تلاش برای درمان کرونا با پلاسما

تلاش برای درمان کرونا با پلاسما

امروز پنجشنبه، در بیمارستان دکتر مسیح دانشوری پلاسمای خون چند بیمار بهبود یافته، به عنوان یک روش درمانی مکمل برای تزریق به بیماران کرونایی جداسازی شد.

تهران – اقتصادبرتر – ۷ فروردین ۹۹

به گزارش #اقتصادبرتر به نقل از روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، اهداکنندگان پلاسما برای انجام این اقدام، تعدادی از کادر درمان اند که در هفته های اخیر به این بیماری مبتلا و اکنون بهبود یافته اند.

لاسمای جداسازی شده به بیمارانی تزریق می شود که بیماری آنان هنوز به مرحله حاد نرسیده و به بستری در آی سی یو احتیاج پیدا نکرده اند.

این روش، یک روش درمانی مستقل نیست و به صورت آزمایشی به سایر روش های درمانی اضافه شده و تا دو هفته آینده با مشخص شدن نتایج علمی آن، به صورت شفاف و دقیق درباره چگونگی بهره گرفتن از این روش به مردم‌اطلاع رسانی می شود.

دکتر علی اکبر ولایتی رئیس بیمارستان دکتر مسیح دانشوری نیز ضمن قدردانی از زحمات کادر پزشکی، پرستاری، خدماتی و اداری بیمارستان و همچنین ستاد فرماندهی عملیات مدیریت کرونا در تهران در این باره اظهار کرد: از اوایل اسفند که این بیماری در کشور شایع شد، تا کنون حدود ۱۵۰۰ بیمار در این بیمارستان بستری شده اند.

وی ادامه داد: از این تعداد ۱۱۰۰ بیمار درمان شده اند و باقی همچنان بستری هستند، حدود ۵۰ بیمار نیز در آی سی یو تحت درمان قرار دارند.

دکتر ولایتی یادآور شد: در روزهای آغازین، روزانه حدود ۴۵۰ نفر به این بیمارستان مراجعه می کردند اما اکنون این آمار به حدود ۲۰۰ نفر در روز رسیده است.

وی ادامه داد: در این مدت داروهایی که اختصاصا توسط چینی ها به کار گرفته شده برای درمان کرونا موثرتر بوده و ما هم در این بیمارستان با نظارت وزارت بهداشت از تجربیات آنان استفاده کردیم.

دکتر ولایتی سرم تراپی را روش دیگری برای درمان کرونا عنوان کرد و افزود: زمانی که کزاز و دیفتری در کشور شایع بود، در کنار درمان با آنتی بیوتیک ها از سرم اسبی استفاده می کردند و به درمان بسیاری از بیماران کمک می کرد.

وی همچنین با اشاره به سابقه استفاده از پلاسما برای درمان آنفولانزای اسپانیایی، استرالیا برای درمان آنفولانزا و همچنین تجربه چین برای درمان کرونا، این روش را درمانی با سابقه مشخص و منطقی از نظر تئوری توصیف کرد.

دکتر ولایتی استفاده از پلاسمای فرد بهبود یافته و یا همان ایمنی عاریتی را روشی موثرتر از آنتی ویروس ها عنوان کرد و گفت: با حمایت وزارت بهداشت، دکتر نمکی و همکاران، ستاد مقابله با کرونا در کلان شهر تهران، دکتر زالی رئیس دانشگاه شهید بهشتی، سازمان انتقال خون و سایر کسانی که در این زمینه صاحب نظر بودند این کار انجام گرفت.

وی افزود: انشا الله با همکاری سازمان انتقال خون راه جدیدی در بیمارستان دکتر مسیح دانشوری برای درمان بیماران کرونایی ایجاد شود.

دکتر ولایتی درباره افراد بهبود یافته ای که قرار است از پلاسمای خون آنان برای درمان بیماران کرونایی استفاده شود، توضیح داد: دو نفر از خانم های متخصص این بیمارستان برای اهدای پلاسما داوطلب شدند.

وی نحوه انتخاب گیرندگان را نیز بر اساس خواسته افراد به صورت داوطلب عنوان کرد و گفت: این اقدام باید حتما در بیمارستان انجام شود تا در صورت بروز هرگونه عارضه به وضعیت بیمار فورا رسیدگی شود.

دکتر ولایتی ضمن ابراز امیدواری برای کاهش تلفات ناشی از کرونا توسط این روش، از همه کادر پزشکی، پرستاری، بهیاری، خدماتی و اداری این بیمارستان که بدون هیچ تعطیلی و وقفه ای برای خدمت رسانی به بیماران در این مدت تلاش کرده اند تشکر و قدردانی کرد.

وی با بیان اینکه تمامی کادر بیمارستان علی رغم آگاهی از مخاطرات در این مدت با اشتیاق به انجام خدمات پرداخته اند، گفت: مدافعان حریم سلامت بدون هیچ گونه ترشرویی بیش از یک ماه است خدمت رسانی کرده اند و برخی از آنان نیز در این مدت به بیماری مبتلا شده اند.

دکتر علیرضا زالی فرمانده عملیات مدیریت کرونا در کلان شهر تهران درباره این اقدام اظهار کرد: اولین مرکزی که در استان تهران وارد مقابله با کرونا شد و بیماران را پذیرفت بیمارستان دکتر مسیح دانشوری بود و به دلیل ساختار علمی، آکادمیک و تحقیقاتی آن، امروز این بیمارستان به عنوان یک مرکز تعالی ملی و بین المللی در زمینه بیماری های عفونی و به ویژه بیماری های تنفسی شناخته شود.

