‌ها است.

معاون امور بین الملل و بازرگانی وزیر نفت گفت: شرکت‌ها و کشورهای خارجی همچنان علاقه‌مند حضور در صنعت نفت ایران هستند و ما در موضعی هستیم که می‌توانیم انتخاب کنیم. برای مثال ما برای یک بلوک توسعه‌ای در صنعت نفت ۱۰ تا ۱۲ درخواست داریم و باید انتخاب کنیم که کدام یک از متقاضیان می‌تواند ما را به اهداف‌مان نزدیک‌تر کند.

وی افزود: به رغم تمام چالش‌هایی که ترامپ به وجود آورده، ایران مذاکرات نفتی خود را با یک آهنگ قابل قبولی پیش می‌برد.حتی اروپایی‌ها و آسیایی‌ها به همکاری با ایران امیدوارتر شده‌اند.اتحادیه اروپا و دولت‌هایشان هم تا حالا اعلام کرده‌اند که از شرکت‌های خود حمایت می‌کنند. بعد از ۱۲ ژانویه با امضای ترامپ این موضوع تقویت هم شده است؛ امضایی که در نتیجه آن تعلیق تحریم‌های هسته‌ای ایران تمدید شد و فضا برای جذب سرمایه‌گذاری ایران را خیلی بهتر کرد. هرچند ترامپ تهدید کرده این آخرین بار است.

زمانی‌نیا افزود: به هر حال شرکت‌ها و کشورهای خارجی بسیار علاقه‌مندند. آنها معتقدند که می‌توانند مذاکرات را پیش ببرند. استقبال هنوز زیاد است و ما در موضعی هستیم که می‌توانیم انتخاب کنیم. برای مثال ما برای یک بلوک توسعه‌ای در صنعت نفت ۱۰ الی ۱۲ درخواست داریم و باید انتخاب کنیم که کدام یک از متقاضیان می‌تواند ما را به اهدافمان نزدیک‌تر کند.

وی گفت: آنچه ترامپ می‌گوید مثل این است که نه تنها برجام، بلکه کل معاهده‌ منع اشاعه‌ تسلیحات هسته‌ای (ان پی تی) را از اول مذاکره کند.این حرف‌ها از نظر استراتژیک و کل جامعه بین‌الملل واقع‌بینانه نیست، بنابراین از نظر جامعه بین‌الملل همه تهدیدات، مطالبات و درخواست‌های ترامپ پذیرفتنی نیست و یکی از دلایلی که مجبور شده به رغم میل خود آن را امضا کند، این است که برجام با یک مبنای حقوقی مستحکمی به نتیجه رسید و قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل شد و از بین بردن آن هزینه زیادی دارد.

معاون امور بین الملل و بازرگانی وزیر نفت در پاسخ به این سوال که چرا تهدید‌های آمریکا تأثیری بر دیدگاه کشورهای اروپایی نداشته است؟ گفت: به خاطر حمایت‌های جامعه بین‌الملل.آنها از برجام حمایت سیاسی قاطع کرده‌اند و به نظر می‌آید که این حمایت ادامه خواهد داشت. آن هم نه به دلایل اقتصادی، بلکه به دلایل استراتژیک و امنیتی.

وی تصریح کرد: به هر حال ما یک کشور نفتی هستیم که بیش از ۱۰۰سال است نفت خام تولید کرده‌ایم و با آن فعالیت اقتصادی انجام داده‌ایم. میزان تولید ایران در مقایسه با دیگر کشورهای نفت‌خیز ناچیز است. ایران نزدیک به ۴میلیون بشکه در روز ظرفیت تولید نفت دارد اما باید حتما آن را افزایش دهد. اگر ایران در سال ۱۹۹۵ یعنی زمانی که تحریم‌ها در حال اوج‌گیری بود ۸ میلیون ظرفیت تولید نفت خام داشت، یقینا تحریم آن مشکل بود.وقتی تولید ایران اینقدر ناچیز است دنیا می‌تواند ما را به‌راحتی کنار بگذارد. بنابراین امنیت کشور به نوعی با افزایش ظرفیت تولید نفت گره خورده است.دلایل اقتصادی آن که روشن است، اما به دلایل امنیتی باید این کار را انجام دهیم. من به آینده امیدوارم، اما زمان زیادی را از دست داده‌ایم و از این به بعد باید با آینده‌نگری و سرعت بیشتری حرکت کنیم.

*اقتصاد برتر

پاسخ دادن