تلاش آمریکا برای برکناری نخست‌وزیر عراق

اقتصادبرتر

نمایندگان ائتلاف‌های الفتح و الاصلاح عراق اعلام کردند آمریکا در تلاش است عادل عبدالمهدی، نخست‌وزیر کنونی را برکنار کند.

تهران – اقتصادبرتر – ۱۳ اردیبهشت ۹۸

به گزارش #اقتصادبرتر به نقل از پایگاه خبری «المعلومه» ، ائتلاف «الاصلاح» عراق از نقش مهم سازمان «الحشد الشعبی» (بسیج مردمی) در نقش بر آب کردن طرحهای آمریکا خبر داد.

«رعد حسین» نماینده الاصلاح  گفت که طرحهای واشنگتن که رسانه‌ها از آن برای سرنگونی دولت «عادل عبدالمهدی» نخست وزیر عراق یاد می‌کنند، با حضور الحشد الشعبی شکست خواهد خورد.

حسین اظهار داشت که «قشر عظیمی از ملت عراق وابسته به نهاد نظامی و به ویژه سازمان الحشد الشعبی است و این مسئله همه نقشه‌های آمریکا را که در تلاش است از طریق کودتای نظامی، دولت [کنونی] را سرنگون کند، ناکام خواهد گذاشت».

وی ادامه داد: «تغییر دولت کنونی به [دولت] نظامی، با ماهیت سیاست عراق همخوانی ندارد و امکان ندارد که عراق شبیه کشورهای عربی باشد که نظامهای آن، با کودتاهای نظامی تغییر کرد».

این نماینده الاصلاح، عبدالمهدی را شخصیتی عنوان کرد که از محبوبیت زیادی نزد طیفهای سیاسی و مردم عراق برخوردار است.

حسین با اشاره به اینکه «هیچ نشانه‌ای برای تبدیل وی با یک شخصیت نظامی وجود ندارد»، خاطر نشان کرد که «طرحهای واشنگتن علیه عراق روشن است و در شعله‌ور کردن [اعتراضات] مردم ناکام خواهد بود».

تلاش آمریکا برای کودتای نظامی در عراق

در همین ارتباط، «کریم علیوی» نماینده ائتلاف «الفتح» عراق هم تأکید کرد که آمریکا امیدوار است که بتواند تجربه «عبدالفتاح السیسی» رئیس جمهور مصر را در عراق پیاده کند.

علیوی گفت که این آرزوی آمریکا با توجه به ماهیت نظام حاکم عراق، برآورده نخواهد شد.

کمیته امنیت و دفاع در پارلمان عراق نیز چهارشنبه هفته جاری اعلام کرد که شرکت آمریکایی «بلک واتر» به استان بصره عراق بازگشته است.

این کمیته تأکید کرد که بلک واتر با اسم مستعار و این بار به بهانه حمایت از شرکتهای نفتی وارد بصره شده است.

به گفته این کمیته، بلک واتر مجددا «بازگشته است تا با حمایت آمریکا دولت عبدالمهدی را از رهگذر تظاهراتهای احتمالی سرنگون کند که برای بهبود وضعیت برق و خدمات‌رسانی در بصره و سایر استانهای عراق برگزار خواهد شد. این مسئله بدین خاطر است که عبدالمهدی نمی‌پذیرد تحریمهای اقتصادی آمریکا علیه ایران را اجرا کند».

پاسخ دادن