تمرکز کمپین‌های تبلیغات انتخابات روی کلاب هاوس

تکذیب فیلتر

دو هفته ای است که تبلیغات انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰ ایران روی کلاب هاس شکل تازه ای به خود گرفته و همه جناح‌ها تقریبا اتاقی برای بحث درباره نامزدهای خود در این اپلیکیشن فراگیر صوتی دارند.

تهران – اقتصاد برتر – ۲۱ اردیبهشت ۱۴۰۰

در دو روز گذشته تبلیغات انتخاباتی در کلاب هاوس بشدت اوج گرفته است و تقریبا هر ساعت طرفداران یکی از جناح‌ها اتاق بحثی درباره موضوعات مختلف انتخابات در این اتاق‌ها مطرح می‌کنند و به این ترتیب به استقبال انتخابات رفته اند.

در حالی که اوج تبلیغات انتخاباتی روی شبکه‌های اجتماعی خصوصا کلاب هاوس شکل گرفته است اما حال و هوای انتخاباتی شهرها خصوصا شهر تهران به‌عنوان پایتخت کاملا سرد و بی روح است و کمتر نمادی از انتخابات در فضای بصری شهر مشاهده می‌شود اما بر عکس تبلیغات میدانی در فضای مجازی در شبکه‌های اجتماعی و بویژه کلاب هاوس بحث‌های انتخاباتی بسیار داغ و جنجالی است.

موضوعات مطرح شده در کلاب هاوس بقدری زیاد است که تشخیص اخبار درست از نادرست بسیار دشوار است و تقریبا هر شایعه ای درباره انتخابات در کلاب هاوس شنیده می‌شود.

بحث‌ها و تبلیغات مطرح شده در کلاب هاوس هم سلبی و هم ایجابی است، به این معنی که طرفداران نامزدها ضمن تلاش برای بزرگنمایی ویژگی‌های نامزد مورد علاقه خود با انتشار اخبار و شایعات تلاش می‌کنند، نامزد‌های جناح رقیب را تخریب و از صحنه به در کنند. در اتاق‌های کلاب هاوس معمولا از ۱۰۰ تا بیش از یک هزار نفر حضور دارند اما مدیران اتاق‌ها کاملا جهت دار بحث‌ها را بنفع جناح خود هدایت می‌کنند.

برخی از جناح‌ها که معمولا در هفته یک اتاق بحث داشتند با شروع زمان ثبت نام از نامزدهای انتخابات، تعداد اتاق‌های بحث و گفت و گو خود را در طول ۲۴ ساعت به ۲ تا ۳ اتاق افزایش داده اند.

یکی از موضوعات جنجالی این روزها در کلاب هاوس موضوع ابلاغیه شورای نگهبان به وزارت کشور برای شرایط جدید ثبت نام و مخالفت رئیس جمهور با آن است، موضوع دوم تلاش جناح‌های اصلاح طلب، کارگزاران و حزب توسعه و عدالت برای متقاعد کردن ظریف جهت نامزدی در انتخابات است. موضوع دستکاری جداول بودجه نیز از موضوعات داغ این روزها در کلاب هاوس است.

نکته مهم دیگر در کلاب هاوس این است که افراد با طرز فکر های متفاوت ، بویژه افراد زیادی از کشورهای مختلف در اتاق های کلاب هاوس حضور دارند و درباره انتخابات و نامزدهای انتخابات اعلام نظر می کنند. در برخی موارد در اتاق های بحث ، مشاجره و الفاظ تندی بین هواداران جناح ها رد و بدل می شود.

بنظر می‌رسد از ویژگی‌های انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰ تشدید فعالیت‌های تبلیغاتی در شبکه‌های اجتماعی خصوصا کلاب هاوس باشد و این اپلیکیشن صوتی می‌تواند نقش بسزایی در شکل گیری آرا مردم در این انتخابات داشته باشد.

کلاب هاوس یکی از مهم‌ترین پدیده‌های این روز‌های شبکه‌های اجتماعی است که گوی سبقت را از سایر رقبایش ربوده و تقریبا به اپلیکیشنی منحصر به فرد تبدیل شده است که در شکل گیری افکار عمومی نقش بسزایی ایفا می‌کند.

در حال حاضر شبکه‌هایی نظیر توئیتر، تلگرام، فیس بوک، لینکدین و دیسکورد تلاش دارند میدان را از دست کلاب هاوس خارج کنند اما تا کنون موفق نبوده اند. در عین حال شبکه‌های یادشده در کنار کلاب هاوس در انتخابات ایران فعال هستند و به بستری برای فعلایت‌های انتخاباتی تبدیل شده اند.

تلگرام برای رقابت با کلاب هاوس به تازگی قابلیت چت صوتی زنده گروهی را به برنامه خود اضافه کرده و توئیتر نیز قابلیت اسپیس که مشابه کلاب هاوس است را بزودی برای تمام کاربران به صورت کامل عرضه خواهد کرد.

نکته مهم درباره رقبای کلاب هاوس این است که اکثر آنها در حال حاضر از چندین برابر کاربر بیشتر بهره می‌برند و می‌توانند در زمان شروع به کار سرویس‌های چت صوتی زنده خود، عملکرد بهتری داشته باشند. با توجه به کمبودهایی که در زیرساخت‌های کلاب هاوس وجود دارد این برنامه با سیستم ارسال دعوت‌نامه و انتشار فقط برای iOS در حال ادامه کار است.

پاسخ دادن