تمامی مهاجران غیر قانونی از آمریکا اخراج می شوند

تصمیم دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا مبنی بر توقف اجرای طرح «داکا» که از اخراج گروهی از مهاجران غیرقانونی جلوگیری می کرد، با واکنش های اعتراض آمیز گسترده ای روبرو شد.

تهران – اقتصاد برتر – ۱۵ شهریور ۹۶

به گزارش خبرگزاری رویترز، دونالد ترامپ رئیس جمهور ایالات متحده آمریکا، تصمیم به لغو حکم اعطای حق شهروندی به مهاجران غیر قانونی که از کودکی در آمریکا به سر می بردند، نمود.

ترامپ گفت: “من طرفدار مجازات کودکان نیستم، اکثر آنها به خاطر والدینشان دیگر در اینجا بزرگ شده اند. اما ما باید درک کنیم که ما یک کشور قانون مدار هستیم و در واقع کشور فرصت ها هستیم ».

پیش از این، باراک اوباما و با در نظر گرفتن رای کنگره، دریافت شهروندی را برای فرزندان مهاجران غیرقانونی را تصویب ننموده بود.

ترامپ در این خصوص تصریح نمود: “هیچ فرصتی برای تصویب اصلاح قانون مهاجرت وجود ندارد، در صورتی که قوه مجریه بتواند قوانین را مجددا بازنویسی یا لغو کند.”

جف سشنز وزیر دادگستری آمریکا اعلام کرده که دولت ایالات متحده، برنامه حمایت از جوانان مهاجری که دارای اسناد هویتی و مهاجرتی نیستند را متوقف خواهد کرد.

 سشنز گفته از پس فردا ۷ سپتامبر (۱۶ شهریور)، دیگر جوانانی که مدارک اقامتی ندارند نخواهند توانست برای استفاده از مزایای این برنامه، که “داکا” نام دارد، درخواست بدهند.

در عین حال، به گفته وزیر دادگستری آمریکا، در وضعیت کسانی که هم اکنون از این مزایا استفاده می کنند، تا حداقل ۶ ماه آینده تغییری ایجاد نخواهد شد.
این برنامه حمایتی، که از دستاوردهای مهم دوران ریاست جمهوری باراک اوباما محسوب می شود، حدود ۸۰۰ هزار نفر از جوانانی که فاقد مدارک معتبر مهاجرتی بودند را تحت حمایت قرار می داد.

دو روز پیش برخی رسانه های آمریکا خبر داده بودند که دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، در نظر دارد برنامه حمایت از جوانان مهاجری که دارای اسناد هویتی و مهاجرتی نیستند را ملغی کند.

اوباما بابت توقف اجرای طرح «داکا» از ترامپ انتقاد کرد

تصمیم دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا مبنی بر توقف اجرای طرح «داکا» که از اخراج گروهی از مهاجران غیرقانونی جلوگیری می کرد، با واکنش های اعتراض آمیز گسترده ای روبرو شد.

طرح داکا از مهاجرانی که در زمان کودکی به طور غیرقانونی وارد ایالات متحده شده بودند، حمایت می کرد. رئیس جمهوری آمریکا شش ماه به کنگره این کشور فرصت داده است تا در مورد سرنوشت حدود ۸۰۰ هزار نفری که مشمول این طرح می شوند تصمیم گیری کند.

 طرح «داکا» چه بود که ترامپ آنرا لغو کرد

فلور رِیِس، یکی از مهاجرانی که مشمول طرح داکا می شد، می گوید: «نمی دانم امروز چگونه باید به خانه باز گردم و به مادرم توضیح دهم که امکان ادامه کمکم به او وجود ندارد. […] در حال حاضر ما باید بر حقمان پافشاری کنیم. باید از پاسخگویی کنگره در مورد وعده ای که به ما داده است، اطمینان حاصل کنیم.»

توقف اجرای طرح داکا که در زمان ریاست جمهوری باراک اوباما پایه گذاری شده بود، انتقاد وی را به دنبال داشت. او در بیانیه ای که در صفحه توئیتر خود به اشتراک گذاشت از کنگره خواست تا از مشمولان طرح داکا حمایت کند.

به دنبال تصمیم رئیس جمهوری آمریکا، لیندسی گراهَم، سناتور جمهوریخواه و دیک دوربین، سناتور دموکرات خواستار قانونگذاری سریع کنگره برای اعطای «وضعیت قانونی» مشخص به صدهاهزار مهاجری شدند که در کودکی وارد آمریکا شده اند.

پاسخ دادن