تهاتر نفت با کالا پس از حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی

تخلیه ۱۰۰ هزار تن کالای اساسی در یک شبانه روز
اقتصادبرتر

رئیس‌کل سازمان توسعه تجارت اعلام کرد: هم اکنون نفت صادر و در ازای آن فقط کالای اساسی وارد می‌شود؛ تهاتر نفت با تمام کالاهای مورد نیاز کشور با حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی قابلیت اجرا پیدا می‌کند.

تهران – اقتصادبرتر – ۱۸ مهر ۱۴۰۰

به گزارش #اقتصادبرتر به نقل از  ایرنا، علیرضا پیمان پاک روز یکشنبه در نشست خبری با اصحاب رسانه در خصوص تهاتر کالا اظهار داشت: آیین نامه اصلاح ضوابط تجاری و ارزی برای تسهیل قوانین تجاری ابلاغ شده که یکی از بخش های آن، تهاتر کالای صادراتی است. بر اساس این آیین نامه، صادرات کالایی انجام می شود اما به دلیل سخت بودن سیستم انتقال ارز، بازگرداندن ارز آن امکان پذیر نیست، در این شرایط، صادرکننده می تواند در ازای ارز، محصولات مورد نیاز کشور را بدون سقف و سابقه وارد کند که این روند صادرات در شرایط فعلی را توجیه پذیر می کند.

پیمان پاک در خصوص تهاتر نفت با کالا نیز تاکید کرد: تهاتر صادرات نفت عمدتا با کالاهای اساسی صورت می گیرد زیرا امکان تبدیل ارز ۴۲۰۰ تومانی نفت با دیگر محصولات سخت است. در یک ماه گذشته این تهاتر با واردات نهاده های دامی، کنجاله سویا، روغن و گندم انجام شده است، تصریح کرد: در صورتی که ارز ۴۲۰۰ تومانی حذف شود شرایط برای تهاتر صادرات نفت با تمام کالاهای مورد نیاز کشور فراهم می شود.

  • توسعه صادرات در گرو رونق تولید

رئیس کل سازمان توسعه تجارت با اشاره به تاکیدات رئیس جمهوری برای تجارت با همسایگان ایران، تصریح کرد: این موضوع جزو اولویت های کشور قرار گرفته، اما عملیاتی کردن آن به رونق تولید گره خورده است. در حال حاضر بسیاری از کارخانجات و واحدهای تولیدی تعطیل یا نیمه فعال هستند؛ تورم ادامه‌دار سال های اخیر که موجب کاهش قدرت خرید مردم شده را نمی توان در کوتاه مدت تغییر داد، اما به مرور با اتکا به بازار داخلی می توانیم شاهد رونق جدی در تولید و سپس صادرات باشیم.  توسعه صادرات با اولویت بندی و پشتیبانی سرعت می گیرد، ایجاد منابع ارزی از طریق توسعه صادرات غیرنفتی باعث می شود تا دولت،  بازار ارز، تامین مواد اولیه و نهاده های تولید را تثبیت کند.

وی با بیان اینکه قوانینی برای وضعیت لجستیکی، ارتباطات سیاسی با کشورها، توسعه بازار و حجم صادراتی در حال تدوین است، اظهار داشت: برخی از کشورهای همسایگان به اضافه کشورهایی مانند هند، چین و آفریقا در اولویت ایجاد مسیرهای تجاری قرار دارند و نوع کالا و میزان صادرات آن احصا شده تا شرایط برای توسعه تجارت با کشورهای هدف فراهم شود. در افق چهار سال آینده میزان افزایش صادرات، الزامات لجستیکی، شرایط بانکی، تعرفه ها، قراردادهای تجاری، اصلاح ساختار صادرات، شبکه رایزنان بازرگانی با استفاده از منابع محلی، اعزام هیات های تجاری و اصلاح ساز و کار تجاری برنامه ریزی است.
پیمان پاک همچنین از پیشنهاد زنجیره تامین بین المللی وزارت صنعت برای توسعه تجارت خبر داد و گفت: در این برنامه مقرر شده تا صادرات انجام شود و در صورتی که کشور هدف کالایی برای تامین نیازهای وارداتی ایران نداشته باشد، محصولاتی با ارز صادراتی از آن کشور خریداری و به مقصد ثالث صادر شود تا بتوانیم کالای مورد نیاز کشور را از این طریق تامین کنیم. مذاکراتی با کشور سریلانکا در این خصوص انجام شده تا با ارز صادراتی کالاهای ایرانی، چای از این کشور خریداری و به کشور ثالث ارسال شود تا از کشور سوم بتوانیم کالای مورد نیاز ایران را تامین کنیم.  برخی منابع ارزی از طریق بانک های محلی مورد تایید کشورهای هدف بازگردانده می شوند، همکاری سازمان توسعه تجارت، وزارت صنعت، بانک مرکزی و سازمان برنامه و بودجه فرصت تاریخی است که موجب می شود تا به هدف رشد ۳۵ میلیارد دلار صادرات تا سال ۱۴۰۴ دست پیدا کنیم.

  • با طرح جرم انگاری عدم بازگشت ارز صادراتی مخالف هستیم

رئیس کل سازمان توسعه تجارت با بیان اینکه یکی پروژه های زیر ساختی برای افزایش صادرات ارز است، اظهار داشت: مجلس شورای اسلامی طرحی را با نام جرم انگاری عدم بازگشت ارز صادراتی پیشنهاد کرده است که می تواند مشکلات فراوانی را به دنبال داشته باشد و با توسعه صادرات تناقض دارد. سازمان توسعه تجارت با تصویب این طرح مخالف است، مراتب اعتراض خود را به کمیسیون های مربوطه در این خصوص اعلام کرده ایم زیرا نباید با استفاده از قوه قهریه با صادرکنندگان برخورد کرد. وی با اشاره به کارگروه ارزی سازمان توسعه تجارت، تصریح کرد: مشکلات صادرکنندگان در خصوص بازنگرداندن ارز در این کارگروه بررسی و طی جلساتی برای رفع آن و تعیین مدت زمان جدید اقدام می شود که تهاتر یکی از این راه کارهاست.

پاسخ دادن