تنها ایستاده در برجام!

تنها ایستاده در برجام!

با آغاز سومین سال خروج آمریکا از برجام، اروپا به تعهدات خود در چارچوب برجام عمل که نکرده است، در شورای حکام آژانس انرژی اتمی، به تحریک رژیم صهیونیستی، علیه ایران قطعنامه صادر می کند.

تهران – اقتصادبرتر – ۳۱ خرداد ۹۹

به گزارش #اقتصادبرتر، اروپایی بعد از خروج آمریکا مدام ایران را تشویق می‌کردند که در برجام بمان و ما هم به تعهدات مان عمل می‌کنیم.
اما یک سال گذشت و اروپا گامی در اجرای برجام برنداشت و ایران گام اول را برای کاهش تعهداتش برداشت.
در این دو سال آژانس انرژی اتمی ۱۵ بار اعلام کرده بود که ایران به تمام تعهدات خود پایبند بوده است، اما اروپا به جای انجام تعهداتش با آمریکا همگام شد.
از اردیبهشت ۹۷ تا خرداد ۹۹ اروپایی‌ها هیج کدام از تعهداتشان را عملی نکردند؛ بی عملی اروپایی‌ها جز پوسته‌ای از برجام باقی نگذاشت.
حالا بعد از دومین سالگرد خروج آمریکا از برجام، اروپا در شورای حکام آژانس انرژی اتمی علیه ایران قطعنامه صادر کرده است.
به نظر می‌رسد اروپایی‌ها دچار خطای محاسباتی شده اند.

قطعنامه ای که شورای حکام آژانس به پیشنهاد انگلیس، فرانسه وآلمان تصویب کرد، از ایران می خواهد دسترسی های جدیدی برای بازرسی بدهد و این در حالی است که ایران، فراتر از تعهدات ان پی تی و پروتکل الحاقی، رژیم بازرسی ویژه ای را طبق برجام پذیرفت؛ با این تصور که غرب به تعهدات لغو تحریم ها عمل کند.

 وقتی آمریکا برجام را زیر پا گذاشت، تیم روحانی و ظریف بالغ بر یک سال، در زمین اروپا بازی کرده و این گزاره خلاف واقع را عنوان کردند که قصد اروپا اجرای تعهدات ضد تحریمی است؛ بنابراین ما هم باید تعهدات را ادامه دهیم.

 پس از آن هم که ثابت شد اروپایی ها تعهدات را به انجام نمی رساند، ادعا شد اروپا انگیزه و اراده اش را دارد و فقط “نمی تواند” مقابل تحریم های آمریکا بایستد. به همین دلیل نیز روحانی و ظریف، حتی در پاریس و نیویورک، به دنبال جلب همراهی اروپایی ها بودند!

 اما قطعنامه پیشنهادی تروئیکای اروپایی به آژانس، نشان می دهد آنها کاملا غرض ورزانه برخورد می کنند؛ چه این که ایران در واکنش به نقض کامل برجام از سوی آمریکا (و البته همراهی اعلام نشده اروپا) اقدام به کاهش یا توقف برخی تعهدات برجامی کرده است.

 ایراد بزرگ به مبنای غلط تنظیم برجام بر می گردد: هر چه مطالبات طرف مقابل در نهایت بی اعتمادی، سخت گیری و بر مبنای دریافت امتیازات نقد (غالبا برگشت ناپذیر) نوشته شد، انتظارات طرف ایرانی بر مبنای حسن ظن و سهل اندیشی و خوش خیالی نگاشته شد.

 مکانیسم شکایت در برجام نیز به زیان ایران عمل می کند و بنابراین دولت روحانی نتوانسته حتی از نقض برجام (به خاطر برگشت خودکار تحریمها) شکایت کند.

 اعلام توقف همه تعهدات فراتر از ان پی تی و تاکید بر این که ایران پس از این، “رژیم ویژه بازرسی” به عنوان استثنا بر ان پی تی را نخواهد پذیرفت، کمترین واکنش برای احیای بازدارندگی و بازگشت توازن به مواجهه با غرب است.

*محمدایمانی

پاسخ دادن