تقدیر معاون اول رئیس جمهور از نظام بانکی

اسحاق جهانگیری صبح امروز و در جلسه ارزیابی و بررسی عملکرد بانک مرکزی در زمینه طرح های اقتصاد مقاومتی که در محل این بانک و با حضور رئیس کل، اعضای هیات عامل و معاونین بانک مرکزی برگزار شد، این مطلب را بیان کرد.

تهران- اقتصاد برتر- ۱۸ دی ۹۵
وی ضمن قدردانی از اقدامات و تلاش های بانک مرکزی در زمینه «اقتصاد مقاومتی» گفت: این جلسه در ادامه سلسله جلسات پیگیری پروژه های اقتصاد مقاومتی است و ارتباطی به بحث ارز ندارد؛ اگرچه موضوع سیاست های ارزی هم مهم است.
ولی الله سیف رئیس کل بانک مرکزی نیز در این جلسه تاکید کرد که مهم ترین موضوع در اقتصاد مقاومتی، اصل استقلال بانک مرکزی و استقلال نهاد سیاستگذار پولی است.
در این جلسه، مسائل مربوط به فعالیت های بانک مرکزی در خصوص پیاده سازی اقتصاد مقاومتی و عملی کردن فرمایشات مقام معظم رهبری در این زمینه بررسی شد.
پیش از سخنرانی معاون اول رئیس جمهوری، رئیس کل بانک مرکزی، پیمان قربانی معاون اقتصادی، فرشاد حیدری معاون نظارتی، علی کرمانشاه معاون فناوری های نوین و غلامعلی کامیاب معاون ارزی بانک مرکزی گزارش هایی را درباره حوزه کاری خود ارائه کردند.
با عنایت به ابلاغ سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی از سوی رهبر معظم انقلاب اسلامی، دستور اجرای سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی ازجانب رئیس جمهوری اسلامی ایران صادر شده و لازم است اقدامات بایسته برای جلب مشارکت گسترده همه نهادها و آحاد جامعه در فعالیت های اقتصادی برای دستیابی به رشد پویا و تحقق اهداف سند چشم انداز بیست ساله ساماندهی شود.
بانک مرکزی نیز در این جهت باید تدابیر پولی، اعتباری و ارزی متناسب با این سیاست ها را تهیه و در دستور کار شورای پول و اعتبار قرار دهد.
هیئت وزیران در جلسه ۲۹ شهریور سال گذشته در اجرای سیاست های ابلاغی مقام معظم رهبری راجع به اقتصاد مقاومتی و به استناد اصل صد و سی و هشتم قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران، ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی را به منظور بررسی، تصویب و راهبری برنامه های اقتصاد مقاومتی و نظارت بر عملیات اجرایی آنها، تشکیل داد.
ستاد راهبری و مدیریت اقتصاد مقاومتی به ریاست معاون اول رئیس جمهور و با عضویت وزرای امور اقتصادی و دارایی، نفت، نیرو، کشور، جهاد کشاورزی، راه و شهرسازی، دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح، صنعت، معدن و تجارت، تعاون، کار و رفاه اجتماعی، ارتباطات و فناوری اطلاعات، رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور، رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، رئیس سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران، رئیس کل بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران، معاون امور مجلس رئیس جمهور، معاون علمی و فناوری رئیس جمهور، مشاور اقتصادی رئیس جمهور و رئیس هیئت عامل صندوق توسعه ملی و سه نفر اقتصاددان به انتخاب رئیس ستاد تشکیل شد.
رئیس ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی، بهمن سال گذشته نیز در نشست شورای مدیران ارشد بانک مرکزی با محوریت «اقتصاد مقاومتی» شرکت کرد.
جهانگیری، طی هفته های اخیر در نشست بررسی و ارزیابی عملکرد وزارت امور اقتصادی و دارایی و وزارت صنعت، معدن و تجارت در حوزه اقتصاد مقاومتی، در این دو وزارت خانه حضور یافته است.

پاسخ دادن