تقویت توانمندی دانشجویان با اجرای طرح «پویش، پایش و رویش»

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی واحد اصفهان (خوراسگان) گفت: طرح پویش، طرحی دانشجو محور در راستای تقویت توانمندی و کارورزی دانشجویان در ارتباط با صنعت است که به تربیت دانشجویی فناور و کارآفرین می‌انجامد و زمینه اشتغال دانشجویان را نیز فراهم می‌کند.

تهران – اقتصاد برتر – ۲۵ مرداد ۹۹

پیام نجفی، در نشست خبری در دانشگاه آزاد اسلامی واحد اصفهان، اظهار کرد: دانشگاه آزاد اسلامی واحد اصفهان یکی از دانشگاه‌های مطرح در سطح کشور است که همراه با واحد نجف آباد، جزء دانشگاه های پیشرو در کشور در اصفهان مشغول فعالیت است.

وی با بیان اینکه دغدغه بزرگ این دوره تحصیلی در دانشگاه آزاد اسلامی ایجاد اشتغال برای دانشجویان است، افزود: با توجه به سیاست آمایش آموزشی دانشگاه‌ها که بر اساس ظرفیت‌های هر استان، رشته‌های دانشگاه آزاد اسلامی آن استان را گسترش می‌دهند، استان اصفهان موضوعی به‌عنوان طرح پویش طراحی کرده که این آمایش آموزشی به سمتی نیازهای صنایع و بنگاه‌های اقتصادی این استان برود و آن‌ها را برطرف کند.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی واحد اصفهان تصریح کرد: در این طرح با تفاهمی که با اتاق بازرگانی و بعضی از بنگاه‌های اقتصادی انجام شده، تعدادی از دانشجویان همزمان با تحصیل در دانشگاه، درگیر یک مؤسسه بنگاه اقتصادی شده و کارورزی می‌کنند و اگر شرایط و نمرات لازم را در صنعت یا بنگاه اقتصادی به‌دست بیاورند، به آنان کمک می‌کند تا استخدام شده یا در اولویت استخدامی آن دستگاه قرار گیرند.

  • افزایش امید به اشتغال با طرح «پویش، پایش و رویش»

نجفی اضافه کرد: در طرح پویش برای دانشجویان برنامه ای تعریف می شود که در نهایت در کنار آموختن آموزش های تئوری، ارتباط با صنعت را خواهند داشت و افراد علاقه مند می توانند در قالب این طرح همزمان با تحصیل تعدادی از واحدهای کارآموزی خود را به صورت جدی و تعریف شده بگذرانند.

وی ادامه داد: در این طرح ارتباط با صنعت در طول دوره تحصیل برای دانشجو فراهم است و تنها شامل رشته های فنی نیست، بلکه برای رشته های مختلف در حال تعریف است.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی واحد اصفهان(خوراسگان) با بیان اینکه اصفهان پایلوت اجرای این طرح در کشور است، گفت: این طرح می تواند الگوی خوبی برای سایر موسسات آموزش عالی باشد .

  • اصفهان پایلوت اجرای طرح پویش در کشور

نجفی موضوع دوم طرح را پایش معرفی کرد و افزود: در این طرح هدف‌گیری و هدایت دانشجویان تحصیلات تکمیلی، پایان‌نامه‌ها و رساله‌ها به سمت نیازهای صنعت است که این تعامل با آن تعاملی که با اتاق بازرگانی و بنگاه‌های اقتصادی اصفهان انجام شده در حال پیگیری و فعالیت است.

وی طرح رویش را سومین گام دانشگاه معرفی کرد و گفت: از دو گام اولیه نتیجه خواهد گرفت. دانشجویی که صنعت را بشناسد و آموزش یا پایان‌نامه‌اش بر اساس نیاز صنعت باشد، به‌قدری خلاقیت پیدا خواهد کرد که می‌تواند بستر شرکت‌های جدید، نوآور و دانش‌بنیان را فراهم کند و نه‌تنها خودش مشکل استخدامی نخواهد داشت؛ بلکه با تعدادی از دانشجویان منجر به رویش‌های جدیدی در حوزه‌های اقتصادی خواهد شد و نیز ممکن است برخی از استادان که در این طرح شرکت می‌کنند با بنگاه‌های اقتصادی به تفاهم رسیده و کار یا محصول جدیدی را هم تعریف کنند.

رئیس دانشگاه آزد اسلامی واحد اصفهان ابراز امیدواری کرد که دانشگاه با اجرای طرح پویش به سمت دانشگاهی کیفی که به اشتعال نگاه ویژه دارد، حرکت کند و فضایی برای تحصیل و کسب مهارت بهتر برای دانشجویان فراهم شود.

وی ادامه داد: می خواهیم با این طرح انگیزه تحصیل دانشجویان را بالاتر ببریم. این مدل که نمونه ای از مدل های موفق در دنیا است با شیوه آموزش در دانشگاه علمی کاربردی تفاوت دارد و در نظر داریم با این طرح امید به اشتغال و کیفیت ورودی های شرکت های دانش بنیان را ارتقا دهیم.

پاسخ دادن