تنها برای یک سلفی!

سلفی با سیل
اقتصادبرتر

بهار امسال با سیلی آغاز شد که در شمال و قسمت‌های غربی کشور خسارت‌های جانی و مالی فراوانی به دنبال داشت و تعداد زیادی از هموطنان را بی‌خانمان کرد.

تهران – اقتصاد برتر – ۲۰ فروردین ۹۸

سیل زمانی رخ می‌دهد که خاک و پوشش گیاهی منطقه توانایی جذب کامل آب را ندارد و آب از بستر رودخانه سرریز و زمین‌های اطراف را در برمی‌گیرد و همانطور که در سیل شیراز مشاهده کردیم با توجه به ساخت جاده در مسیر رودخانه ای قدیمی که خشک شده بوده، خسارات جانی و مالی غیر قابل باوری به بار آمد.

به جز اخبار و تصاویری که در مورد سیل اخیر در شبکه‌های مجازی و سایت‌های خبری دست به دست می‌شد آنچه به عمق فاجعه‌ می افزاید، تصاویری از شهروندان همیشه در صحنه! است که در خطرناک‌ترین مکان‌ها در اطراف رودخانه‌های خروشان با سیل سلفی می‌گرفتند! و یا شهروندانی که از محل حادثه فرار می‌کردند تا خود و خانواده را به امن‌ترین جای ممکن برسانند مورد تمسخر قرار می‌دادند؛ واقعاً چه بر سر ما آمده که علی‌رغم تمام درخواست‌ها و هشدارهای گروه‌های امدادی، ویران‌کننده‌ترین و غافل‌کننده‌ترین بلای طبیعی را هم جدی نمی‌گیریم و موبایل به دست برای چند لایک بیشتر عکس یادگاری می‌اندازیم؟

در این شرایط بحرانی بهتر است شهروندان مراقب جان خود باشند و عکسبرداری و فیلمبرداری را به اهلش بسپارند که با آگاه ساختن مردم از آنان بخواهند در شرایط این چنینی چه کارهایی انجام دهند بهتر است. از سوی دیگر پیگیری مداوم این صحنه های دلخراش نه تنها روی اعصاب و روان مردم جامعه تأثیر سوء دارد بلکه بهتر است تنها توجهمان را به اینفوگراف های آموزش در خصوص چگونگی عملکردمان در مواجهه با این بلایای طبیعی معطوف سازیم.

*فاطمه سعادتی

پاسخ دادن