تندیس‌هایی که حس شرمساری را برمی‌انگیزند؟

در شهرهای مختلف، از تندیس‌هایی یکی پس از دیگری رونمایی می‌شود که بیش از احساس قدردانی، حس شرمساری را به مخاطب القا می‌کند.

تهران – اقتصادبرتر – ۷ مهر ۹۹

به گزارش #اقتصادبرتر، در ایران تندیس‌سازی به سیاقی که می‌شناسیم و آن را حاصلِ آمد و شدهای قرن اخیر می‌شماریم پدیده‌ای تازه است. ولی این تازگی به پشتوانه شعور و شناخت هنری، موجب شد تا در کوتاه‌ترین زمان چهره‌هایی ماندگار و آثاری ارزشمند آفریده شود و ساخت تندیس، ویژگی‌هایی ایرانی بیابد و شیرین‌کاری و تغزل و نازک خیالیِ سایر هنرها در این نمونه‌ها نمود یابد؛ تا آنجا که نادره‌کاری چون «ابوالحسن خان صدیقی» به قدرت قلم و سلطه بر هنر توانست چنان شخصیت‌های تاریخی و مفاخر ایران را در قاب و قالب تندیس معرفی کند که تماشاچیان بی آنکه به جستجوی دلیل باشند یا به استدلال بپردازند از آن هنر لذت و بهره بردند.»

«قریب سالی می‌گذرد از پرواز علمدار دوران، از قهرمانِ ملی و مردستان فروتن هم‌روزگارمان، شهید حاج قاسم سلیمانی. در این یک سال گویی می‌خواهیم بخشی از کاستی‌های گذشته را جبران کرده و قدرشناسی خود را از این شهید بزرگوار نشان دهیم. پاره‌ای از این قدرشناسی‌ها در قالب ساخت تندیس یادمان نمود می‌یابد. در شهرهای مختلف یکی پس از دیگری از تندیس‌هایی رونمایی می‌شود که بیش از احساس قدردانی، حس شرمساری را در مخاطب برمی‌انگیزد. تندیس‌هایی که گاه بهانه تاختن دشمن و عیب‌جویی منکران می‌شود.

در فضای مجازی در این چند روز اخیر شاهد اعتراضات مردمی نسبت به این موضوع هستیم.

جنجال مجسمه های عجیب و غریب از قاسم سلیمانی در شهرهای جیرفت و انزلی

تندیس‌هایی که حس شرمساری را برمی‌انگیزند؟

پس از افزایش انتقادها از کیفیت هنری مجسمه قاسم سلیمانی، فرمانده سابق سپاه قدس، در جیرفت، شهردار این شهر از «اصلاح» آن در کوتاه‌ترین زمان ممکن خبر داد.

در روزهای گذشته رونمایی از مجسمه‌ای از قاسم سلیمانی در شهر جیرفت در استان کرمان، موجی از تمسخر و انتقاد در شبکه‌های مجازی را به دنبال داشت.

خبرنگار اقتصادبرتر برای پیگیری این موضوع، سراغ همایون امیرزاده، رئیس مرکز روابط عمومی و اطلاع‌رسانی وزارت ارشاد رفته تا درباره کلیت ماجرای ساخت تندیس سردار بررسی‌های لازم را به عمل آورد.

رئیس مرکز روابط عمومی وزارت ارشاد اظهار داشت: طبق قوانین مصوبه ۴۴۲ شورای عالی انقلاب فرهنگی مصوبه سال ۷۸ و همچنین قانون ۳۴۱ شورای فرهنگ عمومی در سال ۷۹ درباره ساخت تندیس‌ها وزارت ارشاد می‌تواند به این موضوع ورود کند که متاسفانه این قوانین ۲۰ سال مسکوت مانده است.

امیرزاده با پیگیری از رئیس هنرهای تجسمی اذعان داشت: به زودی تمهیداتی از سوی وزارت ارشاد و فرهنگ اسلامی در نظر گرفته می‌شود که به شدت از این موضوعات جلوگیری به عمل آید و مدیر کل هنرهای تجسمی وزارت ارشاد متعاقباً اطلاعات جدید در مورد این موضوع را اعلام خواهد کرد.

*افسانه صدیقی

پاسخ دادن