تمدید مهلت ۴ ماهه گروه ویژه اقدام مالی به ایران

اقتصادبرتر

گروه ویژه اقدام مالی (FATF) تا ماه ژوئن به ایران برای تصویب قوانین این سازمان مهلت داد.

تهران – اقتصادبرتر – ۳ اسفند ۹۷

به  گزارش #اقتصادبرتر به نقل از رویترز، یک هفته پس از پایان مهلت ایران برای تصویب لوایح اف‌ای‌تی‌اف، این سازمان روز جمعه، سوم اسفندماه، در جلسه‌ای رسمی بار دیگر به ایران چهار ماه وقت داد.

این سازمان از ایران خواسته است تا چهار ماه دیگر اصلاحات مورد نیاز برای همسویی با استانداردهای جهانی در زمینه مبارزه با پول شویی و حمایت مالی از تروریسم را انجام دهد.

این چندمین باری است که این گروه به ایران برای اصلاح قوانینش مهلت می‌دهد.

اف‌ای‌تی‌اف در پایان نشست خود با تأکید بر این که «هنوز مواردی هست که تکمیل نشده» گفت: «انتظار دارد که ایران به‌سرعت در مسیر اصلاحات [اقتصادی] گام بردارد.».

در بیانیه پایانی نشست اف‌ای‌تی‌اف آمده است: «اگر ایران تا ژوئن ۲۰۱۹ با وضع قوانینی به تصویب باقی‌مانده استانداردهای این گروه اقدام نکند، در آن صورت اف‌ای‌تی‌اف درخواست افزایش بازرسی‌های نظارتی از نهادهای مالی مستقر در ایران و بخش‌ها و سازمان‌های تابعه را خواهد کرد.»

در بخشی دیگر از این بیانیه آمده است تا زمانی که قوانین لازم برای رعایت استانداردهای این گروه در ایران تصویب نشود، نگرانی از «خطر تأمین مالی تروریسم با منشأ ایران و خطری که این موضوع متوجه سیستم مالی بین‌المللی می‌کند» باقی می‌ماند.‎

اف‌ای‌تی‌اف وظیفه دیدبانی بر شفافیت مالی در نقل و انتقال‌های بانکی بین‌المللی و جلوگیری از پولشویی و تأمین مالی تروریسم را در جهان بر عهده دارد و در سال‌های اخیر نام ایران و کره شمالی را در فهرست سیاه خود قرار داده بود.

با این حال این نهاد بین‌المللی پیش از این چند بار نام ایران را از این فرصت موقتا خارج کرد و با تعیین مهلت‌ به تهران فرصت داد که با تصویب قوانین لازم استانداردهای اف‌ای‌تی‌اف را رعایت کند.

آخرین مهلت این گروه در فوریه، ماه جاری میلادی، به پایان رسید اما تکلیف دو لایحه از چهار لایحه‌ای که دولت حسن روحانی برای اجرای استانداردهای اف‌ای‌تی‌اف ارائه کرده با چالش روبه‌رو شده است.

پاسخ دادن