تقویت حضور چین در مسِ کنگو

تقویت حضور چین در مسِ کنگو

کمپانی چینی زیجین (Zijin) که یکی از بزرگ‌ترین کمپانی‌های معدنی چین به شمار می‌آید، سهام خود از معادن کانادایی شرکت ایوانهو (Ivanhoe) واقع در جمهوری دموکراتیک کنگو را از ۹،۸ درصد به ۱۳،۸۸ درصد افزایش خواهد داد.

تهران – اقتصاد برتر – ۲۱ مهر ۹۸

به گزارش #اقتصادبرتر به نقل از متال بولتن، زیجین برای افزایش بیش از ۴درصدی سهم خود باید ۳۵،۷ میلیون سهام از کمپانی CITIC Metal و ۱۲،۹ میلیون سهم از مؤسس این معدن رابرت فریدلند (Robert Friedland) با هزینه جمعاً بالغ بر ۱۴۶ میلیون دلار خریداری کند.

این اقدام بدان معنی است که سهام فریدلند به کمتر از ۱۳،۲ درصد کاهش‌یافته و دو شرکت چینی تبدیل به سهام‌داران اصلی این معدن خواهند شد.

کمپانی زیجین، که تولیدکننده شماره یک طلا در چین است و شریک تجاری کمپانی کانادایی ایوانهو در ذخایر عظیم #مس کاموا- کاکولا (Kamoa-Kakula) در کشور جمهوری دموکراتیک کنگو به شمار می‌آید، اولین بار در سال ۲۰۱۵در این کمپانی کانادایی سهام خریداری کرد.

کمپانی Citic Metal در سال گذشته وارد این رقابت شد و به بزرگ‌ترین سهام‌دار معادن ایوانهو تبدیل شد. با این وجود، مالکیت این کمپانی از معادن مذکور طی معاملات هفته جاری به ۲۶،۴درصد کاهش خواهد یافت.

طبق اعلام کمپانی کانادایی مالک این معادن، مجموع بودجه دو شرکت چینی در حدی است تا بتوان هزینه تولید و توسعه معادن کاکولا و کیپوشی (Kipushi) را تأمین کرد.

مؤسس این معدن، فریدلند، ثروت خود را از پروژه نیکل خلیج Voisey در دهه ۱۹۹۰در کانادا به دست آورده است و به مدت ده سال بر روی پروژه معدن کاموا- کاکولا کار کرده است.

در چشم‌انداز این معدن بارها اظهار شده است که این معدن قرار است به دومین معدن بزرگ مس در جهان تبدیل شود.

طبق یک مطالعه مستقل امکان‌سنجی که در ماه فوریه منتشر شد، انتظار می‌رود این عملیات در اوج تولید خود، سالانه بیش از ۷۰۰ هزار تن مس تولید کند.

تولید اولیه از معدن کاکولا که اولین معدن از حداقل سه معدن مس برنامه‌ریزی‌شده در این منطقه است، اواخر سال ۲۰۲۱ شروع خواهد شد.

پاسخ دادن