وی با اشاره به اتخاذ رویه علمی و طراحی و تدوین پروتکل های علمی در کنار درمان بیماران در این بیمارستان گفت: بسیاری از پروتکل های تدوین شده در این بیمارستان از جمله درمان، روش های نوین درمانی، استفاده از روش های ترکیبی درمانی استفاده بهینه از پروتکل های فاموکولوژی، مراقبت از بیماران بدحال و استفاده از روش های غیر تهاجمی در بخش مراقبت های ویژه قابلیت اجرا در عرصه بین المللی پزشکی دارد و امروز به پروتکل ملی تبدیل شده است.

دکتر زالی ظرفیت های علمی این بیمارستان را علت انتخاب آن برای اجرای پروژه اهدای پلاسما به بیماران کویید ۱۹ عنوان کرد و افزود: اولین گروهی که داوطلبانه برای کمک به هم وطنان پیش قدم شدند گروهی از تیم پزشکی و پرستاری این بیمارستان بودند، آنان که رزمندگان خط مقدم روزهای آغازین مبارزه با کرونا بودند و به همین خاطر بسیار در معرض خطر قرار گرفتند و امروز سیمایی متفاوت از ایثارگری را به نمایش گذاشتند .

وی افزود: بسیار به خود می بالیم که همکارانی از گروه های مختلف درمانی از جمله پزشکان، پرستاران، بهیاران، تیم های آزمایشگاهی، خدماتی و سایر گروه ها از پیش قراولان این رویداد بزرگ ملی هستند.

رییس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با تشکر از دکتر عشقی مدیر اجرایی سازمان انتقال خون، گفت: از سازمان انتقال خون تشکر ویژه داریم که تمامی امکانات خود را برای اجرای این رویداد علمی در اختیار قراردادند.

دکتر زالی یادآور شد: روش استفاده از پلاسما، پیشینه مشخصی دارد و ۲۱ درصد بیمارانی که از سال ۱۹۱۸ تا ۱۹۲۵ در پاندمی آنفولانزای اسپانیایی از پلاسمای افراد شفا یافته استفاده کرده بودند، بهبود یافتند.

وی با اشاره به استفاده از این روش برای درمان بیماران مبتلا به ابولا در سال ۲۰۱۴ گفت: این روش مجددا مورد استفاده قرار گرفت و در سال ۲۰۱۵ درباره بیماران مبتلا به مرس نیز با نتایج موفقیت آمیزی رو به رو شد.

دکتر زالی بزرگترین مطالعه جهانی درباره اثر بخش بودن اهدای پلاسمای بیماران شفا یافته به بیماران را آنفولانزای H۱N۱ عنوان کرد.

وی درباره این روش توضیح داد: زمانی که فرد به بیماری دچار می شود و سیستم ایمنی پادتن های مربوطه را فراهم می کند این پادتن ها می توانند سیستم خفته ایمنی فرد را بیدار کنند و موجب تقویت سیستم دفاعی شوند.

وی ادامه داد: آنها پادتن هایی که نقش خنثی کننده این ویروس را دارند فعال می کنند و ضمن بسیج همگانی سیستم دفاعی بدن موجب کاهش بار ویروس مستقر در نسوج شده و پدیده ای به نام پاکسازی ویروس را ایجاد می کنند.

دکتر زالی ادامه داد: تحقیقات نشان داده که استفاده از پلاسما می تواند حتی سلول هایی که آلوده به ویروس هستند را احیا کند.

وی با بیان اینکه این روش مبتنی بر مبانی علمی است، گفت: این روش با حداقل عوارض جانبی همراه است و می تواند به صورت ترکیبی با سایر روش های متعارف درمانی به کار گرفته شود.

دکتر زالی بهترین زمان استفاده از این روش را هفته های آغازین بروز بیماری عنوان کرد و افزود: اثر بخشی این روش زمانی است که خیلی سریع در پروتکل های درمانی به کار گرفته شود.

وی ضمن ابراز امیدواری از موثر بودن این روش در کنار سایر روش های درمانی گفت: این روش در بیمارستان بقیه الله نیز به کار گرفته شده است، اما یکی از مهمترین ابعاد این پروژه در بیمارستان مسیح دانشوری وجه اخلاقی آن است، زیرا اولین گروهی که برای اهدای پلاسما حاضر شدند مبارزان خط اول مقابله با کرونا یعنی گروه های پرستاری و پزشکی اند.

دکتر زالی با تشکر از زحمات تمامی کادر درمان به ویژه بیمارستان دکتر مسیح دانشوری گفت: این افراد افتخارات بزرگ و سترگی را در کارنامه نظام سلامت رقم زدند و با حداقل امکانات از روزهای نخست به مبارزه با کرونا پرداختند.

بهبودیافته ها از کرونا، پلاسمای خونشان را اهدا می کنند تا راهی باشد برای درمان بقیه مبتلایان به کرونا

شماره تماس هایِ هماهنگی برای اهدای پلاسما
۰۹۱۳۵۸۴۸۹۵۸
۰۹۰۲۹۱۲۵۹۱۰

پاسخ دادن