تمام امتحانات پایان‌ترم دانشجویان مجازی است

امتحان ترم

معاون آموزشی وزارت علوم درباره برگزاری مجازی امتحانات پایان‌ترم دانشجویان و اختیار تمدید دو تا سه هفته‌ای ترم تحصیلی جاری برحسب نیاز توضیح داد.

تهران – اقتصاد برتر – ۴ آذر ۹۹

به گزارش #اقتصادبرتر به نقل از خبرگزاری دانشجو، علی خاکی صدیق، معاون آموزشی وزارت علوم در نشست خبری مجازی خود با اصحاب رسانه گفت: در ابتدای سال تحصیلی جدید تصور شد که می‌توانیم تلفیق آموزش مجازی و حضوری را داشته باشیم، اما با توجه به مشکلات پیش آمده تمام اقدامات آموزشی مجازی انجام شد.

وی با بیان اینکه با توجه به استمرار وضعیت بیماری کرونا مقررات و بخشنامه‌های ابلاغی این دوران همچنان به قوت خود باقیست، ادامه داد: دانشگاه‌ها در ترم تابستان تا حد ممکن دروس عملی و کارگاهی خود را جبران کردند، اما تعدادی از دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی با داشتن ابزارهای پیشرفته و زیرساخت‌های لازم برخی آزمایشگاه‌ها و کارگاه‌های خود را به صورت الکترونیکی برگزار کردند.

معاون آموزشی وزیر علوم گفت: شعار معاونت آموزشی در شرایط پیش آمده توسعه، استقرار و استمرار آموزش الکترونیکی در نظام آموزشی است و برنامه ریزی شده تا پس از کرونا نیز آموزش مجازی تداوم پیدا کند و تحربه‌هایی که دانشگاه‌ها در آموزش الکترونیکی به دست آورده اند تداوم یابد البته آموزش در کلاس‌های درس مزایای خاص خود را دارد که طبق نظر برخی صاحب نظران با هیچ شیوه‌ای قابل جایگزینی نیست اما ما وظیفه داریم که آموزش دانشجویان را ادامه دهیم تا دانشجویان از این حیث عقب افتادگی نداشته باشند.

استمرار آموزش مجازی در دوران پساکرونا
وی با بیان اینکه پس از کرونا نیز آموزش حضوری همراه با آموزش الکترونیکی خواهد بود، افزود: با توجه به پیش بینی امتحانات پایان ترم دانشجویان به صورت الکترونیکی برگزار می‌شود؛ مگر اینکه اتفاق خاصی بیفتد و ما بتوانیم به صورت حضوری امتحانات را برگزار کنیم.

ارزیابی آموزش مجازی و دانشگاه‌ها با دو شیوه از ترم جاری
معاون آموزشی وزیر علوم ادامه داد: در ترم گذشته تجربه برگزاری امتحانات به صورت الکترونیکی را نداشتیم. در ترم جدید در نامه‌هایی به مراکز آموزش عالی عنوان شد تا از ابتدای ترم سنجش و ارزیابی دانشجویان را با بهره گیری از امتحان میان ترم، کوییز، دادن پروژه های کلاسی و غیره عملکرد دانشجویان در کلاس آنلاین در طول ترم انجام شود و این نمرات با نمرات پایان ترم جمع بندی می‌شود. درحقیقت وزن امتحانات پایان ترم در شرایط کنونی نسبت به ترم‌های تحصیلی گذشته باید کمتر باشد.

واحدهای درسی نوورودان کم است
وی با بیان اینکه دانشجویان نو ورود واحد‌های کمتری را نسبت به سال‌های گذشته می‌گذرانند، عنوان کرد: به دلیل اینکه یک و ماه و نیم از ترم گذشته، واحد‌های کمتری به دانشجویان نوورود ارایه شده است و در این خصوص دانشگاه‌ها می‌توانند برحسب نیاز ترم تحصیلی جاری را دو تا سه هفته تمدید کنند تا فشار زیادی به دانشجویان نوورود وارد نشود.

برخی دانشگاه‌ها برای عملکردشان در دوران کرونا تذکر گرفتند
خاکی صدیق بیان کرد: طبق ارزیابی ترم گذشته دانشگاه‌ها و مطالعات در این خصوص سیاست‌های جدید اتخاد شده است و در این بین حتی با برخی از دانشگاه‌ها تماس گرفته و نسبت به عملکردشان تذکر داده شده است لذا در ترم جاری از نظر داخلی پرسشنامه‌ای باید از سوی دانشگاه‌ها با محوریت کارگروه آموزش الکترونیک تکمیل شود همچنین از این ترم ارزیابی یا ارزشیابی جامعی توسط انجمن یادگیری الکترونیکی انجام خواهد گرفت.

محدودیت‌ها در روند آموزشی دانشگاه‌ها تاثیری ندارد
درباره آغاز محدودیت‌های کرونا از اول آذر و وضعیت کلاس‌های درس، خوابگاه ها، دروس آزمایشگاهی گفت: با توجه به این موضوع که آموزش دانشگاه‌ها به صورت غیر حضوری بوده است بنابراین این محدودیت‌ها تاثیری در روند کاری دانشگاه‌ها ندارد، آموزش‌ها همچنان به صورت مجازی برگزار می‌شود.

نامه وزیرعلوم به دانشگاه‌ها در مورد دانشجویان تحصیلات تکمیلی
معاون وزیر علوم ادامه داد:، اما در حوزه پژوهش وزیر علوم نامه‌ای به دانشگاه‌ها ابلاغ کرده اند که براساس آن به دانشجویان تحصیلات تکمیلی که پروژه عملی انجام می‌دهند و یا نیاز است که حتما از آزمایشگاه استفاده کنند، اجازه داده می‌شود با رعایت پروتکل‌های بهداشتی حضور داشته و به فعالیت خود بپردازند.

خاکی صدیق افزود: تعداد کمی از دانشجویان تحصیلات تکمیلی که در خوابگاه‌ها حضور دارند که می‌توانند با رعایت تمام پروتکل‌های بهداشتی در خوابگاه‌ها حضور داشته باشند و خوابگاه‌ها تعطیل نیست. حداقل یک سوم کارکنان در دانشگاه‌ها حضور خواهد داشت. جلسات دفاع از پایان نامه‌ها نیز به صورت غیر حضوری برگزار می‌شود. کارمندان مستخدمین دولت هستند. آن‌ها هم مطابق مقررات دولت باید سر کار باشند و حداکثر تا یک سوم کارمندان و کارشناسان می‌توانند با اولویت پشتیبانی فعالیت‌های جاری در حوزه آموزش یادگیری الکترونیک و پژوهش‌ها و حفاظت از دانشگاه‌ها و تاسیسات حضور یابند.

جلسات دفاع متوقف نشده است
معاون آموزشی وزارت علوم تاکید کرد: جلسات دفاع نیز در شرایط فعلی متوقف نخواهد شد. دانشجویان می‌توانند پروپزال دکتری و ارشد را مطالبق قبل و به صورت الکترونیکی انجام دهند.

پاسخ دادن