تهرانی‌ها مراقب باشند، وضعیت فراتر از قرمز است

ستاد ملی مقابله با کرونا اعلام کرد، با افزایش ۳۷ درصدی تعداد بیماران بستری‌ نسبت به هفته در شهر تهران وضعیت کرونایی این شهر قرمز شد.

تهران – اقتصاد برتر – ۱۶ فروردین ۱۴۰۰

وضعیت قرمز تهران و جهش فوق العاده مراجعه بیماران سرپایی و بستری شده در بیمارستان ها، پزشکان در بیمارستان‌ها را شوکه کرده است. به قول یکی از پزشکان جهش کرونا در تهران پله ای نبوده بلکه آسانسوری شده است. بیمار در بیمارستان‌ها بویژه در بخش مراقبت‌های ویژه متراکم است و ارائه خدمت سخت‌تر انجام می‌شود. غالب بیمارستان به بیماران می‌گویند سعی کنند درمان کرونا را در منزل انجام دهند و در نوبت باشند تا برای بستری شدن آنها را فراخوان کنند. قرار است ستاد مقابله با کرونا با برگزاری جلسه مدیریت بحران تصمیمات جدیدی برای استان اتخاذ خواهد شد. وضعیت مشابه تهران در استان‌هایی نظیر البرز، فارس، اصفهان نیز وجود دارد. اکثر استان‌ها درگیر شیوع ویروس انگلیسی کرونا شده اند. بگزارش ستاد مجموع قربانیان کرونا در کشور از ۶۳ هزار نفر گذشت و طی ۲۴ ساعت گذشته ۱۱۶۸۰ بیمار جدید شناسایی شده اند. علت اصلی جهش شیوع کرونا، بی مبالاتی‌های دوران تعطیلات سال نو و کوتاهی مسئولان در جلوگیری از سفر‌های نورزوی بوده است. با وضعیت کنونی احتمالا دولت برای افزایش دورکاری‌های کارمندان تصمیمات جدیدی اتخاذ خواهد کرد. معاون درمان ستاد مقابله با کرونا در استان تهران گفت: برای اینکه کاملا متوجه تاثیرات سفرها بر روند بیماری در کشور باشیم حدودا ۱۰ روز دیگر باید صبر کنیم. چیزی که فعلا برای ما مشخص است این است که موج چهارم کرونا به تهران رسیده است.

  • ضرورت تصمیم جدی دولت

بر اساس تصمیمات ستاد مقابله با کرونا، به احتمال زیاد بر اساس شرایط موجود بیمارستان‌ها را به سمتی سوق خواهند داد که افزایش ظرفیت پذیرش بیماران مبتلا به کرونا را داشته باشند. در شرایط فعلی معمولا یک سوم بیماران کووید۱۹ نیاز به بستری در بخش مراقبت‌های ویژه دارند و این یعنی بیماران بدحال‌تری هستند. دکتر توکلی درباره تعداد مراجعه بیماران بستری و سرپایی مبتلا به کرونا در استان تهران، اظهار داشت: در حال حاضر شاهد افزایش تعداد بیماران سرپایی مبتلا به کرونا هستیم؛ همچنین روزانه حدود ۶۰۰ نفر بیمار در بیمارستان‌های استان بستری می‌شوند؛ این در حالی است که تعداد مراجعه بیماران سرپایی روزانه به حدود ۴۷۰۰ نفر رسیده است.

  • دلیل جهش کرونا

بخشی از افزایش آمار مراجعه کنندگان به این دلیل است که در تعطیلات عید مطب‌ها تعطیل بودند و بیماران به همین دلیل به بیمارستان‌ها مراجعه می‌کردند، اما کلا در هفته دوم فروردین ماه به شدت شاهد افزایش تعداد موارد بستری و سرپایی بودیم. بر همین اساس معاونت درمان وزارت بهداشت با ابلاغ بخش‌نامه‌ای اعلام کرده است تا بیمارستان‌ها برای افزایش ظرفیت پذیرش بیماران کووید۱۹ اقداماتی انجام دهند. وی افزود: البته این خبر خوبی نیست زیرا به نظر می‌رسد هفته سوم و چهارم فروردین بحران شدیدی در تهران داشته باشیم. وی با اشاره به شلوغی ناوگان حمل و نقل عمومی در روزهای پس از تعطیلات عید، بیان کرد: برای دورکاری کارمندان، تغییر ساعات کاری و حمل و نقل عمومی نیز احتمالا تصمیمات خوبی طی روزهای پیش رو گرفته می‌شود.

  • وضعیت در تهران بدتر خواهد شد

معاون درمان ستاد کرونا استان تهران ادامه داد: برای روزهای آتی پیش‌بینی چندان جالبی از شرایط تهران نداریم؛ زیرا تعداد موارد بستری روبه افزایش است. در حال حاضر اکثر بستری‌ها و مراجعات خانوادگی است که نشان دهنده تاثیر سفرها، مهمانی‌ها، عدم رعایت پروتکل‌ها و… است.

  • آمار مبتلایان به کرونا در کشور

مجموع بیماران کووید۱۹ در کشور به یک میلیون و ۹۳۲ هزار و ۷۴ نفر رسید. متاسفانه در طول ۲۴ ساعت گذشته، ۱۶۱ بیمار کووید۱۹ جان خود را از دست دادند و مجموع جان باختگان این بیماری به ۶۳ هزار و ۱۶۰ نفر رسید. خوشبختانه تا کنون یک میلیون و ۶۵۰ هزار و ۵۶۹ نفر از بیماران، بهبود یافته و یا از بیمارستانها ترخیص شده اند. چهار هزار و ۵۷ نفر از بیماران مبتلا به کووید۱۹ در بخش‌های مراقبت‌های ویژه بیمارستانها تحت مراقبت قرار دارند. سخنگوی وزارت بهداشت افزود: تا کنون ۱۳ میلیون و ۱۱۱ هزار و ۱۱۸ آزمایش تشخیص کووید۱۹ در کشور انجام شده است.

  • آمار وضعیت قرمز و نارنجی کرونا در استان‌ها

در حال حاضر ۴۷ شهرستان قرمز و ۱۲۶ شهرستان نارنجی هستند و بر اساس مصوبات ستاد ملی مقابله با کرونا مسافرت “از” و “به” شهرهای با وضعیت قرمز و نارنجی، ممنوع است.

وی هشدار داد: همچنین ۲۴۷ شهرستان در وضعیت زرد و ۲۸ شهرستان در وضعیت آبی قرار دارند.

پاسخ دادن