تلاش بخش معدن برای کسب سهم ۲۵ درصدی از صادرات

تلاش بخش معدن برای کسب سهم ۲۵ درصدی از صادرات

آمارهای رسمی از تحقق رقم ۷۲ میلیارد دلاری در تجارت خارجی ایران حکایت دارد که ۳۵ میلیارد و ۵۰۰ میلیون دلار از آن به صادرات تعلق دارد و سهم بخش معادن در حال رسیدن به ۲۵ درصد است.

تهران – اقتصادبرتر – ۱۶ بهمن ۹۸

به گزارش #اقتصادبرتر به نقل از ایرنا، آمارهای رسمی از تحقق رقم ۷۲ میلیارد دلاری در تجارت خارجی ایران حکایت دارد که ۳۵ میلیارد و ۵۰۰ میلیون دلار از آن به صادرات تعلق دارد و سهم بخش معادن در حال رسیدن به ۲۵ درصد است.

آمار رسمی پارسال گواه آن است که ارزش صادرات بخش معدن و صنایع معدنی به رقم ۹.۲ میلیارد دلار رسید که ۲۱ درصد کل صادرات را به خود اختصاص داد و زنجیره‌های فولاد، مس، سرب و روی و … از این موقعیت برخوردار شدند که درمجموع صادرات غیرنفتی نقش‌آفرین باشند.

آمار تجارت خارجی کشور در ۱۰ ماهه امسال گویای دست یافتن به رقم ۳۵ میلیارد و ۵۰۰ میلیون دلار است و واردات نیز ۳۶ میلیارد و ۱۰۰ میلیون دلار برآورد شده که نشان‌دهنده ۷۲ میلیارد دلار حجم تجارت خارجی است و علاوه بر این مجموع وزن صادرات و واردات طی دوره این گزارش به ۱۴۵ میلیون تن رسید.

واقعیت اینکه دولت در اندیشه آن است که ارز حاصل از صادرات را به واردات کالاهای اساسی و واسطه‌ای اختصاص دهد و بر این اساس ۷۰ درصد واردات کشور کالای واسطه‌ای برای تولید و ۱۰ تا ۱۵ درصد کالای سرمایه‌ای است.

گزارش‌های رسمی حاکی از آن است که واردات کالای واسطه‌ای، حتی کالاهای ممنوعه در مناطق آزاد، با هدف تولید و ایجاد ارزش‌افزوده آزاد بوده و نیاز به ثبت سفارش ندارد، به این شرط که کالای تولید شده بلافاصله از همان منطقه آزاد صادر شود.

نکته دیگر، رشد ۲۰ درصدی صادرات امسال به لحاظ وزنی نسبت به مدت ۱۰ ماهه ۹۷ است.

اقلام بخش معدن و صنایع معدنی ایران در سال گذشته به ۱۲۱ کشور جهان صادر شد و تعداد دو هزار و ۲۰۰ شرکت بازرگانی و تولیدی فعال دراین‌ارتباط نقش‌آفرینی داشتند.

همچنین تعداد ۶ کشور عراق، چین، امارات، ترکیه، اندونزی و افغانستان مقاصد عمده صادرات بخش معدن و صنایع معدنی بودند که نیمی از آنها از مرز زمینی صادرات ایران را جذب کردند.

بر اساس جدیدترین آمار گمرک ایران، میزان صادرات غیرنفتی در پایان هشت ماه گذشته از سال جاری به ۲۷ میلیارد دلار و میزان واردات به ۲۸.۳ میلیارد دلار رسیده است. میزان صادرات غیرنفتی ازنظر وزنی در این بازه زمانی ۸۸ هزار تن بوده که در مقایسه با عدد ۷۵ هزار تن در مدت مشابه در سال گذشته، ۱۶ درصد رشد را نشان می‌دهد.

برآورد شده که امسال صادرات غیرنفتی ایران از رقم ۴۴ میلیارد دلار فراتر رود و سهم بخش معدن و صنایع معدنی نیز از ۲۱ درصد پارسال به سطح ۲۵ درصدی برسد.

آمارهای رسمی وزارت صنعت، معدن و تجارت گویای تحقق ۷.۷ میلیون تن صادرات شمش و تولیدات فولادی است و برآورد شده که تا سطح ۱۰ یا ۱۱ میلیون تن صادرات این فلز راهبردی محقق شود.

چنانچه رقم متوسط فروش ۳۸۵ دلار در هر تن برای تولیدات فولادی در نظر گرفته شود، برآورد می‌شود که مجموع ارزش صادرات این بخش چهار تا ۴.۵ میلیارد دلار ثبت شود.

همچنین مس و آلومینیوم نیز بخشی از تولیدات خود را روانه بازارهای صادراتی خواهند کرد که در چارچوب نقش‌آفرینی این بخش در صادرات غیرنفتی است.

پاسخ دادن